Diskusné fórum

ESP v podani subaru.

Autor Správy

Re: ESP v podani subaru.

Prosím Vás a kde sa to ESP / VDC/ vypína. V užívatelskej príručke sa o tom vobec nepíše. Mám také niečo aj ja na Forestri? Poradte.Diky.

06.02.2010 07:37

Re: ESP v podani subaru.

Ahoj nufo bohuzial ESP (VDC) nems tak si stim nelam hlavu smile

06.02.2010 08:44

Re: ESP v podani subaru.

Skutaku a ako sa to pozna?

06.02.2010 21:48

Re: ESP v podani subaru.

tak pokial ma AT tak dost mozne ze ho mas,niekto tu niekde pisl ze ESP (VDC) maju urcite druhi Subar no ja si nepametam prestne smile

no relativne by sa to malo poznat aj podla toho ci na pristrojovke sa ti muri pred nastartovanim rozsvietit kontrolka kde by malo byt VDC alebo teda ESP lebo v pripade odpojenia tohoto sistemu s niejakej priciny by si to mal vediet ze nieje sistem funkcny aby si sa nahodou niekde nevysipal smilesmile

06.02.2010 21:55

Re: ESP v podani subaru.

Brano, dovol aby som reagoval na Tvoje kratke poucenie, preco su subara nedotacave. Spravim ti z nedotacaveho subaru pretacave, a ulozenia motora sa ani nedotknem.

Pravda je taka ze sucasne auta su nedotacave preto, lebo to tak vyrobcovia chcu, a asi je to z ohladom na bezpecnost cestnej prevadzky aj lepsie.

Moznosti ako ladit nedotacavost/pretacavost je mnozstvo. Geometria, tlmice/pruziny, stabilizatory, tlak v pneu, atd.

Trochu som sa tomu venoval, lebo ma nedotacavost mojej imprezy uz nebavila, a vykonu na powerslide nemam dostatok. Takze sposoby existuju, su jednoducho dostupne a nie je to ziadna magia.

Mirko.

27.05.2010 11:11
555
avatar

Re: ESP v podani subaru.

Pridam do diskusie par postrehov, nech sa pohneme dalej :)

Nedotacavost 4x4 pohonu skvie uplne neobvykle a nehorazne vo fyzikalnych zakonoch. Maximalizaciou trakcie minimalizujete schopnost menit smer. Celkom dobre sa to da vysvetlit na Kammnovej kruznici, ktora opisuje sily posobiace na pneumatiku a ich dosledky. Uplne laicky, ak mate 4 kola, ktore sa tocia rovnako, zatocite len smykom.

Ano, vyrobcovia aut si zahadne myslia, ze celna zrazka je bezpecnejsia, ako ked auto zly vodic omlati este pri vyjazde z parkoviska pri 15km/h a ak to zvladne, tak pojde ako clovek a nie ako modracik v cervenych slipoch. Okrem toho chcete od pneumatiky, aby vydrzala 60 000km, potom maju aut a+- rovnaku geometriu s prakticky nulovymi hodnotami rozbiehavosti. Odklon je pri civilnych gumach prakticky nezaujimavy, lebo ho aj tak zozerie bocnica. Podstatne vacsi vplyv na to, ako auto zatoci ma zaklon, ktory ale v serii nezmenite. To je to, co vam koleso tak zvlastne naklopi, ked nim otocite, napr u Mercedesov.

Po 12r so Subaru si dovolim tvrdit, ze geometriou chovanie auta zmenite, iba ak date prednu rozbiehavost na 20min na kolo a zadok na polovicne hodnoty. Dezen potom zacne ubudat ako jarny sneh, ale funguje to. Asi 7 tyzdnov jazdim s Nkovymi hornymi ulozeniami, bez stelovania odkonu a kedze si stale nastavujem ideal na novom podvozku, neriesil som po nahodeni geometriu a mam ju podla oka a ... nic sa nedeje, tie male nepresnosti nie je citit :).

Prifuknutie zadnych gum o 0,2bar tiez nieco riesi, silnejsi zadny stabilizator je tiez "zatacavejsie", ale to su veci, ktore nefunguju za kazdeho pocasia rovnako a napr na vode su pri palbe spomalujucim faktorom. Niekde na stranke Whiteline asi este bude clanok, ked merali to iste auto na kolo s roznymi upravami za sucha a mokra.

LSD su prinosom, ak ludia vedia jazdit, na GT predny Quaife spravil to, ze auto sa zacalo chovat ako prednokolka s neuveritelnou trakciou a velmi dobre eliminoval aj na snehu ten efekt, kedy auto, ktore si nepostavite do zakruty uz pred jej zaciatkom, najskor dramaticky nezataca a potom chce ist vyjazd zadkom vpred. Napriek tomu, ze speru na snehu ma velmi slabu. V STi RA, kde su dva podstatne silenjsie difaky sa ale na mokru stava, ze len pri pridani plynu je auto tak nedotacave, ze az, zamkne vsetky kola a dovidenia.

Podvozok vie tiez nieco spravit. Prilis tvrde pruziny zvysuju body roll - ked sa cele auto sunie rovnomerne prec, viac preferujem maksie na nase cesty a mat tlmic nastaveny tak, aby bol silnejsi na smer stlacania, ako na roztahovanie. Velmi to zlepsuje reakciu na pohyb volantom a aj celkovu stabilitu.

Nech ale spravite cokolvek, pri 4x4, ktore je mechanicke, mate zdanie, ktore raz niekto opisal, ze z 10 prejazdov tej istej zakruty sa auto zachova 8x inak. Je to dane narokmi na vodica, v 99 som nadaval ako pohan na nedotacavost a povymyslal geometriu, stabilaky a potom som videl "pana jazdca, ktory s tou hnilou seriou" jazdil ako len chcel a iba preto, ze chapal matfyz model spravania 4x4 a mal to v rukach.

A este k toleranciam VDC/ESP. U staleho 4x4 je problem, ako zmerat preklz kolies. S jednou hnanou napravou viete merat vlecene/tahane koleso a mate jasno, lebo ho neovplyvnite motorom. Stabilizacia vie pekne rozoznat pretacavy smyk, ale nedotacavost je pre nu spravidla logicky akceptovatelny stav, dlhej zakruty, pretoze ona nevidi cestu, len ma g senzor, abs a snimac uhlu natocenia volantu na to, aby zistila, ze je nieco zle. Kym neotocite volant do uhlu, ktory je pre nu neakcptovatelny, bude to brat ako OK situaciu.

27.05.2010 12:24

Re: ESP v podani subaru.

No ,takze to Erik pekne popisal. ja k tomu nebudem v podstate dodavat nic,len jeden komentar pre Mirka.

Mirko mas pravdu, existuju urcite sposoby,ako auto poladit tak,aby bolo mozno menej nedotacave (erik pekne rozpisal existujuce moznosti-aj ked s diskutabilnym prinosom).

Juro sa pytal,preco VDC ci ESP ci cokolvek nedokaze riesit nedotacavy smyk. k tomu sme povedali,ze subaru je nedotacave "od prirodzenia". cize spat k teme. 99,9999% uzivatelov subaru nie su jednoducho schopni urobit zasah (aj ked stale diskutabilny) do vlastnosti automobilu tak,aby eliminovali fyziku . takze menej ako marginalny pocet uzivatelov si mozno vie pomoct -ale to neriesi vacsinu.

nedotacavost jednoducho vyplyva z pohybu. aj bicykel sa sprava neskutocne nedotacavo,je to jednoducho prirodzene vzhladom na smer pohybu. ja osobne si neviem predstavit system (mechanicky/elektricky) ,ktory by riesil tento "neduh" - pre spomenutu masu 99,9999% uzivatelov ,ktori ani nevedia co znamena nedotacavy smyk. ak take nieco bude existovat,tak len a len v absolutne automatickej polohe. a ak take nieco nastane ,tak uz urcite nebudem chciet vlastnit auto s takouto vybavou.... smile tak ci onak´, momentalne najlepsi "stabilizacny system" je skuseny vodic.

teraz ma napadol jeden priklad naozaj silnej nedotacavosti. a tou su lode a tanky. mozno blby priklad,ale lode/tanky maju prirodzene riesenie nedotacavosti . spatny chod smile

27.05.2010 12:55

Re: ESP v podani subaru.

Brano, rozopni predny stabilizator a dozadu daj 22mm stabilizator. To sa budes cudovat ako sa to auto sprava. Uprava lahko realizovatelne pre hocikoho, co zvladol vymenit vzduchovy filter.

Ja neteoretizujem, pisem len o veciach s ktorimy mam skusenost.

A ako pise 555 je velmi dolezite co robis s autom pred zakrutou, a ked tieto veci ovladas dobre, tak aj so silne nedotacavim autom budes struhat take drifty ze jedna radost. (nemyslim cumakom von) smile

Mirko.

27.05.2010 13:58
555
avatar

Re: ESP v podani subaru.

Dnes prakticky vsetky nove lode maju na prove, pod ciarou ponoru, namontovany priecne pomocny pohon so skrutkou, vdaka ktoremu vedia v pristave manevrovat ovela lahsie. Prave koli "nedotacavosti" :)

Odpojenie predneho stabilaku vyzaduje 2 kluce, ak ide o verziu s hlinikovymi ramenami, tak 1 kluc a inbusak a bud jamu, alebo zdvihak, pretoze potom by som chcel vidiet toho, to tu spojovacku uvolni, ked je jedno kolo na jasterke smile a vymena zadneho spravidla ja demontaz koncoveho dielu vyfuku a demontaz drziakov stabilizatora. Nie som taky optimista, ci to zvladne kazdy, kto si vie vymenit filter smile S takym autom rozhodne musi byt zaujimave jazditsmile

27.05.2010 15:39

Re: ESP v podani subaru.

555 stim zadkom ta sklamem zhadzoval som zadny stabylizator a i bez toho aby som demontoval koncovy diel vyfuku smile a na povolenie stab. tice ti staci jeden kluc smile

27.05.2010 17:27
Posledné príspevky
Re: Ostatne modely - otazky a rady pred kupou 30.04.2024  sugmav
Re: Zaujimavá e-kniha 30.04.2024  sugmav
Re: PZP 26.04.2024  bibcabi
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3397
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26192
Články: 150
Zrazy: 101