Diskusné fórum

Brzdy

Autor Správy

Re: Brzdy

Skúsenosti z repasu predných bŕz Legacy 2010. Pre skúsených Subaru kutilov možno nič nové, ale pre človeka od iných značiek, asi zaujímavé.

Na pravom prednom strmeni sa mi zasekli piesty preto, lebo napriek neporušenej prachovke (mierne sprhnutá) sa vnútri nachádzal veľmi jemný bordel, ktorý v spojení s prekktsky tesným tesnením piestu spôsoboval pridieranie a vyosený chod piestu. S kamarátom sme strašne, ale naozaj strašne nadávali pri vyťahovaní starých piestov. Preto je vo workshop manuáli uvedené, že piesty sa majú vytláčať stlačeným vzduchom. Nové sa dali zasunúť LEN vďaka vazelíne, pretože aj s novým tesnením išli dnu len veľmi ťažko. Ďalší pôrod nastal pri nasádzaní novej prachovky do 2 drážok naraz. Po pol hodine nadávania kamarát prišiel na fintu: nasadiť a navliecť prachovku na piest ako prezervatív, zasunúť až nadoraz, a vtedy prachovka zaskočí do drážky v strmeni. Hotovo! Oficiálny Subaru workshop manual bol nápomocný ako hluchonemý v telefónnej ústredni. Ak by som to s dôverou nechal na servis, kde by mi vymenili len obloženie a kotúč, bez repasu piestov a vodiacich čapov, tak by som veľmi rýchlo skončil s prehriatym kolesom kdesi na krajnici.

Takže mám v predu vymenené kotúče ATE, obloženie ATE, repas strmeňa a vodiacich čapov FRENKIT len na pravej strane. Pri ďalších brzdách nás istotne bude čakať nejaké ďalšie prekvapenie, ako to už u Subaru býva.

28.06.2019 09:06

Re: Brzdy

Reakcia na príspevok od používateľa fluider:

28.06.2019 09:06

Skúsenosti z repasu predných bŕz Legacy 2010. Pre skúsených Subaru kutilov možno nič nové, ale pre človeka od iných značiek, asi zaujímavé.

Na pravom prednom strmeni sa mi zasekli piesty preto, lebo napriek neporušenej prachovke (mierne sprhnutá) sa vnútri nachádzal veľmi jemný bordel, ktorý v spojení s prekktsky tesným tesnením piestu spôsoboval pridieranie a vyosený chod piestu. S kamarátom sme strašne, ale naozaj strašne nadávali pri vyťahovaní starých piestov. Preto je vo workshop manuáli uvedené, že piesty sa majú vytláčať stlačeným vzduchom. Nové sa dali zasunúť LEN vďaka vazelíne, pretože aj s novým tesnením išli dnu len veľmi ťažko. Ďalší pôrod nastal pri nasádzaní novej prachovky do 2 drážok naraz. Po pol hodine nadávania kamarát prišiel na fintu: nasadiť a navliecť prachovku na piest ako prezervatív, zasunúť až nadoraz, a vtedy prachovka zaskočí do drážky v strmeni. Hotovo! Oficiálny Subaru workshop manual bol nápomocný ako hluchonemý v telefónnej ústredni. Ak by som to s dôverou nechal na servis, kde by mi vymenili len obloženie a kotúč, bez repasu piestov a vodiacich čapov, tak by som veľmi rýchlo skončil s prehriatym kolesom kdesi na krajnici.

Takže mám v predu vymenené kotúče ATE, obloženie ATE, repas strmeňa a vodiacich čapov FRENKIT len na pravej strane. Pri ďalších brzdách nás istotne bude čakať nejaké ďalšie prekvapenie, ako to už u Subaru býva.

Keby si si to nechal spraviť v poriadnom servise tak by ti spravili obe strany naraz pretože sa to tak správne robí a piesty by mali ísť dnu ľahko. Pravdepodobne ste slabo vyčistili drazku tesniacej gumičky. Dúfam že ste použili vazelinu určenú na to. Vytlačiť piest je jednoduchšie pomocou kvapaliny ako vzduchu nakoľko je nestlacitelna.

01.07.2019 06:46

Re: Brzdy

Keby som si to dal spraviť v poriadnom servise, tak tu nevypisujem svoje skúsenosti s robotou a rady pre ostatných odvážlivcov, ale by som očakával, že poriadny servis spraví to čo, má.

Vyčistili sme všetko poriadne. Môj ponos sa týkal spôsobu nasadenia prachovky do 2 drážok. Vytlačenie piestov kvapalivou je super vec, keď máš za sebou kanister novej brzdovky a máš ako slušne zlikvidovať starú. V provizórnych podmienkach s 1L novej brzdovky riešiš veci celkom inak.

01.07.2019 11:58

Re: Brzdy

Zdar borci cez brzdy, mam uz dlhodoby problem s brzdami na mojom Otasovy 2010. Kedze nejazdim uz dajake streky na tomto aute tak to stale odsuvam ale nemal by som... Ide o to ze mi trasie autom pri brzdeni.Cim som viac zatazeny a rychlejsie dobrzdujem tym je trasenie intenzivnejsie. Neviem definovat ci to ide z predu alebo zozadu. Viem na 100% ze to je brzdami lebo tento problem som riesil aj pred casom a po vymene komplet brzd (kotuce + platne) sa problem s trasenim odstranil uplne a auto brzdilo skvele. Ale po case (rok resp.10tis km) sa ten problem objavil znova. Cize podla mojho laickeho nazoru to bude asi strmenom alebo nieco ine? Ako viem zistit ktory strmen to je? Riesil niekto presne toto? Dakujem za mudrosti.

09.07.2019 18:24

Re: Brzdy

Ja teda nie som žiadny borec cez brzdy, ale ak ti to už robilo a začalo znovu, tak si viem predstaviť, že problém je spôsobený pridretým piestom v strmeni, ktorý spôsobuje veľký rozdiel v brzdnom účinku na náprave. Výmenou kotúčov, obloženia a odvzdušnením sa dosiahlo to, že nová sada brzdila rovnomerne istý čas, pretože kvôli nasadeniu novej sady nejako ofajčili ten pridretý piest.

Ja by som s tým išiel do servisu, nech riadne skontrolujú piesty na predných strmeňoch.

10.07.2019 16:04

Re: Brzdy

Kludne môže byť problém v uložení predných ramien, už sú unavené. Ked si dal nové kotúče tak sa vibrácie stratili preto že nové kotúče pekne "bežia", ale ich mierným opotrebením už nemajú tak dokonalý povrch a zasa to trasie.

10.07.2019 20:15

Re: Brzdy

dikes, no skusim zohnat niekoho kto si nato najde chut a cas.

10.07.2019 20:20

Re: Brzdy

To sa mi nezdá @Ivanko. Moje nové kotúče ATE možno boli pekne rovné, ale mali asi hrboľatý povrch, lebo pri brzdení prvých možno 300km zneli ako mlynské kamene. Potom sa krásne zabehli a idú nádherne, celkom iný pocit z auta. Nove kotúče a obloženie si taktiež musia spolu sadnúť. Mne sa nezdá to, že sa mu problém vrátil až po 10.000km (čapy ramien sú unavené rovnako ako pred 10.000km. To sú gumené silentbloky alebo olejové?). No neviem.

Mne inak priemerná spotreba klesla zhruba o 0,5L!

11.07.2019 06:40

Re: Brzdy

Môžu byť unavené silnetbloky čo držia rameno, stačí si predstaviť aký tlak sa vyvinie na ten silentblok ked sa brzdí a čo to s ním robí ked je utrhnutý

Toto je síce zo starých modelov https://www.youtube.com/watch?v=GVDp5nrUQJo ale len pre predstavu čo to môže robiť ked sa brzdí. Ked to rameno dokáže takto behať, tak to hýbe celou tehlicou na ktorej sú zasa čapy riadenia a cez ne sa to pochopitelne prenáša do volantu, V podstate sa mení zbiehavosť / geometria na prednej náprave

11.07.2019 11:05

Re: Brzdy

Len pre info pred 2rokmi mi menili tusim tycky stabilizatora myslim ze by mechanik zistil ine podvozkove vole...ale netvrdim ze to nemoze byt hocico ine

11.07.2019 12:05
Posledné príspevky
Re: How to grow your ecommerce store by selecting a right ecommerce store development agency? 19.04.2024  davidnoel
Re: Hrdza 14.04.2024  Ivanko
Re: Hrdza 14.04.2024  Sifon
Re: montovana hala zateplena 11.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3392
Členovia OZ: 27
Autá: 1244
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1859
Príspevky fóra: 26181
Články: 150
Zrazy: 101