Diskusné fórum

nafta a zima?

Autor Správy

Re: nafta a zima?

Zdravim vsetkych kachlovych Subaru nadsencov! smile Najvacsi problem u nafty je ten, ze obsahuje parafin, ktory krystalizuje. Tento fyzikalny jav sa da sledovat aj volne okom, nafta uplne zbelie. Toto nastava pri teplote okolo -15 stupnov. Teraz su uz modernejsie technologie v rafineriach, nafta uz obsahuje menej parafinu. V podstate vsetky rafinerie vyrabaju cez zimu naftu s roznymi prisadami a aditivami, ktore odporucam tankovat. Tato je do -31 az do -35 stupnov (OMV ma Maxx motion diesel, Slovnaft ma EVO diesel). Potom uz nie je potrebne pridavat dalsie aditiva do nadrze. Klasicka zimna nafta je podla normy EU EN 590 "iba" do -20 stupnov, ale filtrovatelnost nafty je problematicka uz od -12 stupnov.

06.02.2012 10:51
555
avatar

Re: nafta a zima?

Zlaty benzin, chvalabohu tieto starosti nemam. Nemrzne a motor ovela menej ucninny a stratoveho tepla je na rozdavanie smile

Pointa: Neznasam ceny 16 a pod za flasku gebuziny na jednu nadrz a preto si velmi rad pozeram zlozenie. Chvalabohu EU vo svojej peciatkomilnosti nuti vyrobcov priznat farbu a to aditivum je nano velmi pravdepodobne len koli marketingu. Inak je to obycajna zlucenina petroleja, benzinu a par dalsich beznych ropnych produktov a urcite je pohodlnejsie naliat napriklad spomenutu OMV naftu, ktora to ma uz v sebe.

Koho to zaujima: http://www.autoprofishop.de/upload/2011/P2001_Diesel_Conditioner_and_Anti-Gel_PRO_GB-en-364-G.pdf

Takto isto je ofajc aj octanebooster, ktory sa nicim vynimocnym neodlisuje od non nano zazrakov.

06.02.2012 11:08

Re: nafta a zima?

no teraz som videl na chate ako diesle nemohli nakopnut ne len ze baterky odosli po 2 ch dnoch stania v minus 20 ale v jednej novej 1-tkovej bmw to vyzeralo ze zamrzla aj nafta bo ani zaboha to nechcelo naskocit ( ani kable nepomahali)a ja som mal pocit ze mi zmrzla prevodovka bo zaradit rychlosti par metrov vyzadovalo 2 x tolko sily ako normalne

06.02.2012 13:41

Re: nafta a zima?

Mozno sa mylim, ale podla mna nema zmysel riesit filtrovatelnost nafty pri nejakej teplote, pretoze ako som kdesi cital, tak naftovy forester ma zahrievany palivovy filter...

06.02.2012 19:43

Re: nafta a zima?

hrubatko: forestík sice má vyhřívaný filtr, ale třeba nastičce od nás na SFC zamrznula normální ÖMV nafta komplet, že nenastartovala. Musela počkat až trochu rozmrzne a potom teprve nastartovala smile

06.02.2012 23:02

Re: nafta a zima?

To MKo: poradis diagnostiku OBD2 pre Forester Diesel? Kde si to zohnal? Ale s tym mas skusenosti?

06.02.2012 23:32

Re: nafta a zima?

daddy, ja mam toto:

http://www.plxkiwi.com/kiwibluetooth/hardware.html

Podobne ako MKo, aj ja zahrievam. S tým rozdielom, že kúrenie mám prepnuté na "auto" a RJ spustí ventilátory presne pri 20st..takže na tento účel nepotrebujem načítavať údaje z OBD. A až potom opatrne a s citom vyrážam.

Ešte k téme, tankujem len prémiové palivo, zázračné tekutiny vo flaštičkách nepoužívam a zatiaľ bez problémov. Otestované len do -15st.

07.02.2012 00:21
MKo
avatar

Re: nafta a zima?

ja pouzivam tento OBD2BT prevodnik http://goo.gl/7AORA (jeden z najlacnejsich), ma svoje muchy ale, da sa. K tomu este plna aplikacia Torque pre Android.

@Miho, to ze RJ zapne vetraky pri 20°C som nevedel smile, otestujem

07.02.2012 09:11

Re: nafta a zima?

Ja mam nezavisle kurenie EBERSPACHER.Zohrieva vodu a vykuruje kabinu. Super vec. Modra kontrolka zhasne po 500m jazdy . V sobotu som startoval auto pri -15 bez ohriatia a nestacil sa cudovat tym zvukom. Chudak motor pri tych teplotach. Kurenie staci zapnut 20 min pred odchodom a auto je zohriate a fuka teply vzduch. Okno netreba skriabat a motor ide lepsie. Voda je ohriata tak niesu take studene starty. Mam to uz v 3 aute a prvy krat v diesly.

07.02.2012 10:59

Re: nafta a zima?

peter, to riešenie s hydronicom je najlepsie, ale aj najdrahšie. Kde To je namontovane, pri motore? V impreze moc miesta okolo motora nie je.

07.02.2012 11:54
Posledné príspevky
Re: Ostatne modely - otazky a rady pred kupou 30.04.2024  sugmav
Re: Zaujimavá e-kniha 30.04.2024  sugmav
Re: PZP 26.04.2024  bibcabi
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3397
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26192
Články: 150
Zrazy: 101