Diskusné fórum

Aký olej do 5 EAT Si-drive ?

Autor Správy

Re: Aký olej do 5 EAT Si-drive ?

Ahoj ,snazim sa zistit aky olej do tejto prevodovky,niekde radia ze pokojne Dex3,ale na fotach som nasiel ze ATF HP a jeho ekvivalenty.

04.12.2023 21:11

Re: Aký olej do 5 EAT Si-drive ?

Ravenol robí olej, len si zisti tú špecifikáciu. Mám dojem že to je tento https://www.ravenolshop.sk/p/ravenol-subaru-su5-atf-fluid-1l#

05.12.2023 09:33

Re: Aký olej do 5 EAT Si-drive ?

Reakcia na príspevok od používateľa Ivanko:

05.12.2023 09:33

Ravenol robí olej, len si zisti tú špecifikáciu. Mám dojem že to je tento https://www.ravenolshop.sk/p/ravenol-subaru-su5-atf-fluid-1l#

Mozno som zle formuloval otazku,do tej prevodovky sa dal Dex 3 a zistujem ci je to problem

05.12.2023 10:06

Re: Aký olej do 5 EAT Si-drive ?

Akože výrobca tam špecifikuje iný... Na druhú stranu obe sú to hydromeničové prevodovky a keby človek pozrel technický list konkrétnych olejov tak by možno nenašiel rozdiel. Uváž ako myslíš

05.12.2023 13:10

Re: Aký olej do 5 EAT Si-drive ?

Reakcia na príspevok od používateľa Ivanko:

05.12.2023 13:10

Akože výrobca tam špecifikuje iný... Na druhú stranu obe sú to hydromeničové prevodovky a keby človek pozrel technický list konkrétnych olejov tak by možno nenašiel rozdiel. Uváž ako myslíš

Aj znami co robi v autorizaku mi povedal,ze na starsiu prevodovku to az tak nevadi,nakolko dex3 spravi hrubsiu vrstvu na zodratych lamelach.

05.12.2023 20:13

Re: Aký olej do 5 EAT Si-drive ?

Reakcia na príspevok od používateľa Ivanko:

05.12.2023 13:10

Akože výrobca tam špecifikuje iný... Na druhú stranu obe sú to hydromeničové prevodovky a keby človek pozrel technický list konkrétnych olejov tak by možno nenašiel rozdiel. Uváž ako myslíš

Aj znami co robi v autorizaku mi povedal,ze na starsiu prevodovku to az tak nevadi,nakolko dex3 spravi hrubsiu vrstvu na zodratych lamelach.

05.12.2023 20:50

Re: Aký olej do 5 EAT Si-drive ?

Nazrel som do EU manuálu (ja mám US a tam sú niekedy rozdiely voči EU) Toto je presne v EU manuály a viem že sa často rozoberalo že do 5AT ide iný olej... Blá blá blá... Manuál hovorí o internom čísle K0415Y0700 pre 4AT aj 5AT, alternatíva je Castrol Transmax J, ktorý už dnes nežoženieš, ale podstata je že pre obe ide zhodný olej

Ja toto už dlhodobo sledujem a ono je to za mna všetko len taká hra, že výrobcovia áut si vymýšlajú "vlastné interné normy" aj napriek tomu že nakupujú stále zhodný produkt. Oni si tým u nových áut zabezpečujú biznis s olejmi, ako pre výrobcu auta, tak pre výrobcu oleja. Dookola nové a nové normy a pritom roky vyrábajú totožný produkt len pod iným označením a inou normou. Celý svet jazdí možno na 5 typoch oleja, akurát vdaka tým vlastným interným normám vzniklo z toho 25 typov oleja a vymýšlajú si všelijaké špeci označenia aby to vyzeralo že "A" nie je to isté ako "B"

07.12.2023 18:15

Re: Aký olej do 5 EAT Si-drive ?

Nie je olej ako olej na určitych zahraničných forach sa dušovali že by mal isť oem olej, ja som si pozrel zopar technickych listov a Dex3 sa páli dosť skôr ako atfHP napr. od valvoline alebo motul, manual píše že môžeš dať dex3 ale len na nevihnutnú dobu, asi by som to neriskoval repas AT začína od 1500a viac.

13.12.2023 16:32

Re: Aký olej do 5 EAT Si-drive ?

Môj príspevok je v tom zmysle, že viem že sa kedysi dušovali ludia že do 5AT ide iný olej ako do 4AT a pritom manuál uvádza pre obe prevodovky zhodný interný objednávací kod oleja = výrobca tam lial rovnaký olej v oboch prípadoch. V technických listoch oleja sa dá vyčítať viskozita pri určitej teplote, bod tuhnutia a napríklad bod vzplanutia. Ten bod vzplanutia je dosť nepodstatný, kedže taká teplota v AT normálne nehrozí.

Našiel som technický lisť pre SUBARU ATF HP (Idemitsu) a porovnal so súčasným olejom od TOTAL-u , ktorý nemá Dexron III, ale už Dexron III/G a Dexron III/H

Verím že by sa našli ludia čo by hovorili že tieto novšie Dexron III/G a Dexron III/H nemôžeš použiť tam kde je predpísaný iba Dexron III a ja hovorím že to je stále len hra s novými normami a takto sa deje stále dookola kludne 10 rokov a pritom sa na oleji nič nezmenilo.

Nejaký výrobca vyrobil novú prevodovku a vymyslel pre olej novú normu a na druhú stranu výrobca / dodávatel toho oleja si dá certifikovať nanovo svoj olej, zabalí ho do novej flašky a označí ho po novom. Celá veda... Ja pri porovnaní technických listov tých olejov vidím rozdiel NULA, tie rozdiely o velkosti necelého ludského prdu ani nepočítam ... https://i.imgur.com/X4UuHsc.jpg

Polka ludí bude hovoriť že nemôžeš použiť ten alebo onen olej, lebo nesplna certifikáciu Subaru ATF HP. Ano nesplna, ale nesplna ju preto, lebo výrobca toho oleja si iba nedal svoj produkt certifikovať Subaru certifikáciou. Predpokladám že to ani nie je ZADARMO a teda nevidí zmysel platiť za nejakú licenciu a mať certifikáciu pre Subaru v nádeji že by tým predal o pár flašiek oleja viac. Tá certifikácia pre výrobcu olejov má zmysel vtedy ak je zároven aj dodávatelom oleja pre výrobcu auta

PS: môj 4AT automat už má za sebou niekolko výmen oleja vždy som kúpil "niečo" Dexron III (Agip, Liqui Moly, Total), auto vlastním od roku 2011, kúpil som ho ked malo 87tkm a dnes má cca 330tkm a AT funguje stále bez poruchy

13.12.2023 18:05

Re: Aký olej do 5 EAT Si-drive ?

Reakcia na príspevok od používateľa Ivanko:

13.12.2023 18:05

Môj príspevok je v tom zmysle, že viem že sa kedysi dušovali ludia že do 5AT ide iný olej ako do 4AT a pritom manuál uvádza pre obe prevodovky zhodný interný objednávací kod oleja = výrobca tam lial rovnaký olej v oboch prípadoch. V technických listoch oleja sa dá vyčítať viskozita pri určitej teplote, bod tuhnutia a napríklad bod vzplanutia. Ten bod vzplanutia je dosť nepodstatný, kedže taká teplota v AT normálne nehrozí.

Našiel som technický lisť pre SUBARU ATF HP (Idemitsu) a porovnal so súčasným olejom od TOTAL-u , ktorý nemá Dexron III, ale už Dexron III/G a Dexron III/H

Verím že by sa našli ludia čo by hovorili že tieto novšie Dexron III/G a Dexron III/H nemôžeš použiť tam kde je predpísaný iba Dexron III a ja hovorím že to je stále len hra s novými normami a takto sa deje stále dookola kludne 10 rokov a pritom sa na oleji nič nezmenilo.

Nejaký výrobca vyrobil novú prevodovku a vymyslel pre olej novú normu a na druhú stranu výrobca / dodávatel toho oleja si dá certifikovať nanovo svoj olej, zabalí ho do novej flašky a označí ho po novom. Celá veda... Ja pri porovnaní technických listov tých olejov vidím rozdiel NULA, tie rozdiely o velkosti necelého ludského prdu ani nepočítam ... https://i.imgur.com/X4UuHsc.jpg

Polka ludí bude hovoriť že nemôžeš použiť ten alebo onen olej, lebo nesplna certifikáciu Subaru ATF HP. Ano nesplna, ale nesplna ju preto, lebo výrobca toho oleja si iba nedal svoj produkt certifikovať Subaru certifikáciou. Predpokladám že to ani nie je ZADARMO a teda nevidí zmysel platiť za nejakú licenciu a mať certifikáciu pre Subaru v nádeji že by tým predal o pár flašiek oleja viac. Tá certifikácia pre výrobcu olejov má zmysel vtedy ak je zároven aj dodávatelom oleja pre výrobcu auta

PS: môj 4AT automat už má za sebou niekolko výmen oleja vždy som kúpil "niečo" Dexron III (Agip, Liqui Moly, Total), auto vlastním od roku 2011, kúpil som ho ked malo 87tkm a dnes má cca 330tkm a AT funguje stále bez poruchy

Ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúce odpovede, tiež som si pozeral tie technické listy,rozdiely tam sú,ale nevedel som posúdiť, či je to veľký problém. Ja tam ten HP neskôr dám, keď sa ukáže , že prevodovka funguje,len nechcem investovať do oleja keď prevodovka možno pôjde do šrotu. Ešte ma napadá jedna vec,ako na tom budú oleje s miešateľnosťou? Chcel by som meniť tak, že len vypustím starý a nalejem nový. P.s. vďaka bohu za tieto fóra z roku 2000,odpovede majú cenu zlata narozdiel od FB.

07.01.2024 09:58
Posledné príspevky
Re: PZP 26.04.2024  bibcabi
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko
Re: Hrdza 23.04.2024  Sifon
Re: Divný zvuk z motora po výmene celej spojky 22.04.2024  AdoKrajci

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3396
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26190
Články: 150
Zrazy: 101