Diskusné fórum

pohon 4x4

Autor Správy

Re: pohon 4x4

Dovolil som si založiť nové vlákno a hneď aj s otázkou. Ako je to s pohonom 4x4 konkrétne u subaru? Dnes som totižto ostal trčať na poľnej ceste na bruchu a tak som musel kus lopatovať. Keď už som si myslel, že vyjdem, tak som zistil, že sa mi točia iba 3 kolesá a 4té (pravé predné) nič smilesmile

Sledoval som niekde diskusie aj o krížení náprav, ale úprimne technicky mi to nie je jasné ako to vlastne funguje a prečo keď mám stály pohon 4x4, tak sa mi niektoré kolesá niekedy netočia. A či je to normálne a pri akých situáciach s tým treba rátať, no proste tak. Vie sa niekto vyjadriť? smile

05.02.2010 11:23

Re: pohon 4x4

Hybco tocia sa lebo nemas uzavierky diferencialov, potom je zakonite ze sa toci len to koleso ktore je volnejsiesmile Slovo staly neznamena ze kolesa idu v kuse znamena to len tolko ze sa nepripaja naprava zvedsa zadna ale ze je stale pripojena.

05.02.2010 11:51

Re: pohon 4x4

smile jasne, s tým stálym pohonom som tresol koninu smile aj tá uzávierka je jasná - ak to chápem správne, tak na offroude si zamknem differák a môžem pomaličky prejsť aj náročný terén, ale v rýchlosti a prudkej zákrute by mi to asi narobilo paseku smile kebyže sa otáčanie kolies neprispôsobí zákrute

Ale stále mi nie je jasné, prečo sa mi točilo iba jedno koleso vpredu a na zadnej náprave oba - to mali akože vzadu obe kolesá rovnaký odpor? smile prečo sa vzadu na snehu tiež netočilo iba to, čo je volnejšie?

sorry za blbé otázky, ale raz a navždy to už konečne chcem pochopiť a myslím, že nie som jediný v takejto komunite, ktorému to nie je celkom jasné smile

05.02.2010 12:01

Re: pohon 4x4

Tie otazky niesu blbe su namieste.

No preco sa tocili obydve ta asi preto lebo znasali rovnaku zataz inac to nejde v pripade predku bolo jedno na pevnejsiom podklade a tak neslo a stou uzavierkou mas pravdu ak by to bolo uzavrete tak sa ti tie diferaky v zakrute pri vyssiej rychlosti a na pevnom podklade potrhaju na falatkysmile a este ktomu toceniu zadnych niesom si isty ale tusim ze niektore forestre mali vzadu samosvor z urcitov svornostou ale fakt netusim ktore

ja sem tam ked niekam to nejde pritiahnem trosku rucnu ta zatazi oba kolesa rovnomerne a zvedsa to pomoze ale ci tymto sposobom nieco neodfaklim tak neviem radsej neskusaj.

05.02.2010 12:10

Re: pohon 4x4

hybco skusim ti to lepsie popisat kedze mame rovnaky typ forestra. ide o to ze nemame ziadnu elektroniku, ktora by nam umoznila pribrzdovanie kolies, ktore presmykuju. Cize na predku sa ti krutilo zato len jedno, lebo to druhe malo voci zemy velky odpor a diferencial preniesol vsetku silu len na to jedno koleso. zase na druhej strane, kedze si bol na bruchu, obe zadne kolesa maly rovnaky odpor voci zemi a tak sa krutili rovnako. V nasich verziach ziadny forester nemal samosvorny zadny diferencial, dokonca ani automat. Cize jedina moznost ako sa dostat von je auto len rozkyvat dopredu a dozadu. Vela zdaru a co najmenej zastaveni na bruchu. smile

05.02.2010 12:41

Re: pohon 4x4

murgi a ktore forestri alebo ktore subaru ma samosfor

05.02.2010 12:46

Re: pohon 4x4

dík za odpovede smile už mi to je jasnejšie, murgi, čiže sa dá povedať, že zadná náprava pravdepodobne nebola moc na snehu zaťažená, a keďže ani jedno z kolies nebolo pod tlakom, tak sa točili oba ... a na prednej bolo jedno zaťažené dostatočne na to, aby diferák zaúčinkoval, tak ho zastavilo a točilo sa iba to druhé voľné koleso ... a nevraví sa, že subaru stačí kontakt iba na jednom kolese a vyjde všetko? smile (to bolo žartom samozrejme - je mi jasné, že keď som bol na bruchu, tak to jedno koleso z biedy nevytrhne) ... smile

05.02.2010 12:51

Re: pohon 4x4

podla mojich info samosvor mali forestre len automaty od 2003. Na ceskom webe je uzivatel Doro a on ma vraj aj na manuali, ale sa mi to nezda. ostatne subaru viem ze by ich mali mat automaty a vsetky STI resp. WRX. To je to co som ja pozistoval. Dokonca Americke modely su na tom lepsie, tam to davali castejsie.

05.02.2010 12:54

Re: pohon 4x4

http://www.subaruclub.cz/graphics/owners/full/17547_808_dsc07547.jpg no doro ho ma vymeneny ktovie ci to fakt neni samosfor doro je totalny fanatyk do offroudusmile

05.02.2010 12:59

Re: pohon 4x4

murgi a ako otestujem najlepsie ci mam samosvor? Pri krizeni naprav v diskusii na sc.cz som tiez dopadol rovnako ako MT aj ked som mal jemny pocit, ze cim viac som sa hrial, tym to bolo lepsie smile

05.02.2010 13:06
Posledné príspevky
Re: How to grow your ecommerce store by selecting a right ecommerce store development agency? 19.04.2024  davidnoel
Re: Hrdza 14.04.2024  Ivanko
Re: Hrdza 14.04.2024  Sifon
Re: montovana hala zateplena 11.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3392
Členovia OZ: 27
Autá: 1244
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1859
Príspevky fóra: 26181
Články: 150
Zrazy: 101