Diskusné fórum

Kupa Subaru Forester

Autor Správy

Re: Kupa Subaru Forester

Zdravim forum :)

Pridal som sa k vam kedze zvazujem kupu prveho Foresteru. To auto mi ucarovalo ako dizajnom (asi mam slabost na kubizmus..) tak aj motorickou strankou a jazdnymi vlastnostami. Najviac sa mi pozdava facelift z roku 2007 - dvojliter. Toto je asi aj tak hranica mojich financnych moznosti.

Cim viac citam a nasavam informacie, tym viac sa v tom mocem. Bude to moja prva stvorkolka, a rozmyslam nad LPG. Proste vela informacii naraz. Rad by som sa s vami poradil a nasiel auto, ktore by mi vydrzalo aspon nejakych 6-7 rokov. Ved kde inde sa spytat ak nie tu ;)

Moja prva dilema je ci s LPG alebo bez. Rocny najazd mam cca 15-18k kilometrov. Vacsinou okresky (zapchy ma netrapia), dialnica tak raz za 2 mesiace a nejaka ta letna dovolenka, popripade road trip. Myslite si, ze pri tomto najazde sa to oplati? Ake byvaju priemerne rocne naklady na prevadzku a udrzbu LPG? Dalej ma zarazil komentar jedneho clena na CZ fore. Naozaj nie je kazdy typ motora idealny na prestavbu? (tvrdene ventilove sedla). Ktore motory musia ist koli udrzbe ventilov von, ktore nie? Su tu este aj dalsie veci, na ktore si davat pozor?

Zaujimalo by ma kolko stoji rocna prevadzka vasich foresterov s a bez LPG. Aku mate cca spotrebu s a bez LPG.

A vobec vsetky komentare, poznamky a usmernenia ocenim a kto mi najde pekny kusok, ma u mna flasku mojho vlastneho Calvadosu ;)

Jano

06.07.2014 21:35

Re: Kupa Subaru Forester

Cau,

nemam sice forester are LPG ti okomentovat mozem. Ci montovat alebo nemontovat LPG je 90% otazka kalkulacky. Inak povedane vstupne naklady (montaz), revizie, opravy (nove vstreky po tankovani na shitnej pumpe), primazavanie, nastavovanie riadiacej jednotky, splynovaca, vymena nadrze po 10 rokoch... <br> minus usetrene naklady na palive (max max 40%) * pocet km/rok.<br> 15-18tis km bude priblizne hranicna hodnota, naozaj treba kalkulacku.

Zvysnych 10% je znizena zivotnost/vyssia udrzba beznych casti ako sedla ventilov, nastavenie voli ventilov a neviem co este. Existuju aj Subarka "predpripravene" na plyn, maju ine (tvrdene) sedla ventilov a mozno nejake finesky este. Tie su prevazne z Talianska a maju LPG montovane pri 0km.<br> Vylozene nevhodne na LPG su nove motory (s priamim vstrekovanim?).<br> Co sa rozdielu v spotrebe tyka ja mam lego 2006, 2.0L 121kW bi fuel (taliansky plyn od vyroby). Na benzin cca 8 - 8,5 L Na plyn cca 10 - 10,5 L Na plyn s usmevom cca 14,5 L Ale kupil som ho hotove, takze minimalne pociatocne naklady...

Festra som testoval 2005koveho, 2.0l+plyn ale ten konkretny bol moc rozhrkany a primarne som nehladal "SUV". Inak su to velmi pekne auticka.

07.07.2014 11:29

Re: Kupa Subaru Forester

Ja by som uz bol radsej, keby najdem kusok, kde uz je LPG namontovane. Prestavbu sa uz mne velmi riesit nechce.. Moja otazka smerovala prave k nakladom, ktore su spojene s kontinualnou udrzbou a samotne prevadzkove naklady LPG oproti situacii bez LPG. Hlavne pri hranicnej hodnote rocneho najazdu ako asi ja mam by asi mohli pripadne komplikacie spojene s prevadzkou na LPG kludne zmazat to co by sa usetrilo jazdou na plyn.. A z tohoto prameni moja dilema.. Napada ma otazka, dari sa niekomu na tom 116kw dvojlitri drzat priemernu kombinovanu spotrebu na cca 8 litroch?

07.07.2014 12:41

Re: Kupa Subaru Forester

Myslíš 8l benzínu na 100km ? To by bol zázrak. Realita bude vždy 9l, za menej len ak by človek jazdil prevažne dlhé trasy aspon 20km po okreskách = posledný kvalt a ustálených 90-100km/h . Ak jazdíš také úseky tak sa dostaneš určite pod 9l ,na 8l či pod sa dostaneš ked pôjdeš na dovolenku

07.07.2014 15:53

Re: Kupa Subaru Forester

takze na 5 kvalte sa to pri dodrziavani predpisanej rychlosti da udrzat na 8 litrov popripade menej (hovorime o benzine)? robil som trosku kalkulacie. ako referencnu hodnotu pri LPG som dal priemernu kombinovanu spotrebu 11 l. a pri benzine 9 l. na 100km. Pri 15k kilometroch rocne by bola u LPG uspora cca 800 eur co je cca 40%. Ak by nedoslo k zavaznym problemom ci uz s LPG alebo s motorom, tak je to velmi slusna uspora. neviem ci som na nieco nezabudol, tak ak ano, kludne sa rozpiste a opravte ma...

zaujimali by ma naklady na reviziu LPG (frekvencia?), priblizna zena za nove vstreky, primazavania, kolko vlastne cca stoji nova nadrz?

07.07.2014 20:03

Re: Kupa Subaru Forester

Ahoj,

cena novej nádrže je okolo 300E. Meniť by sa mala po 10 rokoch. Ale nik to nekontroluje. V zahraničí je povinnosť meniť až po 20 rokoch. Len u nás, treba pravidelne vyťahovať peniaze z ovečiek.

Čo sa týka servisu, filtre v LPG systéme meníš čo 20tkm - cca 10-15E.

0,5L náplne do primazávania cca 15E nové vstreky ti neviem povedať. Tam záleží, aky typ máš. Cena je rozna.

08.07.2014 07:52

Re: Kupa Subaru Forester

1 vstrek na stare BRC ("take stare musime dopredu objednat aby sme ho mali na sklade") ma stal 150E. Splynovat mozes pocitat 150E tiez, zivotnost ma cca 150tis km. Revizka kazdorocne cca 12Eur tusim.

08.07.2014 11:37

Re: Kupa Subaru Forester

Dnes každý vláči nadrže z PL, vychádzajú zhruba 150€

08.07.2014 11:53

Re: Kupa Subaru Forester

Osobne by som sa vyhol kupe auta s lpg a dal si ho namontovat v overenej dielni a kvalitny system. To co kupis nevies kolko ma natocene na lpg a ake investicie ta cakaju. Hlavne pri tomto type motora nevies kedy boli nastavovane ventily co je tiez riadna polozka...

08.07.2014 15:52

Re: Kupa Subaru Forester

Presne to isté som chcel napísať, po vlastných skúsenostiach.

08.07.2014 16:15
Posledné príspevky
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko
Re: Hrdza 23.04.2024  Sifon
Re: Divný zvuk z motora po výmene celej spojky 22.04.2024  AdoKrajci
Re: Divný zvuk z motora po výmene celej spojky 22.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3395
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1860
Príspevky fóra: 26189
Články: 150
Zrazy: 101