Autor Správa
AdoKrajci
avatar

Re: Divný zvuk z motora po výmene celej spojky

Obrázok s ložiskami Na tomto obrázku je vidno ložiská na dieselové subaru, 2ks sú iné a na ich kraji je taká pár mm plocha asi z mäkšieho materiálu, ktorá je pravdepodobné zodratá a pri stlačení spojky kraj kľuky drie už o kovovú časť a preto vzniká taký nepríjemný zvuk.

25.06.2024 20:44
AdoKrajci
avatar

Re: Divný zvuk z motora po výmene celej spojky

Nazdar, problém som bohužiaľ žiadno nevyriešil. Dostal som však info od jedného mechanika, že by to mohlo byť ložisko na kľuke, ktoré vymedzuje jej axiálnu vôľu. Toto ložisko by malo byť hneď za časťou kľuky s 8 uchyteniami, na ktoré sa montuje dvojhmotný zotrvačník. Pri stlačení spojky totiž mechanizmus spojky tlačí na kľuku a jej bok drie buď o kraj ložiská alebo bloku. Tak som to teda pochopil ja, keď mi to vysvetľoval. Taktiež však hovoril, že videl autá, ktoré s tým nabehali ešte desaťtisíce kilometrov bez nejakých problémov okrem toho zvuku. Ak by som to chcel vymeniť, bolo by treba rozobrať celý motor až k ložiskám a cenovo mi to nepríde moc výhodné, keďže auto má už 325 tisíc km. Pokiaľ by však nastal taký problém, že začína tiecť olej z gufera za zotrvačníkom, tak už to treba rýchlo riešiť lebo motor bude KO.

25.06.2024 20:33
AdoKrajci
avatar

Re: Divný zvuk z motora po výmene celej spojky

Robil som to doma sám, ale postupoval som podľa manuálu od Subaru, k Outback diesel (BR) manuálu som sa síce nedopátral, ale manuál s Forestera (SH) mi postačil. Síce boli nejaké veci mimo spojky inak, ako úchyty motora a iné drobnosti, ale spojka bola presne taká istá. Vnútri som starý zotrvák zhodil a nový nasadil orientovaný na kľuku tak ako starý nasledne dotiahol šróby do kríža na 35nm a potom o 45°, vycentroval spojku a dotiahol pritlačný tanier do kríža na 16nm a pre istotu som šróby zalepil loctitom, lebo mi 16nm prišlo dosť málo. Pritlačný tanier aj zotrvák mali na sebe farbou označené biele body, tie by mali byť od seba čo najďalej, tak som ich aj dal. Vymenil som aj nové ložisko, pačku a "cuplík", na ktorom je páka. Chcel som to mať skrátka na poriadku všetko nech to nemusím robiť znova. Prevodovka skočila naspäť ako nič. Neviem, kde by som mohol urobiť chybu. Nie je možné že by bolo niečo vadné od výroby? Pretože ja si už inak toto neviem vysvetliť.

22.04.2024 23:37
AdoKrajci
avatar

Re: Divný zvuk z motora po výmene celej spojky

Ahoj Ivan, motor ide pekne, ťah má dobrý, je síce trochu počuť vstreky a turbo keď tomu prídam, ale inak pri normálnej jazde je ticho, iba pri preraďovaní a rozbiehaní je tam bohužial hentaký klepot. Ak budem mať zajtra čas skúsim ešte nejaké video natočiť, ale pochybujem, že motor bude počuť na videu, lebo na tom predchádzajúcom ho nie je počuť skoro vôbec. Neviem síce ako sa prejavuje ojničné klepanie ale toto klepanie je cítiť aj v pedále spojky, každý raz čo to "klepne" je tam jemná vibrácia v pedáli. Je možné, že si spojka a zotrvačník len potrebujú jazdením sadnúť ?

22.04.2024 22:32
AdoKrajci
avatar

Re: Divný zvuk z motora po výmene celej spojky

Pridávam ešte link na video z Youtube, kde je počuť ten zvuk https://www.youtube.com/watch?v=2H-_-9cmXtU

21.04.2024 13:41
AdoKrajci
avatar

Re: Divný zvuk z motora po výmene celej spojky

Zdravím,

mám Outback Diesel 2013. Auto má najazdené 320 000km a už potrebovalo výmenu spojky. Po výmene celej spojky a zotrvačníka sa mi po stlačení spojkového pedálu ozýva z motora nejaký klepavý zvuk, ktorý mení intenzitu podľa otáčok. Všetky diely, ktoré som vymieňal boli od Sachs, môže to s tým mať niečo spoločné? Za každú radu budem vďačný.

21.04.2024 13:21