Diskusné fórum

Kontrolka olej - Outback 03/2015 , 2.5i CVT

Autor Správy

Re: Kontrolka olej - Outback 03/2015 , 2.5i CVT

Ahojte. Pridavam svoj prvy prispevok a dakujem za klub aj toto forum a vsetkych zdravim.

  • 06/2021 bol v Subaru servise vymeneny olej + filtre - podla danoveho dokladu dali 5L, značka Mogul
  • po 8 mesiacoch a cca 6 tisic kilometroch sa objavila kontrolka - ENGINE OIL LEVEL LOW
  • mechanicky som skontroloval olej a je nieco malo nad minimalnym bodom.

Je to moje prve Subaru, 4 vozidlo celkom, nikdy mi olej nechybal. Sucasne mam najazdene celkovo 56k, teda vozidlo je vo vybornom stave a prakticky nove.

Chcem sa opytat ci je to normalne ?, ci aj vam ubudlo oleja a pravidelne dolievate ?, alebo je nieco ine zle.

Dakujem za vasu pomoc a cas. Peter, Liptovsky Mikulas

16.03.2022 12:29

Re: Kontrolka olej - Outback 03/2015 , 2.5i CVT

Reakcia na príspevok od používateľa peterhsvk:

16.03.2022 12:29

Ahojte. Pridavam svoj prvy prispevok a dakujem za klub aj toto forum a vsetkych zdravim.

  • 06/2021 bol v Subaru servise vymeneny olej + filtre - podla danoveho dokladu dali 5L, značka Mogul
  • po 8 mesiacoch a cca 6 tisic kilometroch sa objavila kontrolka - ENGINE OIL LEVEL LOW
  • mechanicky som skontroloval olej a je nieco malo nad minimalnym bodom.

Je to moje prve Subaru, 4 vozidlo celkom, nikdy mi olej nechybal. Sucasne mam najazdene celkovo 56k, teda vozidlo je vo vybornom stave a prakticky nove.

Chcem sa opytat ci je to normalne ?, ci aj vam ubudlo oleja a pravidelne dolievate ?, alebo je nieco ine zle.

Dakujem za vasu pomoc a cas. Peter, Liptovsky Mikulas

Staré 2.5i žrali olej o 100šesť, stačí že sa na budíku objavilo 150-200tkm...

Novšie sú na tom asi lepšie, ale tak isto u množstva dnešných áut je tak isto bežné že výrobca uvádza spotrebu oleja. Či tak uvádza aj Subaru neviem, ale bral by som to tak nejak ako štandard dnešných áut a dnešnej doby motorov kde sa používajú ľahko bežné oleje

16.03.2022 14:09

Re: Kontrolka olej - Outback 03/2015 , 2.5i CVT

Ahoj, u mna sa objavila kontrolka po 3000 km po vymene oleja v autorizovanom servise. Beriem to tak, ze obcas mu chuti viac : ) Staci doliat a je klud. Zatial mi to vychadza 1l oleja na 10.000 km.

16.03.2022 16:43

Re: Kontrolka olej - Outback 03/2015 , 2.5i CVT

Spotreba oleja 1l/10000km (ako píšeš) je takmer "nulová" spotreba na dnešné pomery. Že prečo? Lebo je to dôsledok honby za znížením emisií...

Vysvetlím:

Každý mechanizmus (aj motor) má rôzne vnútorné odpory pohybu spôsobené vzájomným trením súčiastok. Čím presnejšie vyrobený (a "natesno" zložený) motor, tým väčšie trenie - a platí to aj opačne. Samozrejme - bez mazania by sa motor prehrieval a aj zadrel, takže na ďalšie zníženie trenia sa používa olej. Kedysi boli bežné husté oleje (napr. 15W-40), teraz zase úplne riedke (napr. 0W-20) - vysvetlenie hodnôt viskozity viď Wikipédia, resp. Google...

Jednoducho povedané: husté oleje sa "lejú" ako med (aj pri vyšších teplotách) a riedke oleje sa lejú ako nafta (alebo dokonca až ako petrolej), a to aj za nízkej teploty (za mrazu). Je nutné poznamenať, že aj hustý olej zvyšuje vnútorný odpor pohybu (otáčania) motora, čím zvyšuje spotrebu paliva, a nakoniec zvyšuje aj tie ostro sledované emisie.

A sme pri koreni veci - výrobcovia riešia znižovanie emisií aj použitím riedkeho oleja, ale ten ľahšie preniká cez netesnosti v motore (v rámci tolerancie súčiastok) nakoniec až do spaľovacieho priestoru - a "míňa" sa... smilesmilesmile

17.03.2022 13:13

Re: Kontrolka olej - Outback 03/2015 , 2.5i CVT

Chcem vám poďakovať za odpovede - vidím, že sú ešte fajn ľudia a som rád za toto fórum - lebo viem, že sú rozne skupiny na facebooku a tam by si so mňa urobili srandu a určite by som sa dočkal aj osočovania.

Vážim si rady, aj názoru aj vašich skúsenosti a úprimne ďakujem. @fotograf, @okidoki, @Ivanko.

20.03.2022 19:38

Re: Kontrolka olej - Outback 03/2015 , 2.5i CVT

Peterhsvk, ešte taký dovetok...:

Dôležité je, aby si občas (cca raz za štvrťrok) skontroloval hladinu oleja aj mechanickou mierkou, a keď treba, tak aj dolial, ale iba rovnaký olej, ako tam máš.

A samozrejme - olej nesmie presakovať cez tesnenia motora (vaňa, semeringy, ...) a odkvapkávať pod auto - to sú neprípustné úniky oleja, aj keď už v súčasnosti dosť ojedinelé (teda pokiaľ nejde o poruchu alebo o starý rozbitý "šrot"...). smile

21.03.2022 11:26
Posledné príspevky
Re: How to grow your ecommerce store by selecting a right ecommerce store development agency? 19.04.2024  davidnoel
Re: Hrdza 14.04.2024  Ivanko
Re: Hrdza 14.04.2024  Sifon
Re: montovana hala zateplena 11.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3392
Členovia OZ: 27
Autá: 1244
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1859
Príspevky fóra: 26181
Články: 150
Zrazy: 101