Diskusné fórum

kvalita, spotreba LPG apod.

Autor Správy

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

K tomuto by som doplnil snad len to, nenechavat si benzin dlho v nadrzi. Benzinovu nadrz aspon raz za 3 mesiace vyjazdit a cerstvo natankovat (tankovat len 15L napr). Benzin degeneruje, a Benzin vstreky sa precistia (idealne 100 oktan alebo aditiva).

18.11.2015 09:44

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

mohol by niekto uviest nejaky exaktny dokaz (nie domnienky) o "degeneracii" benzinu v nadrzi?

bavil som sa o tejto teme s viacerými ludmi z moto-sfery a vacsina z nich to oznacila za uplny nezmysel a mýtus...

laicky vzate, co by sa tak tomu benzinu malo stat a ako by sa mal "zdegenerovat" (toboz ked sa jedna o uhlovodiky), ked je v uzavretej nadrzi trebárs aj tie 3 mesiace???

smile

24.11.2015 10:51

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

Jasne, test si mozes urobit doma sam, akurat na to idu dobre podmienky. Zober si plastovu nadobu od kvapaliny od ostrekovaca. Priesvitnu 3L stacia, mozes aj 5L. (ocistit, vysusit atd) Nacapovat tak 30% max do polky benzinom a odlozit do garaze. (nevyhrievanej, popripade nechat vonku ako auto) A na jar budes mat na spodu divne kvapky, vyzera to ako voda. Este som si vsimol ze to ma trochu bledsiu farbu. Dobre sa to da overit na kosacke, popripade motorkary vedia. Kosacka na jar ide blbo, dymi a pol. V uskladnovacich podzemnych nadrziach kde je plno a konstant teplota, je ta degradacia pomalsia.

24.11.2015 11:01

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

vdaka za odpoved...

nechcem sa tu hrat na odbornika ani znalca, nuz ale jedine co tam moze byt je vykondenzovana voda resp. usadeniny... a to uz musi byt v tom palive/nadrzi... resp. zoxiduje to so vzduchom kt.je v bandaske (a ma urcitu vlhkost)...

ani na webe som nikde nenasiel nic o degradacii benzinu al. nafty, samozrejme okrem ponuky "zazracnych" aditiv na "odstránenie usadenín a vody z paliva a palivového systému a stabilizaciu paliva pred oxidáciou a degradaciou", atd. skratka nic seriozne...

mozme sa bavit o degradacii jadrového paliva... alebo motorových olejoch-tie degraduju od prvej chvile ako ich nalejeme :) to je jasne... ale benzin a nafta...

ale nic v zlom, ja nemam problem zmenit nazor a uznat ze palivo moze v nadrzi "degradovat", pokial mi to niekto podlozi reálnymi resp. nameranými argumentami...

btw., ja vzdy nacapujem doplna - cim sa eliminuje mnozstvo vzduchu v nadrzi a inak sa tam nema ako dostat. a ked mi svieti rezerva idem docapovat znovu doplna a nikdy ziaden problem s "degradáciou :) a ked otvorim stupel prazdnej nadrze tak tlak fuci ako keby som otvaral teplu Coca-Colu...

s uctou smilesmilesmile

24.11.2015 14:45

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

Podobne som rozmyslal aj ja az do momentu ked mi bolo vysvetlene , ze nadrze na autach nie su hermeticky uzavrete. Inak povedane ked auto stoji, dostava sa tam vzduch. Overil som si jednoduchym pokusom, ked som prisiel na pumpu a otvoril som nadrz, zasycala podtlakom. Ked som nadrz otvaral po prestatej noci, nadrz ani nesuchla. <br> Takze pre pokus este do tej plastovej flase prepichni malym klincekom dierku. smile

24.11.2015 16:55

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

ked je podtlak, tak vzduch tam teda nebol...

nepochopil som ten zaver s "prestatou nocou"... ale dajme tomu ze by sa tam nejaky vzduch predsa len aj dostal... tak sa maximalne vykondenzuje par kvapiek vody... MOZNO... ale aka "degradacia" paliva?

24.11.2015 17:16

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

Prispejem mozno troskou aj ja. Priklanam sa rozhodne na Acapulcovu stranu. Nie som odbornik- chemik, iba som pri PHL robil (pri distribucii) Co sa tyka tankovania,(mLoki, Atlatl) tak ja to robim prave, ze naopak. Tankujem doplna a ked sa blizim k polovici snazim sa znova dotankovat doplna, nie iba preto aby ma kdesi cez zimu neprekvapila neaka kalamita a nezostal v zapche s poloprazdnou nadrzou kdesi daleko v poli ale aby som vytvoril, co naj nepriaznivejsie podmienky pre tvorbu vody, ktora sa kondenzuje s atmosferickeho vzduchu. Cim menej vzduchu, tym mensie moznosti na tvorbu vody. Pre priklad : zo zeleznicnej cisterny stočenej cez den sa za noc vytvorilo v prazdnej cisterne aj viac ako 10 litrov vody. Ked bola studena noc aj viac. Takze ja tankujem doplna. Co sa tyka starnutia : SHR-ky sa uskladnovali na 5 rokov , ci uz benzin alebo aj nafta, potom bez ujmy sa to distribuovalo do verejnej siete cerpacich stanic. (kazda cisterna odkontrolovana v laboratoriu) Akurat za zmienku, by este stalo, ze benzin ked by bol v neuzavretej nadobe, nielen, ze sa odparuje ale aj znizuje sa jeho štartovatelnosť.

24.11.2015 18:52

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

Acapulco - prestata noc - auto stalo bez nastartovaneho motora viac ako 12 hodin = v nadrzi uz nebol podtlat = dostal sa tam vzduch.

Benzi+vzduch = benzin (niektore zlozky) sa odparuje.

Stando - skladovanie benzinu je dalsia kapitola. Pokial viem skladuje sa len benzin ktory neobsahuje povinnu bio-zlozku zakonom nanutenu (tusim 7% "repkoveho oleja"). Kedze ten je biologicky rozlozitelny, tak sa v benzine rozklada na biologicky sajrajt.

25.11.2015 08:36

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

Do nafty sa pridava nejake percento bionafty tvorenej prevazne z repkoveho oleja ale moze to byt aj iny olej napriklad stary pouzity olej na pecenie ( samozrejme upraveny) .Do benzinu sa dava biolieh ( ethanol,metanol) z roznych zdrojov ( psenica,kukurica ... hocico z coho sa da kvasenim urobit alkohol) A zvetrava alebo degreduje kazde palivo ktore nieje hermeticky uzavrete a skladovane pri presnych podmienkach,cize v automobilovej nadrzi tazko dosiahnutelne.Samozrejme ze sa to nedeje zo dna na den ale deje... cim dlhsie skladovanie tym horsie vlastnosti....

25.11.2015 21:05

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

malá anketa: tí, čo máte motory 2,0 110 kw na lpg (ideálne dorábané, nie bifuel) koľko máte najazdené na lpg a riešili ste nastavenie ventilov?

07.11.2017 10:19
Posledné príspevky
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko
Re: Hrdza 23.04.2024  Sifon
Re: Divný zvuk z motora po výmene celej spojky 22.04.2024  AdoKrajci
Re: Divný zvuk z motora po výmene celej spojky 22.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3395
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1860
Príspevky fóra: 26189
Články: 150
Zrazy: 101