Diskusné fórum

Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Autor Správy

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Nazdar,

mam novy Forester 2.0D Comfort - MY14 (SJ) - a v pouzivatelskej prirucke je napisane ze sa ma pouzivat iba schvaleny motorovy olej spolocnostou Subaru, akurat som sa nikde nedocital aky to je olej, teda myslim znacka/vyrobca, ... Dalej je len napisane ze pre diesel sa moze pouzit alternativny olej ak nie je k dispozicii schavaleny specifikacie ACEA C2 alebo C3 a viskozita 0W-30. Vie mi niekto povedat aky je to ten schvaleny olej, pripadne aky olej by som mal pouzit?

Vdaka.

20.08.2014 22:26
555
avatar

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

https://www.motul.com/sk/en/products/oils-lubricants/8100-eco-clean-0w30 ale da sa kupit aj s logom Subaru za podstatne vyssiu cenu. Nenechaj sa ukecat na 5w, ze je to lepsie atd... tam sa pocita s 0w a jej mazacimi vlastnostami, 5w casom nieco pridrie a budu to hadzat na zly motor.

20.08.2014 23:22

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Vdaka za info. Takze ak sa mi ho podari zohnat tak si ho mozem donies na servisnu prehliadku a v podstate mi nemozu nic povedat, ked subaru olej je vlastne preflaskovany Motul. Celkom ma potesilo ze v technickom liste je priamo napisane ze je odporucanu pre Hondy, Toyoty, Subaru a Suzuky dieslove motory. Inac je dost problem ho zohnat v rozumnom baleni 5 lit/1 lit. Celkovo 0w-30 olejov s C2/C3 nieje moc na trhu... takze alternativy ani moc nie su smile

21.08.2014 09:57

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Co sa tyma znacky,pred 2,5 rokom som mal doporuceny Shell a od. Shell mam aj jednu flasku na dolievanie v aute. Tento rok mi ale na prehliadke tvrdili, ze uz Subaru nedoporucuje Shell, ale Castrol. Znacka nie je dolezita, ale specifikacia oleja, pochybujem ale, ze mi tam naliali 0W-30, nabuduce si ten olej kupim sam, myslim ze tam ide 6L. V 60tis.km mi chcu menit olej v prevodovke aj zadnom diferenciali. Vraj je to jeden rovnaky typ oleja, viete niekto aky? Diky

21.08.2014 10:15

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

No ja mam v prirucke napisane ze prevodovy by mal byt 75w-90 GL5, z vyroby tam bol nejaky Subaru olej ale znova tam nieje zmienka o odporucanom/schvalenom oleji. Predpokladam ze to bude podobne ako v pripade motoroveho, teda nejaky Shell/Motul/Castrol... preflaskovany do flias s nalepkou subaru.

21.08.2014 15:54

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Dnes som bol v servise v KE, kde som aj kupil auto, a pytal som sa na olej. Tvrdili mi ze pre 2.0D je predpisany 5W-30 a ked som im povedal ze v knizke od auta mam napisane 0W-30 tak mi povedali ze tam urcite ide Motul 5W-30 ale ze to este preveria. Ako to je s nosenim vlastneho oleja na servisne prehliadky a zarukou??? Ked si kupim Motul 0W-30 mozem mat problem s pripadnou zarukou??? Niesom si teraz isty ze aj ked mi nakoniec povedia ze ano ma tam ist 0W-30 tak ci mi ho tam aj skutocne daju... da sa zistit ci mi tam nenaliali tu 5W-30 ktorej maju kvantum na predajni???

09.09.2014 10:45

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Danielo len tak instantne rychle odpovede na tvoje otazky:<br> nosenie vlastneho oleja + zaruka - keby som bol ja vlastnikom autoservisu, tak by som robil kompletku servis, co znamena na poziadanie zakaznika by som lial to, co chce. samozrejme by som to kupil ja osobne (ako servis), lebo iba tak viem na 100% ze to co nalievam je to,co som chcel nalievat. ak nalievas cokolvek co je odporucane vyrobcom, tak to nema ziaden dopad na kratenie/zrusenie zaruky. <br> odpoved na druhu otazku som vlastne mal uz v prvej odpovedi smile<br> posledna otazka - da sa zistit, ci ti skutocne naliali to, co si chcel? odpoved - NIE, neda sa to zistit. teda da, nejakym drahym chemickym rozborom,ale to asi nechces smile

preto je dobre najst dobry servis, kde ludom mozes plne doverovat. o tom to je. vela stastia pri hladani smile

PS: je ohromne tazke zistit aky vyrobca oleja je momentalne OEM v subaru. ja viem minimalne o troch - Sal,Kastrool a Motak. urcite to ale menia, v zavislosti od cien (ako vsade)

09.09.2014 16:29

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

jazdim sice benzin+LPG, ale na poslednej servis prehliadke som si vsimol u Janigu v RK ze uz maju aj stojan s MOTUL-om. Kedze viem, ze dlhodobo pouzivaju OMV Bixxol (do benzin. aj naftových motorov-takze aj ten je urcite schvaleny) spytal som sa, ci medzicasom presli na MOTUL. odpoved znela, ze od r. 2014 automobilka SUBARU presla na oleje MOTUL, inymi slovami do kazdeho noveho auticka MY2014 vraj automobilka leje MOTUL a ze importer SUBARU teda nariadil, aby mali servis.miesta na sklade aj MOTUL, ked pride nejaky zakaznik a bude chciet "original" olej ako sa dava od vyroby...

no ale ani sa nepytaj, kolko si pytaju za 1L oleja. zrejme maju dohodnutu obch.politiku tak, ze uz ked si to nejaky "bezstarostny uzivatel" vypyta, tak na kazdom litri slusne zarobi aj MIKONA, aj servis... smile Slovenskooooo!

09.09.2014 17:25

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Vdaka za odpovede smile Cize ak si donesiem vlastny olej Motul 0W-30 ktory je aktualne odporucany Subaru a je, aspon podla knizky co som dostal k autu predpisany, tak mi v servise nemozu nic povedat. Kezde oni tam vlastne maju len 5W-30 Subaru olej od Motul-u (je to na tych nalepkach na flasiach smile ) a ten je uvedeny ako alternativny olej do mojho auta. Predpokladam ze z vyroby tam je ten 0W-30 a rad by som pri tom zostal.

09.09.2014 19:40

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Vždy je za tým politika, príde obchodný zástupca výrobcu olejov a s výrobcom vozidiel dohadujú cenu za určité množstvo s tým že ten olej od nich bude brať napríklad 5 rokov.

Vyhráva ten kto dal najlepšiu cenu, dnes je to Motul, zajtra je to Mobil 1, pozajtra niekto úplne iný...

Najlepší olej preto neexistuje, vždy ide len o to aby vznikla "nová" špecifikácia, ktorá nahradí tú staršiu s tým že ten olej vždy zdražie, pričom reálne sa na zložení dohromady nič nezmenilo smilesmile Výrobca oleja je spokojný lebo má zaručený odber na 5 rokov, výrobca vozidiel je spokojný tiež lebo má olej za lacno, no a spotrebitela pod hrozbou straty záruky nútia kupovať predražené produkty cez autorizák

09.09.2014 20:21
Posledné príspevky
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko
Re: Hrdza 23.04.2024  Sifon
Re: Divný zvuk z motora po výmene celej spojky 22.04.2024  AdoKrajci
Re: Divný zvuk z motora po výmene celej spojky 22.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3395
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1860
Príspevky fóra: 26189
Články: 150
Zrazy: 101