Diskusné fórum

Zabeh noveho motora pred instalaciou LPG ???

Autor Správy

Re: Zabeh noveho motora pred instalaciou LPG ???

priatelia, mam jednu specificku, technicku otazku na montovanie LPG systemu do noveho 2.5 L motoru (r.v.2012)

existuje nejaky pocet km ktory by sa mal na novom aute nabehat na benzine, pred tym ako don majitel namontuje LPG ? Predpokladam ze kazdy motor potrebuje zopar stoviek resp. par tisíc km aby sa „rozbehal“ a aby sa riadiaca jednotka „spoznala“ s motorom...

aky pocet km je podla vas potrebny na zabeh motora na benzine pred instalaciou LPG ???

aby to nebolo tak ze dieta sa len narodi, mliecko ani neovonia a hned zacne papat presnidavku... smile co z neho potom bude... smile

privitam akekolvek podnetne rady a informacie... smile

08.11.2013 12:27

Re: Zabeh noveho motora pred instalaciou LPG ???

Nebál by som sa toho ani do fungláča, v CZ bolo úplne bežné že nové auto si zákazník prebral už s namontovaným LPG

08.11.2013 14:53

Re: Zabeh noveho motora pred instalaciou LPG ???

Jasne, najdolezitejsi prvok je medzi volantom a sedackou. Kludne od novoty, a jazdit tak ako pise litera manualu. Mozno jedine zvazit vymenu oleja pri 4-5 tisic. Jedno auto som prerobil par mesiacov po kupe a nachipoval, druhe odislo s upravenou RJ zo showroomu rovno plynarovy. Obe jazdia veselo a nic im nie je.

08.11.2013 16:14
555
avatar

Re: Zabeh noveho motora pred instalaciou LPG ???

Adaptacne hodnoty riadiacej jednotky sa nastavia cca po 50-70km jazdy a uz aj bez nich dost doverne pozna dany motor smilesmilesmile .

Podstatne veci su:

Ostava motor predmetom zaruky aj po namontovani LPG, res. prebera ju v pripade, ze pada, ten, kto ho namontuje?

Silne odporucam pouzivat specificky motorovy olej pre LPG, podiel a zastupenie splodin pri spalovani LPG je trosku iny, ako pri benzine.

Skratit interval vymeny sviecok.

Obcas sa pozriet, ci este je katalyzator na svojom mieste, alebo sa uz rozpadol a zvysky preleteli do dalsej casti vyfuku. To sa deje napr, ked sa dosahuje spotreba zmenou bohatosti a narastom teploty vyfukovych plynov.

08.11.2013 16:33

Re: Zabeh noveho motora pred instalaciou LPG ???

to 555: keď už je reč o tom špecifickom oleji pri motore s lpg, ako to je ten, "specifický"? mám tiez 2,5 EJ25 vo forestrovi a chystám sa na výmenu, no okrem toho že chcem kúpiť C3 5W30 mám sledovať aj niečo iné?

03.03.2014 14:00

Re: Zabeh noveho motora pred instalaciou LPG ???

myslim ze erik mal na mysli nieco taketo specificke :) ja ho uz mam kupeny, cakam do jari a ide dnu :)

03.03.2014 14:13
555
avatar

Re: Zabeh noveho motora pred instalaciou LPG ???

Min tyzden som bol v ramci predajnej sieti Motul na ich skoleni a tam mi techn manager priamo z DE hovoril, ze CNG/LPG specific je nutny pri CNG, pri LPG sa da pouzit aj bezny olej, ze to zvlada.

03.03.2014 14:27

Re: Zabeh noveho motora pred instalaciou LPG ???

v com je ten MOTUL iny? ma to nejake extra prisady? resp. v com je pre motor kt. je pohanany na LPG lepsi? bo predpokladam ze viskozita oleja je rovnaka v porovnani s beznym motor.olejom...

a aky je rozdiel v cene 1L MOTUL-u oproti bezne dostupnym olejom ?

vopred dik za info/poucenie... smile

04.03.2014 16:12
555
avatar

Re: Zabeh noveho motora pred instalaciou LPG ???

Motul rovnako ako kopec inych vyrobcov nakupuje zakladove oleje a aditiva, nie je vyrobca vsetkeho. Ale napr zakladovych olejov je cca 5 druhov a delia sa podla technologie, ktora sa vyuziva pri ich vyrobe. To so sebou nesie aj urcite kvalitativne odlisnosti. Tak isto v aditivovani. Ak sa na vysledny olej pouzivaju kvalitnejsie suroviny, je vysledok lepsi.

Vezmime si napr. konkurenciu, ktora vyzera ako hrniec. Na nasom trhu maju max dva plne synteticke oleje. Zaklad aj aditivacia su ciste synty. Zvysok ma aspon cast mineralnu. Takze ak sa zda cenovo lepsi, je to vacsinou koli tomu, ze sa porovnava s nespravnym. Tym, ze zakladove olej su horsie, dochadza k vyssej spotrebe pocas prevadzky, ktora je inak bohuzial dana priemerom piestu, cim je vaci, tym spotreba rastie, preto neexistuje olej, ktory sa nebude minat, iba jeden menej a druhy viac.

Dalsia zaujimava vec je VI, viscosity index. Ten definuje stabilitu oleja pri zmene viskozity. Ta sa meria za stude a za tepla a VI reprezentuje "zauhlenie krivky", cim je plochsie, tym je to lepsie. Napr Motul 300V 5w40 ma 174 a hrniec 10w60 ma 173. Dalsi parameter je napr HTHS, co je schopnost mazat pri 150°C. Ale 300V je extremna rada, tam sa pozaduje,a by olej na konci intervalu vymeny mal rovnaku viskozitu, ako ma novy, vacsinu ludi zaujimaju lacnejsie.

Aby sa v tom dalo orientovat. Nikto na svete nepovie, kolko to je, preto sa kazda znacka vsemozna snazi mat nazov, ktory sa vyhyba plne polosyntetickemu vyrazu. Co Motul oznacuje technosyntezou su oleje s podielom mineralneho oleja. Co sa vola u Motul plne synteticky, je bez mineralneho a napr pri 8100 sa spomina uz aj ester, obsahuje aj olej na baze esteru, okrem inych. Ak je tam ester core, tak zakladovy olej je z esterov a pre pokoj na dusi Millers-akov je ich viac, ako dva smile

Poriadok v tom maju napr nemci, kde je zo zakona povinnost oznacit akymkolvek pomerom mineralny olej ako nie 100% synteticky a krasne sa da porovnat, co u nas znie 100% a v nem. sa to zrazu ako 100% nepredava smile

Trosku problemov prinasa specificka poziadavka na urcite vlastnosti, preslavil sa tym VW group, teraz uz aj BMW ma svoje normy, ale vzdy sa da najst olej, ktory tomu vyhovuje. Najnovsi hit je pre tie litorve ecoboosty od Fordu, ale uz aj to je zvladnutelne.

Malu schyzofrenicku dilemnu ma BRZ/86, lebo Toyota koli emiskam a spotrebe prisla s 0w20 a presne s tymto funguju ich variabilne vacky, ako maju. Lenze to nie je olej na okruhove jazdenie, takze kto ma s tyma autom ambicie dupat na plyn, tak ma vlastne na vyber iba 300V 0w20 a casto ho menit.

Mna Motul zaujal uz pomaly pred 13-14 rokmi a odvtedy ine neriesim a aj servis, ktory rozbieham s nimi uz ma zmluvu aj ked od konkurencie by som vedel aj ine veci vypacit, ale mam bohovsky klud, ze na oleji, ktory tam dam, auto neskape. Koniec koncov, uz na to prisla s miernym oneskorenim aj Mikona.

04.03.2014 16:51

Re: Zabeh noveho motora pred instalaciou LPG ???

no kua... tak teraz som z toho este viac dopleteny ako pred tym smile

keby som sa uz teda rozhodol vsadit na zmenu (aj ked zatial som nepostrehol ziaden problem) a vliat do svojho auticka MOTUL, ktory mam pouzit do benzin/LPG 2-oj litra 110kW (EJ20) r.v.2010

a kolko by ma teda vysiel 1liter daneho (vhodneho)Motul-u???

04.03.2014 17:09
Posledné príspevky
Re: PZP 13.05.2024  bibcabi
Re: PZP 09.05.2024  kryznik
Re: Ostatne modely - otazky a rady pred kupou 30.04.2024  sugmav
Re: Zaujimavá e-kniha 30.04.2024  sugmav

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3401
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2009
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26194
Články: 150
Zrazy: 101