Diskusné fórum

Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Autor Správy

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Mas pravdu, dnes som sa dokopal ku tomu, ze som z kastliku pred spolujazdcom vytiahol navod na obsluhu a ku vznetovemu motoru je tam jasne napisane, ze sa ma pouzivat motorovy olej 0W-30 a olej 5W-30 moze byt pouzity len na dolievanie, avsak pri dalsej vymene oleja sa ma zase naliat jedine 0W-30. A tak som dnes napisal email do servisu, kde som bol na poslednej servisnej prehliadke a kde som aj kupoval mojho forestera, a vzniesol som otazku, ze preco tam mam 5W-30 a nie 0W-30, ako je v navode na obsluhu... Sam som zvedavy na vysvetlenie...

11.09.2014 18:58

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Hmmm tak to som zvedavy na odpoved aj ja.

11.09.2014 23:25

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

... aj tak si myslím že keby ste tam nalievali 5W40 tak by sa absolútne nič nestalo smile

Ako som už možno písal, ja mám v príručke od vozidla napísaný ako preferovaný olej 5W30, ale tiež ak by sa vozidlo používalo v oblasti kde sú vysoké teploty, alebo by bola vyvinutá vyššia záťaž pre motor, tak sa môžu použiť oleje špecifikácie API SL (SJ) a viskozity 10W30, 10W40, 10W50, 20W40, 20W50

A teraz nech mi niekto odpovie ako by prospelo motoru, keby som ho využíval pri vyššej záťaži, alebo počas leta pri tých najväčších "hicoch" trepnem 36°C na slnku a ja mu vypalujem po dialnici, alebo ťahám ťažký vlek a lial tam preferovaný 5W30 ked príručka vozidla jasne odporúča použitie iného "hustejšieho" oleja ???

Na CZ fore je pár ludí ktorým začal klepať motor u obyčajnej EJ25 121kW a podla mna je za tým práve používanie lahkobežných olejov, lebo každému ten olej žerie a ak niekto "zabudne" kontrolovať, tak si narobí problém, nízka hladina = skoršia degradácia oleja, respektíve nedokonalé mazanie, ktoré prezradí až bliknutie kontrolky mazania

Ja osobne by som kludne jazdil celoročne 10W40, ale na zimu kedy prituhne je tých 10W skrátka málo (začínajú tuhnúť okolo -22°C), treba 5W ktorý má nižší bod tuhnutia (začína tuhnúť až okolo -30 až -35°C podla výrobcu)

11.09.2014 23:53

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Ja dávam Castrol 5W30 a mám 08/2.0 benzín a mením po nejakých 12000km...je to v poriadku? či by som mal prejsť na 0W30... V zime chodím na 5 mesiacov do álp kde je aj -20 normálne

09.11.2014 20:59
555
avatar

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Brali ste do uvahy detail, ze sucasne testy olejov sa robia pri 150°C?

10.11.2014 00:02

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Ja len tolko napisem. Okolo olejov je vela ruchu, preto, ze ako 555 napisal, stale sa vyvíjajú nove EU nezmyselne normy tak sa vyrobcovia aut musia prisposobit a riesit rozne filtre a predfiltre a zafiltre smile a potom su samozrejme kladene aj ine naroky na mazanie. Takze vyber spravneho oleja je potom podla toho co citam velka veda. Ale nie je to az taka velka veda. Je potrebne pozriet specifikaciu vyrobcu a nasledne to co je doporucene aj naliat. Je tiez dolezitek ako a kde sa auto pouziva. Vyrobcom otestovana viskozitna trieda je doporucena preto aby motor vydrzal to co ma predpisane od vymeny do vymeny a hlavne pri beznom pouzivani. Momentane sa dost motam okolo olejov a tribologie tak ak budu nejake otazky, velmi rad odpoviem.

na vyber vhodneho oleja do motora, prevodovky, diferaku, chladiacej, brzdovej a inych naplni mozem doporucit tuto stranku:

http://www.fuchs-europe.de/oel-wegweiser.html

A ak by ste mali zaujem aj o nakup tak kludne piste. Zaujimave ceny za velmi kvalitne nemecke oleje, ktore nemajú obrovsku marketingovu kampan a hlavne sa nepancuju ako niektore komercnejsie vyuzivane znacky.

11.11.2014 23:24

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Rado555 : nepoužívaj spojenie kvalitné nemecké oleje, lebo ja mám hned voči takým produktom averziu a práve zrovna preto kúpim niečo iné, lebo všetko čím sa chvália nemci smrdí. Oni potrebujú svoje produkty vychvalovať z jediného dôvodu a to je predávať a ked že majú svoj trh presýtený potrebujú predávať ludom ktorý sa nechajú oblbnúť zmanipulovanými testami

Používaj radšej len slovné spojenie "kvalitné oleje" smilesmile Ale ja si aj tak nikdy nekúpim smile

12.11.2014 15:19

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Noo, skusne teda zopar zakladnych info. Co si robia sami a co kupuju? Odkial maju zakladove oleje? Odkial maju aditiva? Ake vyskumne centrum maju a cim su iny?

12.11.2014 17:35

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Vyrábajú autá, ktoré pomocu marketingu tlačia všade do EU, rôznymi testami či anketami svoje výrobky označujú za dokonalé, ked aj niečo nevyrábajú priamo doma tak to vlastnia čím nás len vyciciavajú, lebo berú zisk, sme ich otroci. A to že priberajú dalšie členské štáty do únie je len poistka do budúcna pre nich samotných, ale to už moc odbočujem

12.11.2014 18:51

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Zabudol som nejakým spôsobom tu dať odpoveď môjho servisu a predajcu k použitému oleju v motore:

dovoluji si Vam v priloze zaslat Formular prohlidek s doporucenymi provoznimi naplnemi pro Vas vuz Subaru Forester 2.0D 2011-.

Je z nej zcela jasne patrne doporuceni pri provozu v nasich klimatickych podminkach pouzivat motorovy olej viskozity 5W-30. 0W-30 je uvedeno v navodu pouze pro Vas modelovy rok, ani pred ani po nem jiz toto doporuceni uvedeno neni. Navod je celosvetove univerzalni pro ruzne klimaticke podminky.

Viskozita 0W-30 je velmi ridka, pak by jste nam tu chodil, ze Vam motor "bere" olej. Rovnez jeho cena je vyssi.

Servisný plán

Servisný plán

13.11.2014 18:30
Posledné príspevky
Re: Ostatne modely - otazky a rady pred kupou 30.04.2024  sugmav
Re: Zaujimavá e-kniha 30.04.2024  sugmav
Re: PZP 26.04.2024  bibcabi
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3397
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26192
Články: 150
Zrazy: 101