Diskusné fórum

5MT náplne Outback a Legacy

Autor Správy

Re: 5MT náplne Outback a Legacy

V servisnom manuály je odporúčaný 75w-90 ale záleží aj od spôsobu využitia. Jedna vec ma ešte trápi . Motorový olej je tam odporúčaný 0w-20 alebo 5w-30 . Ja tam lejem 5w-40 ( dával to tam aj prvý majiteľ,tak som pri tom ostal) ale nebol by vhodnejší predsa len ten 5w-30 na naše podmienky . ( počítal som o tých olejov už veľa ale múdrejší nie som ,každý niečo iné odporúča )

Položím otázku takto : Je vhodná 5w-40 na našu klímu ,či by bola vhodnejšia 5w-30 ako je v manuály ?

niektorý na fórach 5w-40 neodporúčajú, že sú príliš kompromisné oleje a tie nefungujú správne , mne sa to však osobne nevidí a pri výmene po 12500 km ten olej musí byť stále dobrý , veď iné autá majú intervaly 20k-35k km a jazdia , hádam subaru nieje z blata vyrobené ...

13.04.2016 20:58

Re: 5MT náplne Outback a Legacy

U mna v knižke sa presne píše že preferovaný je 5W30 ale ak bude vozidlo využívane pri vyššej záťaži tahanie prívesov, alebo celkove vyššia záťaž, prípadne oblasti kde sú vysoké teploty tak sa môže použiť olej až 20W50

Tiež som po kúpe auta "kúpil" olej lebo ho bolo málo, dolial som ten čo je ako preferovaný 5W30 (aj na viečku) a za chvílu som mohol dolievať znova

Odvtedy lejem 5W40 a medzi výmenami mi stačí liter, pri 5W30 by to bolo aj 3-4l

Interval 15000km je u bežného auta posledná rozumná hranica, čokolvek nad je choroba - snaha ušetriť na nesprávnom mieste, lebo potom príde 100tkm a motor je tak zasratý karbonom že až.

13.04.2016 21:43

Re: 5MT náplne Outback a Legacy

Taka mala aktualizácia.

Naliate mám náplne od MOBIL 1 ESP FORMULA 5W-30 (motor) a MOBIL MOBILUBE 1 SHC 75W-90 ( prevodovka a diferenciál )

Rozdiel ktorý som zaznamenal oproti 5w-40 je že sa motor trošku skôr ohreje ale taktiež mám pocit že málinko mi tej 5w-30 mizne.

V diferenciáli a v prevodovke neviem čo bolo predtým ale žiadna zmena po výmene ( nepostrehol som )

Takú blbú otázku dám , ako správne odmerať olej v motore ? viem že treba merať až po 10- 15 minútach kým si olej " sadne zo stien " ale strkám tam tú mierku a zadná strana je za olejovaná a predná je po po bokoch mastná a stred je suchý ( tam kde sú značky L a F ) strčím to tam cca na 10 sekúnd a ťahám von , celá plocha je mastná cca 0,5 cm nad L a potom sú len steny tyčky mastné a stred nie ,ale zadná je mastná celá.

Ako to tam mam strkať aby som to meral správne ?

Vďaka

01.12.2016 23:36

Re: 5MT náplne Outback a Legacy

Ahoj,

Tieto oleje je snad nekonecna tema :) ak chces aby sa olej nestracal pouzivaj pri atmosfere 10w40 a pri turbe jednoznacne 10w60 preco? Cim vysie cislo to druhe tym je olej odolnejsi voci teplote... Mne olej v lete ked je von 30 stupnov dosiahne kludne aj 110 stupnov pri okreskach... To prve cislo je viskozita... Cim je cislo vacsie tym je hustejsi a davat v zime 20w50 je podla mna smrt pre ten motor kedze ten olej v zime tuhne a teoreticky par sekund po nastartovani studeneho motora ide prakticky bez mazania...

Olej meraj jednoznacne za studena a na rovnom povrchu... Ked chces merat po jazde pockat 10-15 minut kym nestecie rysku vybrat utret znova zalozit vybrat a vidis ko na tom si :)

02.12.2016 08:05

Re: 5MT náplne Outback a Legacy

áno viem čo tie čísla znamenajú u olejov a preto som prešiel na 5w-30 kedže u nás nie sú až tak horúce dni a keď už je tak jazdím normálne aby som motor netrápil a diaľnicu jazdím málo .

To že niečo mi zmizne som očakával,skôr mi ide o to meranie, keďže jednoznačne neviem koľko toho oleja je tam , chcel som to odfotiť ale phone mi na to nevedel zaostriť.

Ako som písal zadná stena rysky je mastná komplet a predná kde sú L a F už nie. Stred mi ostáva suchý a kraje sú mastné a niečo nad 0,5 cm nad L je mastné celé.

Mám tú časť ktorá je mastná komplet považovať za hladinu oleja ?

Skúsim to zo studeným motorom a uvidím čo to ukáže.

02.12.2016 21:02

Re: 5MT náplne Outback a Legacy

Podla mna si urobil trochu blbosť, 5W40 je úplne rovnako vhodný do našich podmienok. Oleje 5W majú bod tuhnutia až okolo -35°C. To že to pri 5W žerie olej je všeobecne známe a preto to aj predošlí majitel vyriešil prechodom na 5W40.

04.12.2016 12:49

Re: 5MT náplne Outback a Legacy

Tak trochu to bol aj test keďže som chcem vedieť ako "rýchlo" sa bude strácať tá 5w30, tak uvidím do ďalšej výmeny na výsledok.

Ďalšia pozitívnejšia vec je , že som sa naučil ako správne a hlavne presne odmerať hladinu oleja v motore.

Neviem ako vy,ale ja som stým mal stále problém a nezdalo sa mi meranie presné ( písal som už o tom )

Teda som trošku skúšal čo a ako a prišiel som na spôsob ako to pomerať . čo už isto viete je : základ je mať auto na rovine( ideálne merať na tom istom mieste ) mať aspoň trochu teplý motor ( ne merať hneď po odstavení vozidla aby olej mal čas stiecť ) a môj poznatok : vytiahnuť tyčku na meranie ( rysku ) von, pretrieť ju ( očistiť )a ne vkladať ju ihneď späť,ale počkať cca 5 minút ( ja som takto to skúšal ) následne ju vložiť a cca po 10 sekundách ju vytiahnuť von ( bez stáčania meracej tyčky pri pohybe dnu a von ) <br> Takto sa mi vždy podarilo odmerať presne výšku hladiny oleja , teda tyčka bola zaolejované jednoznačne v určitej hladine a nie " divne omastená ) Vysvetľujem si to tým,že olej ktorý je taktiež v rúrke kde sa vkladá ryska,má čas stiecť na hladinu oleja v motore a nezapríčiní skreslenie merania.

Ak ste to aj vy robili tak sa na mňa nehnevajte že píšem čo je jasné, mne nebolo a tak som sa čosi nové naučil " objavil ameriku " :D :D

08.01.2017 21:44

Re: 5MT náplne Outback a Legacy

Ja som na Mazde Premacy 1.8i r. 1999 dosť laboroval s olejmi a skončil som pri Valvoline Durablend FE 5W-30. 5W-40 v zimnom období je úplná xujovina, pretože ten olej je hustejší, motor sa pomalšie zohrieva a piestne krúžky (už doť zničené) sa ničia ešte viac. Tá pomalosť zohrievania motora v zime bola evidentná. Generálka motora vrátane prekrúžkovania s výmenou podložiek pod ventilmi pri DOHC motore vyjde minimálne na 500eur. Takže radšej dolievam 5W-30 a 5W-40 v starej hajtre už nechcem vidieť.

09.01.2017 06:47

Re: 5MT náplne Outback a Legacy

Ahoj Fluider , skoršie zahriate motora s 5W-30 som taktiež zaznamenal.Taktiež jedným z dôvodom prečo som skúsil prejsť na 5W-30 je že jazdím prevažne krátke trasy ,málo diaľníc a taktiež Spiš je vrámci SR čo sa týka ročných teplôt pomerne chladný a tak mi 5W-30 pripadá vhodnejšia.

13.01.2017 21:52
Posledné príspevky
Re: PZP 13.05.2024  bibcabi
Re: PZP 09.05.2024  kryznik
Re: Ostatne modely - otazky a rady pred kupou 30.04.2024  sugmav
Re: Zaujimavá e-kniha 30.04.2024  sugmav

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3402
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2009
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26194
Články: 150
Zrazy: 101