Diskusné fórum

Kúrenie

Autor Správy

Re: Kúrenie

Ahojte, zase sa mi objavil problém s kúrením, motor sa zohreje bez problémov ale nekúri. Minulý rok som to dával do servisu, ktorý prepláchol/prečistil chladič vymenili chladiacu kvapalinu a auto kúrilo. Kde by mohol byť problém ? Ďakujem za rady.

Subaru Forester, SH5, EJ20, 2008, 110kw, AT/4

04.10.2022 18:35

Re: Kúrenie

V mororovej časti skontroluj rukou či sú obe hadice radiatora kúrenia teplé, či je prietok cez radiator. Ak je tak potom môže byť nefunkčná klapka, jednoducho sa neotvára a nemieša vzduch

04.10.2022 21:34

Re: Kúrenie

Reakcia na príspevok od používateľa Ivanko:

04.10.2022 21:34

V mororovej časti skontroluj rukou či sú obe hadice radiatora kúrenia teplé, či je prietok cez radiator. Ak je tak potom môže byť nefunkčná klapka, jednoducho sa neotvára a nemieša vzduch

Hadice su obe teplé.

06.10.2022 14:40

Re: Kúrenie

Tak potom asi klapka, ktorá zmiešava vzduch nefunguje. Neviem ako to je u Forestra, ale predpokladám že treba vyhodiť "šuplík" pred spolujazdcom a tým sa ti odkryjú motory pre klapky kúrenia, miesta na rozdávanie tam nie je, ale na kontrolu či klapky behajú to stačí (meníš teplotu min/max a druhý bude zasa ovládať klapku ktorou si vyberáš kadial bude prúdiť vzduch), tými klapkami môžeš hýbať kludne aj rukou čím si potvrdíš kde je problém - musí ti začať fúkať teplý vzduch

06.10.2022 21:28

Re: Kúrenie

problém môže byť aj v samotnom radiátore kúrenia, nie len v klapkách. Mňa čaká výmena radiátora kúrenia, ale keďže nemám garáž ani dvor, kde by som mohol rozobrať polku auta kvôli tomu, tak to ešte nemám hotové. Do servisu to nedám, lebo by to nechceli spraviť alebo by si vypýtali toľko, čo stojí celé auto.

07.10.2022 14:46

Re: Kúrenie

To či je prietok cez radiator sa dá overiť jednoducho, odpoja sa hadice a nejakou inou hadicou sa vyskúša do neho tlačiť voda. Klapky kúrenia to isté, vyhodí sa šuplík pred spolujazdcom a ručne sa hýba klapkami aby človek cítil rozdiel v teplote cez fukáre. Meniť radiator kúrenia, tak to je robota komplikovaná, preto treba urobiť predtým všetko aby človek nerozoberal pol auta zbytočne.

07.10.2022 15:46

Re: Kúrenie

Reakcia na príspevok od používateľa Ivanko:

06.10.2022 21:28

Tak potom asi klapka, ktorá zmiešava vzduch nefunguje. Neviem ako to je u Forestra, ale predpokladám že treba vyhodiť "šuplík" pred spolujazdcom a tým sa ti odkryjú motory pre klapky kúrenia, miesta na rozdávanie tam nie je, ale na kontrolu či klapky behajú to stačí (meníš teplotu min/max a druhý bude zasa ovládať klapku ktorou si vyberáš kadial bude prúdiť vzduch), tými klapkami môžeš hýbať kludne aj rukou čím si potvrdíš kde je problém - musí ti začať fúkať teplý vzduch

Klapka pri nastavovaní teploty funguje, bez problemou sa hýbe.

07.10.2022 17:37

Re: Kúrenie

Vizuálne? Ja som teraz bol napríklad s kamošom a on mi vraví že mi fúka studený vzduch (Legacy, dvojzónová obe strany rovnaká teplota), dal som ruku a on šiel fakt studený vzduch. Tak som pridal a stále studený, dal som na MAX a šiel horúci. Ubral som o jeden stupen a zasa studený... Tak som otvoril ten motor, prečistil a už reguluje plynule.

Ak u teba tá klapka funguje, tak to bude teda bud upchatý radiator kúrenia (za predpokladu že systém nie je zavzdušnený, nejaký problém s motorom), alebo spomenutá klapka, motor síce chodiť môže, ale klapka v kúrení nie...

07.10.2022 18:02

Re: Kúrenie

Reakcia na príspevok od používateľa Ivanko:

07.10.2022 18:02

Vizuálne? Ja som teraz bol napríklad s kamošom a on mi vraví že mi fúka studený vzduch (Legacy, dvojzónová obe strany rovnaká teplota), dal som ruku a on šiel fakt studený vzduch. Tak som pridal a stále studený, dal som na MAX a šiel horúci. Ubral som o jeden stupen a zasa studený... Tak som otvoril ten motor, prečistil a už reguluje plynule.

Ak u teba tá klapka funguje, tak to bude teda bud upchatý radiator kúrenia (za predpokladu že systém nie je zavzdušnený, nejaký problém s motorom), alebo spomenutá klapka, motor síce chodiť môže, ale klapka v kúrení nie...

Vieš mi poradiť ako odvzdušniť systém? Na nete som našiel nasledovný postup, ktorý som skúšal.

Postup: Otvoriť nádržku na chladiacu kvapalinu, pustiť kúrenie na najväčšiu intenzitu fukania a nastaviť maximálnu teplotu, sledovať chladiacu kvapalinu a pripadne doliať.

07.10.2022 18:52

Re: Kúrenie

Ano musí byť kúrenie na max, ale musí sa aj motor zohriať na pracovnú teplotu aby došlo k otvoreniu termostatu, aby to zaručené prúdilo cez všetko a nikde neostala nejaká bublina

07.10.2022 20:44
Posledné príspevky
Re: How to grow your ecommerce store by selecting a right ecommerce store development agency? 19.04.2024  davidnoel
Re: Hrdza 14.04.2024  Ivanko
Re: Hrdza 14.04.2024  Sifon
Re: montovana hala zateplena 11.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3392
Členovia OZ: 27
Autá: 1244
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1859
Príspevky fóra: 26181
Články: 150
Zrazy: 101