Diskusné fórum

kvalita, spotreba LPG apod.

Autor Správy

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

jop, presne takto ratam spotrebu, skusim kuknut na pumpach tlak.

15.02.2013 09:34

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

Ahojte, chcem sa opýtať, nemáte niekto problém s rozsvecovaním CHECKENGINE pri prestavbe LPG? Mne svieti vrtuľník už 3x za posledný mesiac. Prípadne nemá niekto z Vás diagnostiku v okolí ZA? Vraj je to lambda sonda, ale chcem mať istotu pred jej výmenou. Ešte mám podozrenie na EGR - ten sa chystám preventívne vyčistiť. Mám lesníka 2003, 2.0 s MT, LPG je zn.LOVATO.

15.02.2013 12:08

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

Ludwo, som z CA, mam bluetooth reader + android fon, tak by som vedel precitat ci ti vyskakuje, ale nemam fcul cestu cez zilinu,

15.02.2013 14:53

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

Vďaka za ochotu Spike, poslal som ti SS.

15.02.2013 15:38

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

Ludwo, vobec to nemusi byt lambda sonda...mozno je len treba lepsie nadstavit system LPG...ak ma chudobnu zmes, zvacsa vrtulnik velmi rychlo doleti..inak pri LPG autach sa to stava casto..na fabiach mi dokonca svieti niekedy aj tri tyzdne, potom zhasne a tri mesiace ho nevidiet..staci natankovat inde LPG, a moze nanovo vyskocit.. Len sa mi s nimi nechce neustale behat na prestavenie a kalibraciu dokola.. Ten system co mam v Otasovi, funguje trosku inak, mapy si cita podla RJ benzinovej mapy, je s nou subezna..je poznat rozdiel v kvalite, bez debaty..

Spotrebu treba ratat na natankovane litre, nie na plnu nadrz..vsade natankujes inak..

Napriklad v TT na jednej pumpe naladujem 48 litrov, a urobim 450 km...V PN maximalne 43, a urobim 380 km..Teda je zjavne, ze aj kvalita plynu ma vplyv na spotrebu..kvalitnejsi, aj ked drahsi, ma vacsi najazd...

15.02.2013 18:49

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

Scorpi4, ja sa lambdy nebojím, len ju nechcem meniť, ak je v poriadku. Ale u mňa je problém, že vrtulník svieti a svieti a nechce zhasnúť. Aj keď idem na benál a to ma hnevá. Každopádne, uvidím čo vyčíta Spike ak sa vychytáme a možno si potom od teba vypýtam kontakt na toho LPG majstra do TN smile Mám pocit, že ten plynál by potreboval trochu vyladiť.

15.02.2013 19:01

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

Ano, ked je chudobna zmes, potom je problem aby sa to stabilizovalo aj na benzine..cize to je "v poriadku"..treba nadstavit korektne LPG, a poriadne nakalibrovat, pripadne vymenit suciastky, ktore maju na to vplyv, a ides dalej ako raketa.. obavam sa vsak, ze lambda s tym ma pramalo spolocne, aj ked ju moze ako vadnu diagnostika ukazat.. ked vymazes chybu, treba pozriet, ci je ako sporadicka..a skus prejst par desiatok km na benzine..ked sa vrtulnik neukaze, je jasne, ze nie je LPG dobre naladene..

15.02.2013 20:27

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

Dovolím si tu pripísať nejaké informácie ohľadne prevádzky áut na LPG, ktoré sa tématicky nehodili do sekcie "spoľahlivosť a prevádzka Forestra" a sľúbil som, že to spíšem niekam do "LPG" sekcie

Pri kúpe auta som vždy zohľadnil vhodnosť motora na prestavbu LPG. Vyhýbal som sa striktne Toyote a Mazde /bez predsudkov- ale s ohľadom na LPG - údajne chúlostivé motory/

Autá, ktoré mi doteraz prešli rukami:

OPEL Vectra 1,6i, r.v.1991 /môj prvý kontakt s LPG/, krásny jednoduchý motor, jednobodové vstrekovanie, benzínová spotreba 7L/100km. Po montáži LPG katastrófa, zlý voľnobeh, spotreba cca 14L/100km, "CHECK" kontrolka každú chvíľu. Po mesačných útrapách s montážnou dieľňou, som našiel riešenie u inej firmy, ktorí to vedeli dať do poriadku. S autom následne najazdených asi 150000km, potom predané. Takže zlyhal človek...pri montáži.

OPEL ASTRA 1,4i/16V, r.v.1996, montáž u overenej firmy, zariadenie BRC, elektronika JUST - regulácia do sania. Absolútna pohoda od samého začiatku. Spotreba cca 7-8L/100km S autom následne najazdených asi 300000km, potom predané, dodnes auto jazdí !!!! Má už cca 550000km !!! Tu človek nezlyhal, a ani technika...A olej som menil po nájazde 30000km, sviečky cca 60000km.

FORD Mondeo 2,0i/16V, 107kW automat, r.v.2002, montáž u overenej firmy, zariadenie BRC, elektronika FAST - sekvenčné vstrekovanie do sania - valcov /plynná fáza/. Absolútna pohoda od samého začiatku. Spotreba cca 9-12L/100km /automat/. S autom následne najazdených asi 100000km, potom predané, dodnes auto jazdí !!!! Ale stav neviem.

Renault ESPACE 2,0Turbo/16V, 125kW, r.v.2007, kúpil som jazdenku so stavom 140000km z toho na LPG už prejazdila 110000km. Ja som odjazdil ďalších cca 30000km. V tomto aute bolo namontované primazávanie /flashlube/, ale samozrejme s prázdnou nádobkou...Ja som nedolial, potom predané, dodnes jazdí, má už takmer 200000km. Toto je tiež jediné auto, pri ktorom sme sa LPG ani nedotkli /ani filter/, pretože servis nedostupný - je tam nemecký systém bez servisu na slovensku.../dávajte si pozor čo kupujete a kto to bude servisovať/. Spotreba cca 10L/100km.

Daewo KALOS 1,2/8V, 53kw r.v.2005, kúpil som jazdenku so stavom 60000km. Montáž u overenej firmy, zariadenie BRC, elektronika Sequent 24 - sekvenčné vstrekovanie do sania - valcov /plynná fáza/. Najazdené cca 30000km. Spotreba cca 8L/100km. Predané, terajší stav neviem...

SUZUKI SPLASH 1,2/16V, 63kW, automat r.v.2009, kúpil som jazdenku so stavom 50000km. Montáž u overenej firmy, zariadenie BRC, elektronika Sequent 24 - sekvenčné vstrekovanie do sania - valcov /plynná fáza/. Najazdené cca 40000km, bez zásahu do LPG /len filter výmena 1x/. Spotreba cca 8-9L/100km. Poznámka mimo témy: Je to najlepší malý automat /hydromenič 4-kvalt/ aký som jazdil - radí absolútne geniálne - japoncom sa podaril...

SUBARU Forester 2,0X, r.v.2010, r.v.2010, nové, montáž LPG pri 42000km, zariadenie BRC, elektronika P/D - sekvenčné vstrekovanie do sania - valcov /plynná fáza/. Pripojenie aj na OBD zbernicu auta. Absolútna pohoda od samého začiatku. Doteraz najazdené 50000km, bez zásahu do LPG /len filter výmena 2x/. Spotreba cca 9-11L/100km. Prvýkrát použité privstrekovanie benzínu počas zvýšenej záťaže motora.

Renault ESPACE 3,5/16V, 177kW, r.v.2007, kúpil som jazdenku so stavom 140000km, montáž LPG, zariadenie BRC, elektronika P/D - sekvenčné vstrekovanie do sania - valcov /plynná fáza/. Pripojenie aj na OBD zbernicu auta. Absolútna pohoda od samého začiatku. Doteraz najazdené 20000km, bez zásahu do LPG. Spotreba cca 12-14L/100km /automat/.

Ešte sa mihla v mojích rukách MAZDA 1,8/16V, tam bola úchvatná spotreba 6-7L/100km ročník starý cca 1998.

Na záver len uvediem, že pri žiadnom aute som nemal problém s LPG, ktorý by nebolo možné vyriešiť. Pri prvom aute to bola jednoznačne neschopnosť ľudí. Nevyskytovali sa u mňa ani tak často diskutované problémy ako rozsvecovanie "CHECK" kontrolky. A ani som nevynakladal mimoriadne náklady na servis kvôli častejšej výmene sviečok, oleja a podobne. Dodržiaval som spravidla servisné intervaly výrobcu a nič extra preventívne. Dlhodobo som prežil s OPEL Astrou /300000km/ a tam keď "dožil" reduktor na LPG /po 100000km/, tak som starý vyhodil, a vložil som nový. Repas bol síce o polovicu lacnejší, ale takto som mal istotu, že bude aj správne poskladaný z výroby. V starých časoch keď kvalita plynu nič moc, tak filter "tekutý" každých 15000km vymeniť. Dnes v pohode 50000km a nemám problém. Filter plynnej fázy napr. vo Forestri po 15000km /položka 10,-Eur/. On si to sám "vypýta" - v nádrži natankované a pri väčšej záťaži prepne do benzínu z dôvodu nízkej priepustnosti plynu. A ja už viem, že stačí vymeniť a šlape to ďalej. Občas sa nejaké "muchy" síce vyskytnú, ale keď sa neopakujú, tak sa im nevenujem.

A mal som možnosť zajazdiť OPEL CORSA 1,2/16V, nová s originál LPG od LANDI RENZO, a musím povedať, že klobúk dole, jazdí to nádherne. Ale len 300km som skúsil. Zaujímavosť je však v užívateľskom návode: "Motor pri prevádzke na LPG môže vykazovať zvláštne chovanie, nepravidelnosť chodu a.p." Takže je vidieť, že nič nie je dokonalé. A povedzme si pravdu, že ani na benzín tie naše tátoše nemajú vždy ideálny chod a sem tam "niečo" zabreptá. Tak buďme k LPG zhovievaví, veď keď je v správnych /servisných/ rukách, tak nám šetrí peniaze.

PS: LPG nie je pre všetkých, ale mnohým môže ušetriť peniaze. Ak však "dolujete" maximálny výkon za každou zákrutou, tak by som úvahy o LPG radšej prenechal ostatným...

Subaristom ZDAR smile !

Forester - prepínač LPG

Forester - prepínač LPG

Tankovanie LPG

Tankovanie LPG

Takto to vyzerá vo Forestri

Takto to vyzerá vo Forestri

31.03.2013 16:47

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

Reakcia na príspevok od používateľa oSa:

22.12.2012 13:45

Zdravím.. Moj plyn sa mina strasne rychlo.. Na mojom LEGU je to okolo 15 l.. Malo, vela ?!? Nakalibrovane.. DIagnostikovane.. Vsetko je (vraj) ok.. Chcel som kvalitne auto, takze ostatne musi ist bokom.. :)

zdravim, 15 l plynu je prilis vela... nieco nebude v poriadku... neviem presne aky motor mas, ja jazdim na Legacy 2.0 CVT (EJ20)zhruba do 10.5 l. (Subaru servisaci mi hovorili ze 2.5 l nezerie viac.) V zime pocas silnych mrazov som postrehol zvysenie spotreby na 11.5 miestami az do 12 l plynu. cerpam probugas, eco+ aj omv a nezvyknem pozorovat nejaky rozdiel v dojazde... otazka je, ako presne merias spotrebu. urcite tak nerob podla namontovaneho "diodoveho" zariadenia. to je len velmi orientacne... ja to robievam tak ze uplne dojazdim plyn az na dno a potom capujem na tom istom stojane (rovnaky plyn+tlak) za rovnakeho pocasia (teploty). tak presne vidim kolko som prejazdil. okrem toho mi to na mojom auticku velmi presne sedi s ukazovatelom preimernej spotreby benzinu na palub.pocitaci → vzdy pripocitam +2 l = ked mi ukazuje 8.5 viem (a sedi to) ze idem do 10.5 l plynu...

inak mam BRC (+ domastovanie JLM), montovane vo Zvolene u Hatiara. servisne prehliadky (diagnostika kazdych 10 tis.) su uz v cene montaze. na plyne mam najazdene necelych 30 000 km vo vsetkych rocnych obdobiach a zatial velka spokojnost, nepozorujem ziadne problemy...

19.04.2013 13:23

Re: kvalita, spotreba LPG apod.

Doky, skvelý príspevok, palce hore a vďaka Ti za ochotu a čas podeliť sa s nami o tvoje bohaté skúsenosti smile

14.07.2013 00:30
Posledné príspevky
Re: PZP 13.05.2024  bibcabi
Re: PZP 09.05.2024  kryznik
Re: Ostatne modely - otazky a rady pred kupou 30.04.2024  sugmav
Re: Zaujimavá e-kniha 30.04.2024  sugmav

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3401
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2009
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26194
Články: 150
Zrazy: 101