Diskusné fórum

Outback 2014 2,5, CVT - výmena motora

Autor Správy

Re: Outback 2014 2,5, CVT - výmena motora

Nazdar machri,

mám problém... V 2014 som si kúpil nového a prvého Outbacka 2,5 s CVT. Pri 86000 km sa začali objavovať dlhé štarty. Auto po stalčení tlačidla naštartovalo no štartovanie trvalo niekedy aj 6 sekúnd. Bolo to veľmi nepravidelné. Postupným jazdením sa to zhoršovalo, t.j. opakovalo sa to častejšie. Neskôr som zistil, že zlé štartovanie sa nastane len ak teplota motora bola v rozmedzi teploty prvého štartovania a nie normálnej prevádzkovej teploty.

Po druhej týždňovej servisnej zastávke v servise mi našli chybu. Namerali nízke kompresné tlaky. Dôvod - zakarbónované dna piestov. Vraj od nekvalitného benzínu. Neviem čo si mám o tom myslieť, na firme máme tankovacie karty Slovnaft a tankujeme 95 benzin do KIE aj FORDA a tie problém nemajú (neviem či sa to ale dá porovnávať). Vraj mám teda tankovať iba 95 s aditívom alebo 98 príp. 100. Následne mi do benzínu/motora naliali čistič na dekarbonizáciu. Po najazdení 2000 km mi motor zožral olej cca 2 litre. V inom servise mi povedali, že je to logické pretože tou dekarbonizáciou iba zväčšili netesnosť, ktorá v motore už bola. V tom druhom servise mi povedali, že oni odporúčajú tankovať LEN A LEN 95, tá vrajlepšie maže kedže je tam "viac olova" a rovnako aj preto, že mierne zakarbonovanie motora je pre takéto prípady žiadúci efekt.

Momentálne mám auto v servisu už tretí krát a po rozobratí motora zistili nadmernú ovalitu valcov z dôvodu zapečených piestnych krúžkov. Čakám na výmenu polmotora (len blok valcov, nie hlavy) už asi tri týždne a dalšie tri to potrvá.

Našťastie je auto v záruke, takže nič nejde na moje triko. Akurát ten čas a komplikácie s chodením do servisu a pod. Servisujem to v Olomouci (tam som auto kupoval).

Moja otázka je, čo si myslíte o výmene polmotora, čo si myslíte o tankovaní 95 benzínu. Mám pocit, že po zásahu do motora to už nemusí byť "ono". Na druhej strane mi ešta záruka bude trvať dva roky. Len podotknem, že na servisné intervaly som chodil pravidelne do Subaru servisov každých 15 000 km.

Najväčší paradox je ten, že keď som si kupoval nové auto vedel som, že sa môže pokaziť kadečo ale najdôležitejšiu časť som chcel mal bezproblémovú, t.j. motor. Preto som sa vyhýbal dieslom, turbám alebo plynovým verziám. Myslíte, že konkrétne túto chybu som mohol zapríčiniť nejakým spôsobom ja?

Ďakujem za rady

13.07.2017 09:14

Re: Outback 2014 2,5, CVT - výmena motora

Všetko to je o kvalite benzínu ...smerom na Východ katastrofa tak ako sa preukázalo viacerými kontrolami, že pre nás (SK, CZ, H, PL) vyrábajú potraviny s iným zložením v rovnakých obaloch, tak sa robia aj paliva... iný obsah aditív ako DE, AT (dokonca bežné palivá SHELL sú vlastne Slovnaft, do tých préniových pridávajú SHELL aditíva a asi len 100okt.V-Power je Shell)v palivách SK, CZ, H, PL...pri testoch kvality prepadli aj prémiové palivá SHEL, OMV.. Vysoký podiel biozložiek spôsobuje koróziu motora aj vstrekovacích systémov a ich rýchlejšie opotrebenie ...nie len nové auta s tým majú problém Aj pohodový štýl jazdy môže urobiť svoje, motor potrebuje (po zohriati prevádzkových kvapalin)pracovať v celom rozsahu otáčok, nie sa "odvaľovať" na voľnobehu pri zaťažení(však na to bol skonštruovaný) a raz za čas poriadne "vypáliť pavučiny". Softver automatov je v štandardnom režime nastavený podľa mňa tak, aby výrobca plnil emisné normy, ale dosť sa podtáča motor (príliš nízke otáčky pri predpísaných rýchlostiach .. hlavne pri 50-ke) aj pri CVT.Ja jazdím mesto skoro stále v režime "S"

2.5 má ešte nepriame vstrekovanie(?myslím), čo je lepšie, lebo v benzíne sú čistiace látky, ktoré rozpúšťajú usadeniny na sedlách ventilov aj z vonkajšej strany (ktoré tam púšťa EGR ventil!!!)... Pri priamom vstrekovaní FB 2.0DIT a 1.6DIT to môže byť ešte horšie ...v Brne v servise mi odporúčali raz za čas pred dojazdením nádrže(aby sa nenariedilo s bežným palivom) natankovať cca 10 litrov 100okt. vysoko aditívované palivo a poriadne "vypáliť pavučiny" aby sa ten karbón vyššou teplotou vypálil ... predpokladám, že hlavne u FB-DIT, aby sa tomu predišlo treba systematicky niečo robiť, nech sa okolo tých 100 tis. km nemusí riešiť ako si popísal... Ja som dával cca po 10tis.km aditívum na prečistenie vstrekovania, keďže Levorg má priame.. min ráz ročne pred zimou určite neuškodí http://www.millersoils.sk/obchod/action/productdetail/oc/1132703/product/aditivum-millers-oils-nanodrive-motorove-oleje.xhtml Kombinácia priameho a nepriameho vstrekovania ako má BRZ má niečo do seba...

13.07.2017 10:47

Re: Outback 2014 2,5, CVT - výmena motora

o kvalite paliv u nas a v okolitych statoch som uz toho vela pocul. Co sa tyka mojho tankovania a jazdenia tak si myslim, ze tiez som v pohode. Pretoze cestujem dialnice po Slovensku takze si myslim, ze pavuciny nemam :) a sem tam nepravidelne tankujem vysokooktanovy benzin... pravda je ze aditivum som este nedaval. No a asi 10 krat do roka cestujem do Nemecka alebo Rakuska.

Teraz si spominam, ze mi kontrolovali a sedla a tie boli vraj ciste a v poriadku.

Teraz ma hlavne ale zaujima nazor na kombinaciu novy blok motora a ostatne komponenty povodne (hlavy, kluka, ojnice, alternator)...

Dik

14.07.2017 14:02

Re: Outback 2014 2,5, CVT - výmena motora

Zase citam temu paliva a ste veeeeeeeelmi kus z cesty... podme este raz a naposledy...

Konstrukcne stavany motor na 95 oktanov NIKDY ale naozaj NIKDY nevyuzije 100 oktanov... Tu ide skor o to kde sa tankuje napr. cerpacka JURKY ma najhorsi benzin aky kedy bol to nebude asi nikdy benzin ako aj na tescu ci metro...

NIKDY Vam 100 oktanovy benzin v 95kovom motore NIC NEVYCISTI, NEZVYSI NIKDY VYKON (mozno tak 0,1%) vsetko je to len placebo efekt...

Ked tankujete benzin pouzivajte oznacenie 95 plus, tempo a podobne kde uz aditiva na cistenie motora su narozdiel od obycajnej 95ky... Pre vlastne vnutorne potesenie si kupte aditivum a nalievajte ho do benzinu

Pri dokonca dlhodobom pouzivani 100ky v 95kovom motore moze motor poskodit!!! Bud podpali ventily alebo zacne proces tavenia piestu... viac dostanete do par dni po zverejneni clanku o palivach ktory sa chysta...

Brano

14.07.2017 14:23

Re: Outback 2014 2,5, CVT - výmena motora

No tak vám trošku nabúram teoriu o východných benzinoch, možno smile. Kupoval som oťasa 2010 2,5 CVT v plnke v roku 2013 v Prahe po prvom majiteľovi s nabehanymi 108 tisic km. Pri 105 tisic bol v ramci zaruky vymeneny motor. Majiteľ bol sef firmy a toto mal ako svoje sluzobne auto, odjazdene za 2,5 roka šialene km a po nemeckych dialniciach. Ročne teraz auto urobí asi 10 tisic km, teraz tam je cca 150 tisic km. Zatial to fičí, ale kto odpovie, prečo menili motor, ktorý jazdil v nemecku dialnice? nikdy nevidel vozik ani teren? smile

17.07.2017 20:11

Re: Outback 2014 2,5, CVT - výmena motora

To bolo z iného dôvodu. 2.5i z tej generácie mával v prvých sériách problémy s tesnením pod halvou valcov. V USA bola kvôli tomu aj veľká antireklama a súdne žaloby voči Subaru USA. Takmer všetky Legacy 2010 2.5GT (prepĺňaný), ktoré nájdeš v inzercii, sú po výmene bloku motora po cca 100.000km.

18.07.2017 06:22

Re: Outback 2014 2,5, CVT - výmena motora

Nazdar machri,

Problem s dlhymi startmi vyrieseny. Po vymene motora v septembri v origo servise minuly rok sa zavada nevyriesila. Jazdenim to bolo este horsie a horsie. Ked som tam opat pred Vianocami, skusali uz kadeco. Hlavne sa zamerali na kontrolu palivoveho systemu. Mali vsetko rozobrate a na nic zvlastne neprisli. Nakoniec vyskusali vymenit starter z nejakeho ich skladoveho vozidla a zrazu huraaaaa. Auto startuje ako nove.

Najzaujimavejsie na tom je asi to, ze mi v origo servise zrejme omylom vymenili motor (okrem hlav) 👍

Z tej celej komunikacie som ale vytusil, ze mi auto opravovali iba z fotiek. Urobili fotky poslali ich do Prahy na centralu a ti im povedali co maju urobit. Myslite, ze to je bezny postup?

28.01.2018 08:09
Posledné príspevky
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko
Re: Hrdza 23.04.2024  Sifon
Re: Divný zvuk z motora po výmene celej spojky 22.04.2024  AdoKrajci
Re: Divný zvuk z motora po výmene celej spojky 22.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3395
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1860
Príspevky fóra: 26189
Články: 150
Zrazy: 101