Diskusné fórum

rôzne rozmery kolies - co to urobi s prevodovkou a diferakom

Autor Správy

Re: rôzne rozmery kolies - co to urobi s prevodovkou a diferakom

Zdravým ... chcel by som sa opytat, co by teoreticky mohlo urobit, ak by som nahodil jedno koleso ine ako su ostatne. mam R17 215/45 a dostal som defekt, rezerva plnohodnotna no R15 205/55. kedze ta 16-ka ma vecsi proifil pneu, vizerala byt trosku vecsia, tak som ju podfukol. Ale teoreticky, viem ze by to mohlo narobit velky problem, ale ako je to vyriesene, ked sa kolesa nekrutia rovnako, moze to poskodit diferak, ci prevodovku? ... vsak diferak nie je zavareny ani samosvor, a teda aj ked hrabu kolesa, nehrabu rovnako. otazka 2.: ak by som mal v predu 215/45 a v zadu 215/50 ... mohlo by aj to urobit nejaku neplechu? ... respektive ak mam na jednej naprave 215/45 a na druhej 225/45 ... Dakujem

14.08.2014 12:20

Re: rôzne rozmery kolies - co to urobi s prevodovkou a diferakom

Tým že nemáš zhodný obvod kolies, tak rozdiel v otáčkach musí vykompenzovať diferák, ktorý sa viac zohrieva, logicky z toho vyplýva vyššie namáhanie, pri defekte asi nemáš na výber, tak sa treba krotiť a problém vyriešiť čo najskôr. Vedome jazdiť na rozdielnych rozmeroch je koledovanie si o problém

14.08.2014 14:05

Re: rôzne rozmery kolies - co to urobi s prevodovkou a diferakom

ok to ano, uplna pravda ... a ak je iny rozmer (iny obvod kolesa) na prednej a na zadnej naprave? ... trapi sa medzinapravovy diferak? ... PS: trosku odveci, ale mam kamosa - subaru justy a neviem preco, ale ked na snehu vytiahol rucnu, brzdili mu aj predne kolesa (mne to nastastie impreza nerobi) ... absencia medzinapravoveho diferaku? ... alebo ten musi byt furt? ... ak niekto vie vysvetlenie :)

14.08.2014 18:29

Re: rôzne rozmery kolies - co to urobi s prevodovkou a diferakom

ja by som nedal ani inu znacku pneu aj ked je rovnaky rozmer. niekde som videl odporucania subaru dokonca menit predne za zadne kolesa kazdych 5000 km aby bol obvod stale rovnaky

14.08.2014 19:05

Re: rôzne rozmery kolies - co to urobi s prevodovkou a diferakom

Ked som mal A4ku s medzinapravovym difikom Torsen tam bolo zakazane mat rozdielne velkosti pneu vpredu a vzadu. Boli ludia, ktory pochovali takto aj 2-3 prevodovky za rok. Nemam este poriadne nastudovany pohon u Subaru ale predpokladam, ze aj tu rozdielne velkosti gum budu robit sarapatu.

15.08.2014 15:20

Re: rôzne rozmery kolies - co to urobi s prevodovkou a diferakom

Dobre uvazujes, ak mas rozdielny rozmer na prednej a zadnej naprave vsetko to vyrovnava medzinapravovy dif. Rozdiel otacania nie je velky ale dif to musi vyrovnat. Je tam viskozna lamelova spojka. Takze ta sa bude zatazovat. A ta si pamata kazde jedno pretazenie, svina jedna. Neda sa to ani velmi skontrolovat v akom je stave, pri beznom servise, lebo je hermeticky uzavreta. Ak trepem hluposti, tak ma niekto opravte.

15.08.2014 16:54
Posledné príspevky
Re: Ostatne modely - otazky a rady pred kupou 30.04.2024  sugmav
Re: Zaujimavá e-kniha 30.04.2024  sugmav
Re: PZP 26.04.2024  bibcabi
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3397
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26192
Články: 150
Zrazy: 101