STi žije! Upravený Subaru Forester tS predstavený už v Japonsku.

Autor: hybco / Dátum: 15.12.2014

Forester sme mali možnosť testovať aj v našej redakcii. Teraz však Japonci predstavili verziu tak ostrú, tak nadupanú, že chlapi po ňu budú utekať do obchodu ako ženy po šaty. Je ale skutočne tak ostrá?

Vývoj vychádzal z cestnej verzie, teda Forestera ako bežne poznáme. Forester tS ponúka ale mód jazdy s označením S# a vyvoláte ho otočením prepínača režimov jázd na prístrojovej doske. Okrem tohto zázračného režimu, ktorý zmení kompletne charakteristiku motora boli na auto osadené aj ventilované kotúčové brzdy Brembo. Elektróny sú prebraté priamo od BBS a na odmeranie ich obvodu potrebujete 19 palcov. Tieto disky sú odliate z hliníkovej zliatiny a nie kované, ako sme boli zvyknutý u starších modelov Impreza a Forester STi. Keď už sme pri STi, tak auto má samozrejme iný vzhľad a to práve vďaka novým spojlerom vzadu a vpredu. To sú ale prkotiny, ktoré môže mať každé auto. Podstatnou zmenou okrem bŕzd je zmena pruženia/tlmenia. STi sa pohralo s tlmením na tomto modeli tS a povymieňalo mnohé súčiastky aby dosiahlo svoju vysokú latku.

Okrem rôznych ornamentov STi zvonku a zvnútra Forestera budete mať vo verzii tS aj EyeSight. Čo to je? To je adaptívny tempomat, ktorý pracuje pomocou kamery (umiestnenej pred predným spätným zrkadlom) a okrem toho obsahuje aj výstrahu pred nehodou a je prepojený s brzdami Brembo, takže v prípade blížiacej sa nehody dokáže pribrzdiť auto.

Mechanické zmeny pre Forester tS

pneumatiky 245-45 R19 BBS elektróny 19´´ odliate z hliníkovej zliatiny Brembo predné 17´´ kotúče so 4-piestikovými strmeňmi s logom STi Brembo predné 17´´ kotúče s 2-piestikovými strmeňmi s logom STi STi ladený podvozok (15mm nižší, opačne otočené predné tlmiče) STi pružná prdená vzpera nápravy STi prídavný podporný zadný rám vylepšené ECU – riadiaca jednotka motora vylepšené TCU – riadiaca jendotka prevodovky chladič oleja prevodovky CVT

Všetky tieto údaje vyvolávajú dobrý dojem, až kým nezbadáte údaje o motore. Je to 2-litorvý benzínový boxer motor so 4 valcami a s priamym vstrekovaním s turbodúchadlom. Takýto motor dosiahne výkon 280 koní a 350Nm a aj preto nedostal Forester plnokrvné označenie STi, ale iba tS. Je to nakoniec škoda – aspoň že je benziňák. Ďalšou škodou je, že sa bude predávať iba v Japonsku a zatiaľ Subaru neplánuje tento model vypustiť do EU už len pre ich obmedzený počet 300 kusov.

Autor: Vladislav Baniari; Zdroj+foto: Subaru Global

Originálny článok sme prebrali z webu Mixmotor.eu

Pridajte sa k nám: