Diskusné fórum

lietajuca rit:-)

Autor Správy

Re: lietajuca rit:-)

Combicek, pigsli, presne viem o co hovorite... ked som si kupil imprezu, tiez sa mi zdala strasne pretacava na snehu, tiez sa ma snazil, hlavne v zakrutach predbiehat zadok, aj nejake hodiny boli (dokonca som aj auto rozbil, pri testovacej jazde pred kupou smile ). Bolo to hlavne tym, ze som nebol zvyknuty jazdit so stvorkolkou (pred tym vzdy iba predokolka), ale aj tym, ze som mal naprd zimne gumy. Po vymene gum, je to stokrat lepsie a po odjazdeni par desiatok kilometrov na snehu a cviceni a santeni na parkovisku som si na to zvykol a uz si to zacinam aj konecne na cestach uzivat. Zo zaciatku som z toho vobec nemal dobry pocit. A okrem toho, ja a myslim, ze ani pigsli nema ziadny stabilizacny system (vdc, esp), ktory by toto korigoval, tak ako v novsich subarach.. neviem ako combicek. Takze iba cisty a surovy permanentny pohon 4x4.. Tak ako Brano pise, chce to iba zvyk a cvik, cvik, cvik... smile

21.12.2010 21:32

Re: lietajuca rit:-)

Ja si to uzivam od prvej chvile co padol sneh :) Cim viec snezi tym lepsie, bo sa ryhlejsie ucim. Ale raz mi uz usla prdel tak ze pobozkal obrubmnik lavim zadnym kolesom :D Este ze to bola uz druha vratena zakruta a isiel som pomalsie.

Subaru ma neskutocne jazdne vlastnosti. Zatial som nesoferoval nic "lepsie". Niektore auta sice boli dobre ale riesilo sa tam vela kompromisov. Subik je utility car bez kompromisov a to sa mi na tom paci.

21.12.2010 21:48

Re: lietajuca rit:-)

Zdravim ta Masterblaster mne sa stalo to iste pokrstil som pravy zadny disksmile ale co sa tyka snehu tak uz auto bez 4x4 urcite nechcemsmile

21.12.2010 22:00

Re: lietajuca rit:-)

Teraz som trocha pogooglil a takmer všade som našiel informáciu že Quattro či 4-Motion je síce nevypínatelný pohon 4x4, ale pokial nedochádza k preklzu tak je rozloženie nie 50:50 ale len 90:10 (85:15)smile, pri preklze dokáže ísť na 50:50. Momentálne je Haldex už 4 generácia o ktorej píšu že bez preklzu funguje ako predošlé, ale v prípade preklzu vie ísť až k opačnému pomeru 10:90. Subaru je stálych 50:50, preto sa v zátačkach chová pretáčavosmile

21.12.2010 22:10
555
avatar

Re: lietajuca rit:-)

Ehm, vie mi niekto vysvetlit, ked je primarne pohanana predna naprava, ako vie poslat viac, nez 50% tociveho momentu na zadok? Ak si dobre spominam, zvladli to u Porsche 959 a GT-R ma koli variabilnemu prenosu momentu 2 kardany. Prve haldy boli notoricky zname odkopavanim zadku v zakrute, 100% predok, nasledny preklz na naprave a prask mu rovno polovicu Nm na zadok... sucasne generacie uz jazdia s permanentne aktivnym 4x4 v nejakych %, aby sa to nedialo.

Vzdy je to o nastaveni, ak je raz 100% s pripajatelnym zadkom, kde hladne X emuluje aj medzinapravak, ked ide na 100% 4x4, vie na zadok poslat maximalne 50% momentu, ktory je k dispozicii.

Ak je 50/50 mechanicky a viscospera v strede, otvoreny predny a visco na zadku, tak ide stale 50/50 s tym, ze silou medzinapravaku kompenzuje stratu trakcie napravy. Pretoci sa nejaka naprava a to zahreje visco, to zacne vytvarat brzdnu silu a umozni preniest tocivy moment na obidve napravy. Tak isto to funguje aj na jednej naprave. Prichadzate do zakruty, zatocite, vznikne rozdiel v otackach na naprave. Otvoreny predok to nezrovna a tak vznikne aj rozdiel medzi predkom a zadkom /ak pridavate, je este vacsi/. Pretoze stracate trakciu, auto ide predkom von a vy to kompenzujete otocenim volantu a pridanim /spravidla/. Tym prebudite visco v strede k zivotu, on sa zacne snazit vyrovnat otacky naprav, cim zistate dost tociveho momentu aj pre zadnu napravu, kde aj to slabe visco ma na snehu dost sily, aby sa tocak prenasal na obidve kolesa v zaujimavej hodnote Nm. Tym ze sa to deje pocas prejazdu sa zrazu auto stane pretacavym, ale ak ste si ho nepostavili uz pred najazdom, tak to pride az za apexom a mate pocit, ze je pretacave.

Pri aktivnom strede to je zaujimavejsie, lebo to snima uhol natocenia volantu + g senzor v ABS a meni uroven sily, ktorou vyrovnava otacky podla algorytmu, ktory umoznuje co najidealnejsie zatacat.

21.12.2010 22:32

Re: lietajuca rit:-)

Ja osobne nemam pocit ze by sa subaru spravalo pretacavo skor by som povedal ze do velkej miery neutralne az nedotacavo aspon teda to moje. Neviem ako modely s VDC alebo automaty. Pretacave smyky som zaznamenal az pri 90 stupnovych zakrutach alebo ako pisal 555 pri prudsom zatoceni volantu a pridani plynu. V beznej premavke sa ale stale snazim nedotacavy smyk korigovat ubranim plynu. Za jedno je to nedostatocnym vykonom (v mojom pripade) a nedostatkom casu. Kazdopadne som nesoferoval este nic lepsie co by sa na snehu tak jednoducho ovladalo len plynom a volantom (ak neratam BVP na ZVS)smile

21.12.2010 23:17

Re: lietajuca rit:-)

peto, mas pravdu. ale len s polovice zakruty smile

subaru je jemne nedotacave v momente prijazdu do zakruty. ides rovno, mas nejaku rychlost a zacinas tocit. ak je smyklavo a pneumatiky uz maju nieco za sebou tak ti predok ide stale rovno. v subaru sa toto deje normalne - motor mame ulozeny pred prednou napravou. ale de facto, v takejto situacii su nedotacave vsetky auta. by som ti mohol rozpravat o audi A6-ke s tazkym V6dechtom na predu smile

my sa tu ale bavime skor o situacii v zatacke resp. vyjazde zo zatacky. tu sa subaru sprava viac ako aktivne, vdaka zadnemu pohonu.

22.12.2010 09:19

Re: lietajuca rit:-)

Brano tu audinu si ani nechcem predstavit stacili mi skusenosti s koktavkou a pasaaaatom s podstatne lahsim motorom ale na druhej strane len predohraby. HROZAsmile

22.12.2010 11:22

Re: lietajuca rit:-)

je to jednoznačne najlepšie auto, ktoré som kedy mal, na ktorom si každý šmyk na snehu vychutnávam, samozrejme v medziach zdravej fyzikysmile

05.01.2011 10:09

Re: lietajuca rit:-)

Môžem iba potvrdiť Subaru je zo začiatku nedotačave,dá sa povedať aj neutrálne a potom pretačave.Ako moc je nedotačave,neutralne a pretačave je od závislosti pneu:vek,hĺbka dezénu i profil;nad stavenie:odklonu,zbiehavosť,rozbiehavosť a záťaže naprav. Samozrejme nesmieme zabudnúť na medzi kus a aj auto,je rozdiel či to je Forester;Impreza;Legacy;Outback a aj ostatne značky smile

Momentálne mam problém stým že sa šmýkam s celím autom v zatáčkach.Prečo hold pneu už nieje to čo bolo smile

05.01.2011 12:57
Posledné príspevky
Re: Ostatne modely - otazky a rady pred kupou 30.04.2024  sugmav
Re: Zaujimavá e-kniha 30.04.2024  sugmav
Re: PZP 26.04.2024  bibcabi
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3397
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26192
Články: 150
Zrazy: 101