Diskusné fórum

Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Autor Správy
555
avatar

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

To je trosku inak. Tuto par debilov buzeruje zvysok sveta s nezmyselnymi Euro6-999999 a ludia cakaju, ze to zacne vyrabat palivo. Tym vznika poziadavka, aby motor jazdil brutalne podtoceny, pri nizkych emiskach a olej to musi ustat. Tak sme prisli o olovo, siru, fosfor a pokracujeme dalej, uz sme tak daleko, ze sa znizuje ah HTHS, alebo je to sice jedna z najpodstatnejsich charakteristik spickoveho oleja, ale vysoke cislo, ktore zaruci, ze mozete motor zatazit, zvysuje spotrebu. K tomu sa prida konstrukcna zalezitost a razom mate poziadavku na napr 0w20 u Toyoty, ak ma pracovat variabilne casovanie spravne. Tkato sme sa dopracovali aj k tomu, ze dnes sa moderne benzinove motory zanasaju vdaka EGR podobne, ako pred 20r diesle a coraz viac ludi leje C3 oleje aj do benzinov, prave koli tomu, ze to potom produkuje menej svinstva. Nie je to iba o tlaceni trhu do vymyslenych specifikacii. To by sa tak isto odbavovali aj na prevodovych a to sa nedeje.

09.09.2014 20:29

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Prevodovka je iná záležitosť tam výrobca leje doživotnú nápln smilesmile Kam sme sa to dostali smile

09.09.2014 21:16
555
avatar

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Aka dozivotna? Je par skvelych znaciek, ako napr Volvo, ktore zadru ze ATF v automatike je dozivotna a zabudu dodat detail o planovanej zivotnosti 76000km ale Subaru napr pre difaky a aj AT ma presne stanovene vymenne intervaly. Pri CVT je to neurcite, je tam kontrola pri stanovenych km, ale vymenny interval najdes iba na strankach vyrobcov oleja. Jedina celozivotna napln je vo visco diferencialoch.

09.09.2014 23:39

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

presne ako hovori "555", u AT prevod.olejov je vzdy urcita planovana zivotnost... poznam asi 4 ludi kt.zadreli AT prevodovku na roznych VOLVO-ach (pri najazdeni zhruba 150-200tis.km!) a potom im v autorizovanych servisoch povedali, ze ono je sice deklarovana dozivotna napln, ale ze "odporuca sa kazdych 100tis.km vymenit olej v AT prevodovke, ze potom by sa im to nebolo stalosmile )

okrem toho mam známeho kt. sa venuje opravam VWG a hovoril mi vela historiek ze chlapci podonasaju stare AUDI a VW s ATprevodovkami a po 200tis.km k nemu chodia na opravy. ked sa ich opyta ci v tej AT bol niekedy meneny olej, samozrejme ze sa cuduju ze "naco, ved to su predsa dozivotnesmile" takze s tou "dozivotnostou" asi tak...

mimochodom u SUBARU CVT je predpisany interval vymeny kazdych 45tis.km! (uz som ho absolvoval 2x smile )

10.09.2014 09:40

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

tak netreba to brat nejak tragicky, je to trend. a kto si ide kupit nove auto,nema inu moznost - musi sa prisposobit. na druhej strane treba povedat, ze tie prvotne prusery,ktore boli spojene s nespolahlivostou kachlovych motorov sa chvalabohu vytratili, uz to nie je taka katastrofa ako pred par rokmi (vysoka poruchovost CR a DPF systemov), vyzera to tak, ze kvalitny kachloid vie vyrobit uz kde kto - co je len dobre. <br> naspat k teme o motorovych olejoch - osobne si myslim,ze je uplne jedno aky olej sa leje do motora, teda pokial splna predpisanu specifikaciu. a ci to je shell, mobil, motul, OMV ci BP...pouzivaju rovnaky process pri vyrobe, rovnake kontroly, vysledok je teda rovnaky. rozdiel moze byt v marginalnych vieciach. omnoho dolezitejsie je, ako sa k motoru spravame.

10.09.2014 11:27

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Doživotná nápln v prevodovke som písal skôr všeobecne, lebo to tak má dnes väčšina výrobcov, že je Subaru výnimka je len plus...

Inak ešte k tým motorovým olejom, tam už to vyzeralo že aj motor dostane doživotnú nápln, lebo tuším koncern prišiel s tým že servisný interval oleja vyhodnocovala ECU na základe jazdného režimu, ktorý sa mohol natiahnúť na tuším až 50000km

10.09.2014 11:49

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Tak som sa kukol, aký mi tam dali olej do toho môjho naftoveho forestera, a mám tam toto:

Foreter Diesel MY12

Foreter Diesel MY12

10.09.2014 19:06

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

No hej ale do MY14 je uz predpisany 0W-30 a 5W-30 je uvedeny ako alternativny. Akurat este celkom nechapem rozdiel C2/C3 a ktory je clastne lepsie vybrat. Aj ked vlastne nieje moc z coho vyberat kedze Motul 0W-30 je C2.

10.09.2014 20:25

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Možno tresnem úplnú blbosť, ale ako môže byť doporučený iný olej pre MY12 a iný pre MY14, keď sa jedná o totožný motor? Alebo nie je až tak celkom totožný?

10.09.2014 20:42

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

To ja uz neviem, ale v manuale od auta mam jednoznacne napisane ze doporuceny je 0W-30 a ako alternativa moze byt pouzity 5W-30. Neviem co sa zmenilo a ci vobec nieco, ale takto to tam je uvedene. Je to moje prve Subaru takze toho vela este neviem a mozem sa akurat tak riadit tym co mam napisane v papieroch.

10.09.2014 22:17
Posledné príspevky
Re: Ostatne modely - otazky a rady pred kupou 30.04.2024  sugmav
Re: Zaujimavá e-kniha 30.04.2024  sugmav
Re: PZP 26.04.2024  bibcabi
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3397
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26192
Články: 150
Zrazy: 101