Diskusné fórum

Poškodene závity na štiftoch kolies

Autor Správy

Re: Poškodene závity na štiftoch kolies

Dobrý deň, v pneuservise pri prehadzovaní letných na zimne kolesa mi všetky matice šli veľmi ťažko odskrutkovať. Na všetkých skrutkách (štiftoch) boli viac či menej zdeformované závity. Keďže naposledy boli kolesa demontované pri pravidelnej servisnej kontrole v autorizovanom servise tak som ich kontaktoval. Tvrdili mi, že je to u Forestrov známa "vlastnosť" po zhruba 3 rokoch. Dokonca, že to končí aj ustrihnutím štiftu. V pneuservise sa s niečim takým ešte nestretli u žiadneho auta a mne to príde tiež zvláštne. Máte taku skúsenosť?

19.11.2021 22:52

Re: Poškodene závity na štiftoch kolies

Ja takú skúsenosť nemám, zatiaľ sa mi pokazila len jedna 10 rocna matica. Ale mohol si sa tých Subaru odborníkov v autorizaku spýtať, prečo ti zničili všetky stifty keď o tomto probléme vedia? Prečo to nerobili tak, aby problém nenastal?

20.11.2021 08:23

Re: Poškodene závity na štiftoch kolies

To je jednoduché, nechcelo sa im matice natočiť ručne aby chytili pekne na závit, ale točil to asi hned mašinou a spoliehal sa, že si to sadne pekne.

Riešenie je také že štift vieš normálne vymeniť. Len treba druhý a zhodiť kotúč + brzdu a normálne ho vyklepneš a dáš druhý. Druhý problém je že by sa patrilo vymeniť aj poškodené matice. Ja som sebe menil jeden štift, ktorý jednoducho praskol, druhý som mal, lebo po výmene náboja za nový som starý ešte nestihol vyhodiť. Trvalo mi to cca 1 hodinu

20.11.2021 10:29

Re: Poškodene závity na štiftoch kolies

Ďakujem za reakcie. Trocha som hľadal a vyzera, že Subaru predsa len nejaky problem so štiftami ma. Prikladám link na americké forum. Ako to býva názory su občas protichodné ale v zasade v zmysle, že problém je buď dôsledok nesprávneho úťahovania alebo časť diskutujúcich ho vidi v samotnom dizajne Subaru štiftov. <a href="http://Subaruforum Tiež som natrafil na stránku, kde je ten problém vysvetlený v skratke takto: Subaru používa štifty s jemnejším stúpanim závitu (1,25mm) čo na jednej strane znamená vyššiu pevnosť v ťahu, na strane druhej zvyšuje nároky na uťahovanie lebo jemnejší závit je citlivejší na zadieranie ktoré koreluje aj s rýchlostou uťahovania. <br> Subaru <a href="http://Stifty

20.11.2021 22:14

Re: Poškodene závity na štiftoch kolies

Ja si myslím že celý problém je iba v tom že jemnejší závit lahšie dotiahneš "silnejšie". A potom sa môže stať že niekedy strelí ako u mna, alebo jednoducho vada materialu. To sa absolútne nedá vylúčiť pri výrobe, ked len na jednom aute ich je 20ks. Kto pracuje s rázovým uťahovákom tak určite sa už stretol s tým že utrhol skrutku. Posledne čo som teraz mesiac dozadu prezúval auto, tak matice dotiahol síce rázovým uťahovakom, ale úplne slabým momentom a následne to všetko ťahal ručne momentovým klúčom.

20.11.2021 23:19

Re: Poškodene závity na štiftoch kolies

No tak musím povedať, že na Subaru je tiež kadečo možné,a neberiem to auto ako etalon spoľahlivosti a vesmírnej presnosti. Je možné že majú slabého dodávateľa stiftov. Ale skôr si myslím, že to jednoducho spôsobili v Subaru servise pri nahadzovani matic a dotahovani. Môžeš byť rád, že ti matice išli dať dole a priprav sa na kompletnú výmenu stiftov.

21.11.2021 08:27

Re: Poškodene závity na štiftoch kolies

Reakcia na príspevok od používateľa fluider:

21.11.2021 08:27

No tak musím povedať, že na Subaru je tiež kadečo možné,a neberiem to auto ako etalon spoľahlivosti a vesmírnej presnosti. Je možné že majú slabého dodávateľa stiftov. Ale skôr si myslím, že to jednoducho spôsobili v Subaru servise pri nahadzovani matic a dotahovani. Môžeš byť rád, že ti matice išli dať dole a priprav sa na kompletnú výmenu stiftov.

Stiftov som uz polamal mozno desat (za pat rokov). A to ich dotahujem/uvolnujem len rucne (s pouzitim momentoveho kluca). Z mojich skusenosti sa tomu da (do istej miery) predist tym, ze sa castejsie/pravidelne vymenia matice za nove.

19.12.2021 14:31

Re: Poškodene závity na štiftoch kolies

Tak to je brutal 10 štiftov za 5 rokov, ja mám auto cez 10 rokov a štift som utrhol jeden a to iba na náboji, ktorý je posledný pôvodný od kedy auto mám. Zvyšné tri už sú menené.

19.12.2021 22:52

Re: Poškodene závity na štiftoch kolies

Tak treba napisat aj "b" a to jest, ze je to na BRZ, kde rocne menim/prehadzujem kolesa mozno aj dvadsatkrat. Kazdopadne ja som neprisiel na to, co mozem robit zle, tak to beriem ako unavu materialu. Aj som ich kedysi vymenil za tvrdsie, od ARP, ale uz sa mi podarilo zlomit aj ten.

25.12.2021 18:12
Posledné príspevky
Re: Hrdza 14.04.2024  Ivanko
Re: Hrdza 14.04.2024  Sifon
Re: montovana hala zateplena 11.04.2024  Ivanko
Re: montovana hala zateplena 11.04.2024  slavomir92

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3391
Členovia OZ: 27
Autá: 1243
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1858
Príspevky fóra: 26180
Články: 150
Zrazy: 101