Diskusné fórum

ako ma fungovat ABS?

Autor Správy

Re: ako ma fungovat ABS?

v kratkosti, ziarovku v kontrolke abs mam, pred startom sa rozsvieti, pekne zhasne, pocas jazdy nesvieti, pri vyssej rychlosti na snehu urcite funguje citim v pedali ale mam pocit ze nefunguje tak ako na inych autach, teraz som vsak prisiel na to, ze pred doom na cistom lade pri malej rychlosti sa kolesa proste zablokuju a abs ani netukne...ako je to u vas? forester 2001

31.01.2012 19:49

Re: ako ma fungovat ABS?

hmmm<br> je pravda, ze kontrolka ABS rozpozna len dva stavy - FUNGUJE/NEFUNGUJE.tazko povedat, ci tebe funguje spravne - v podstate to nie je mozne ani odmerat.<br> nepopisal si presne , co sa deje na tom cistom lade (neviem,ci citis ABS na brzdovom pedali,alebo nie resp ci svieti kontrolka funkcie) ale... ocakavat,ze na cistom lade ABS zabrzdi je chyba. nezabrzdi. ak nema adheziu , nemoze brzdit. to uz nie je otazka na ABS system ,to je otazka na kvalitu gum (je len malo gum,ktore sa dokazu zakusnut do ladu).<br> cize z informacii,ktore si napisal nepovazujem za pravdepodobne,ze by ti nefungoval ABS. jednoducho mas nan vysoke naroky smile

01.02.2012 09:33

Re: ako ma fungovat ABS?

ee skor myslim ze mal na mysli uplne krokovu rychlost kde abs nefunguje ani mne neviem ako to je ci je to chyba alebo co ale tiez som si to vsimol smile

01.02.2012 10:35

Re: ako ma fungovat ABS?

Pardon za zly opis, mal som naponahlo ale je to tak ako pise sokyno, jazdim na accorde, tam je chod pedalu tazsi a abs je v pedali citit naozaj dost a interval cvakania je dost dlhy, na mazde 3 je brzda velmi citliva,chod kratky ale malo progresivny, abs prichadza rychlo a cvaka v kratuckych intervaloch, v pedali to citit naozaj jemne ale brzdi lepsie ako accord asi aj vdaka vahe.obom autam abs funguje aj pri nizkej rychlosti, preto ma zaujima ako je to na vasich autach.forester zatial nehodnotim,nebrzdi ako ma caka ma servis ale prekvapilo ma spravanie abs ktore sa subjektivne malo snazi a pri nizkej rychlosti nepracuje vobec co je podlamna pri zjazde zladovateleho kopca celkom problem...

01.02.2012 11:56

Re: ako ma fungovat ABS?

Mne na Foresteri (2011, benzín) to funguje presne ako píšeš u Mazdy: Prichádzam ku križovatke, pribrzďujem, zamrznutá mláka, kopanie do pedálu. Treba ale priznať že Peugeot 307 čo som mal predtým brzdil o čosi lepšie. Na Foresteri musím viac zatlačiť.

01.02.2012 12:34

Re: ako ma fungovat ABS?

no ja musim na mojom forestri tlacit fakt riadne aby to brzdilo, este mam krive kotuce...potom sadnem do mazdy a na prvej krizovatke sa skoro zakusnem do volantu...holt je to moje prve auto a prve auto bez esp a inej elektroniky na ktorom som jazdil tak si musim zvyknut ze treba za volantom pracovat...aspon je zabava :) samozrejme necakam ze na cistom lade ma ABS spasi, ale novsie auta s elektronikou su pri brzdeni z mojho pohladu ovela pokojnejsie. inak pneu mam nokian WR 2, zaber ok ale smerova stabilita urcite o tredu horsia ako dunlop 3D a 4D ktore mame na druhom aute, co podla mna vedie aj k znacnej nedotacavosti

01.02.2012 12:51

Re: ako ma fungovat ABS?

Len ci to je vec gum, alebo vlastnosti auta. Kedze mam Forester prvu zimu, tak ked napadol prvy sneh a viezol som deti do skoly, tak som pri skole pozeral ci mam naozaj obute zimne gumy. Nedotacavy smyk, ktory som predtym na predokolke nepoznal. Z mechanickeho hladiska je to ale pochopitelne, pretoze zadne kolesa su este v priamom smere v zabere. Neocenitelne je to si to niekde v bezpeci prazdneho parkoviska vyskusat.

01.02.2012 13:46

Re: ako ma fungovat ABS?

ehvie , cukrovic

tak teraz aspon viete, ze subaru sa skutocne odlisuje od odstatnych znaciek smile. ja sa pokusim popisat par skutocnosti,co sa tyka subaru:<br> 1.Vseobecne sa hovori,ze brzdy na subaru nie su take ostre ,ako u konkurencie. ja s tym suhlasim,na druhej hned tvrdim - ktora konkurencia ma permanent 4x4 a teda musi brzdit trochu iny tocivy moment (resp. inak rozlozeny medzi napravy)? samozrejme je dolezite ci pribrzdujete (zo zaradenou rychlostou) alebo brzdite z nohou na spojke .<br> 2. permanent 4x4 je najlepsie brzdit aj z rychlostou (to tvrdim ja,samozrejme s tym nemusia suhlasit vsetci) ak je zaradena rychlost, brzdi aj prevodovka,kolesa su stale v zabere - v pripade problemu mozem pridat atd. chce to zvyk, vela ludi to samozrejme nerobi - je to komplikovanejsie.<br> 3. Ano, nedotacavost je vysadou pohonu 4x4 (permanent). navyse subaru ma symetricky pohon s motorom pred prednou napravou ,cize toto rozlozenie pomaha k jemne vacsej nedotacavosti. na druhej strane je to 4x4 ,kde po pridani plynu sa auto dokaze krasnym sposobom narovnat a prefrcat cez zatacku tak,ako nikto iny.<br> 4. ehvie hovori absolutnu pravdu. treba subaru dostat do ruky. treba ist niekam,kde sa da jazdit. kde sa da smykat. kde sa da prist na to,ako to vlastne jazdi. kde sa da nacvicit ,co treba robit. subaru nikdy nedocenite bez toho,aby ste ho dostali do ruky.

samozrejme,co sa tyka tej otazky na ABS...tazko povedat,ci funguje spravne. ale s toho co si povedalmi to (podla mna) vychadza tak,ze je to OK .

01.02.2012 14:17

Re: ako ma fungovat ABS?

Skúsenosi s ABS mám velmi bohaté, hned z domu mám riadny "strmák" - síce krátky ale je, kadial si v zime niekedy ani Subaru neškrkne smerom hore...

Situácia kedy akože ABS "nefunguje" je presne ako bolo aj vyššie spomenuté malá rýchlosť - dobrzdovanie do križovatky, pretože ak sa na šmyklavom povrchu aj pri slabom brzdení "blokujú" kolesa úplne , jednotka ABS vyhodnocuje počet impulzov z kolies, a ona pozná len dva stavy - bud je počet impulzov dostatočne "vysoký" a ABS povoluje brzdy aby sa kolesá mohli znova otočiť aby nedošlo k nechcenému šmyku , alebo počet impulzov klesol pod určitú hodnotu čo jednotka ABS vyhodnotí akože auto už zastavilo, vtedy dôjde k šmyku. Skrátka ak do ABS ide rovnaký počet impulzov z každého kolesa, teda aj nulový (pri šmyku) tak ABS je vtedy neaktívne...

S predošlým autom som dolu kopcom schádzal často šmykom ak bolo riadne namrznuté. Aj pri zaradenej 1 rýchlosti bolo treba pri zjazde dolu pomáhať brzdami aby sa mi auto nerozbehlo, no a často krát sa mi stalo, že pri pribrzdovaní sa všetky kolesá zablokovali, ABS to vyhodnotilo akože som zastavil a pretože som stál na brzde tak motor zhasol a už som sa šmýkal...

01.02.2012 15:42

Re: ako ma fungovat ABS?

uz tu bola takato diskusia tusim...<br> podla mna (a zazil som to len raz chvalabohu) ,ak sa smykas dole kopcom - nekontrolovatelne samozrejme - tak vela moznosti nemas. dalo by sa povedat, ze nemas ziadnu moznost. snad sa iba snazit byt optimistom a v pripade moznosti to "usmykat" tak, aby si do nicoho nenarazil. alebo pockat na miesto,kde by si mohol dostat grip. alebo (ak sa neda cakat na zazrak a hrozi okamzite nebezpecenstvo) to treba nasmerovat tam,kde to bude najmenej boliet smile<br> ked sa nekontrolovatelne smykas dole kopcom, nie si panom situacie . panom situacie je gravitacia. ked sa pohras s rucnou brzdou,moze ta pretocit bokom/zadkom a stracas prehlad. hodit spiatocku (tak ako sme o tom diskutovali minule) je tiez hlupost, kedze vektory sil nemaju zhodny smer a pretocilo by ta to. snazit sa ubrzdit (rychlostou/brzdou) je asi jedina moznost.

02.02.2012 13:51
Posledné príspevky
Re: PZP 26.04.2024  bibcabi
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko
Re: Hrdza 23.04.2024  Sifon
Re: Divný zvuk z motora po výmene celej spojky 22.04.2024  AdoKrajci

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3396
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26190
Články: 150
Zrazy: 101