Diskusné fórum

Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Autor Správy

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Hrubatko, nechcel som to skor pisat ako si dal ten posledny prispevok. 0W-30 nie je pre nase klimaticke podmienky najvhodnejsia. 5W-30 C3 je urcite dobrou volbou. V navode moze byt napsiane, nakolko navody sa robia iniverzalne. 0W-30 a 0W-20 su vysoko viskózne oleje a skor do chladnejsich oblasti. Tam plnia svoju funkciu dokonale.

Ivanko o EU politike sa tu bavit nabudem, ani nechcem. Sportovec tiez nenadava na klub v ktorom hral v minulosti... Takze pisem jednak z vlastnej skusenosti a tiez zo skusenosti ludi kt. su v tribologii vzdelani a posobia na slovensku. Tak a to co si kupis do svojho auta je vyslovene tvoja vec. Slovensky olej to asi ale nebude, lebo taky v sucastnosti nemame. Takze naskor bude z inej krajiny. Vela stastia pri vybere smile

14.11.2014 15:05

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Zdravím, je mám nový Forester 2,0 i. Pozeral som si príručku, mám tam 0W20, ale aj ďalšie špecifikácie. 0W20 je tepelná hodnota, ale sú aj iné, ktoré sú tam uvedené. Čiže, ak si zvolím Slovensko, jeho klímu a ďalšie špecifikácie uvedené v príručke, tak mi vychádza Sunoco Synturo Gold 5W-40. Sunoco patrí pod Petronas, má vlastný vývoj, laboratóriá atď atď...a výmena je za 30 €. Zamiešal som to tu?

03.07.2015 19:19

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Nový Forester myslíš ako úplne fungláč, či nový akože si kúpil jazdenku a máš "nové" auto ?

Lebo u nových sú doporúčené samé riedke brečky ako si sám napísal 0W20, 0W30 či 5W30 atd atd...

Prvé číslo je čerpatelnosť za studena, kedy v našich klimatických podmienkach 5W musí stačiť vždy, lebo mrazy pod -30°C snad ani nebývajú ak neberiem do úvahy nejakú nadmorskú výšku 1000m+

Druhé číslo znamená zhruba to kolko olej znesie teploty, "30" sú stále riedke tzv lahkobežné oleje typu "longlife", preto lejem 5W40.

Moja príručka doslova vraví že čím vyššie vonkajšie teploty a čím vyššia záťaž tým treba používať "hustejšie" oleje až do označenia 20W50, samozrejme také zaťaženie mi nehrozí, lebo ani nejazdím závody, nejazdím každý den na nejakú horskú chatu a ani permanentne neťaham 1000kg karavan, tak že 5W40 je pre mna zlatá stredná cesta. Čo vraví autorizák je mi ukradnuté, lebo oni by tam lialy stále to isté aj ked výrobca jasne napísal že olej by sa mal voliť podla použitia / využitia vozidla

03.07.2015 20:22

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Reakcia na príspevok od používateľa Ivanko:

09.09.2014 20:21

Vždy je za tým politika, príde obchodný zástupca výrobcu olejov a s výrobcom vozidiel dohadujú cenu za určité množstvo s tým že ten olej od nich bude brať napríklad 5 rokov.

Vyhráva ten kto dal najlepšiu cenu, dnes je to Motul, zajtra je to Mobil 1, pozajtra niekto úplne iný...

Najlepší olej preto neexistuje, vždy ide len o to aby vznikla "nová" špecifikácia, ktorá nahradí tú staršiu s tým že ten olej vždy zdražie, pričom reálne sa na zložení dohromady nič nezmenilo smilesmile Výrobca oleja je spokojný lebo má zaručený odber na 5 rokov, výrobca vozidiel je spokojný tiež lebo má olej za lacno, no a spotrebitela pod hrozbou straty záruky nútia kupovať predražené produkty cez autorizák

ja uz mam na pondelok pochystany jak olej do motora 5W-30, ak do prevodovky a zadneho diferaku. Mohol by si mi ale do buducna napisat, aky presne 5W-40 to pouzivas a v akom motore a modeli? Zrejme tiez pprejdem na tento typ oleja...

Diky

10.07.2015 13:16

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Mám 2.5i 121kW, po správnosti by som mal liať niečo čo má špecifikáciu API SL (SJ). Pri viskozite 5W40 to znamená iba ELF EVOLUTION 900 NF, ale ten splna aj normu API CF, teda vlastne lejem to čo kúpim, Mobil 1, Total a podobne

Ono ked sa pozrieš na ostatné normy, tak sa to medzi sebou kryje. Preto hovorím že sa okolo toho robí zbytočné BUBUBU. Skrátka silný marketing, keby mohli tak vymyslia také "normy" aby si u svojho auta bol akože nútený kupovať práve len ten ich olej a nie konkurenčný smile

Trebárs ten ELF EVOLUTION 900 NF splna aj normy MB229.3, VW 502.00, 505.00... No a tie isté normy splna trebárs aj MOBIL SUPER 3000 X1, či napríklad TOTAL QUARTZ 9000, alebo aj iné oleje, akurát zasa majú inú špecifikáciu API, nemajú to moje API SL, za to majú API CF, ktoré splna aj spomenutý ELF. Kupujem výhradne oleje v 5l balení a ked robím nasledujúcu výmenu tak kludne vylejem zvyšok toho Mobilu 1 a dolejem napríklad kúpeným TOTAL-om

PS: u mnohých servisákov sa leje najlacnejší olej, kludne sudový Starline z Autokelly a ludia sú spokojný smile Normy sú splnené tak to nikto nerieši, 90% zákazníkov beztak tlačí hlavne na cenu

11.07.2015 07:55

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Reakcia na príspevok od používateľa Ivanko:

09.09.2014 20:21

Vždy je za tým politika, príde obchodný zástupca výrobcu olejov a s výrobcom vozidiel dohadujú cenu za určité množstvo s tým že ten olej od nich bude brať napríklad 5 rokov.

Vyhráva ten kto dal najlepšiu cenu, dnes je to Motul, zajtra je to Mobil 1, pozajtra niekto úplne iný...

Najlepší olej preto neexistuje, vždy ide len o to aby vznikla "nová" špecifikácia, ktorá nahradí tú staršiu s tým že ten olej vždy zdražie, pričom reálne sa na zložení dohromady nič nezmenilo smilesmile Výrobca oleja je spokojný lebo má zaručený odber na 5 rokov, výrobca vozidiel je spokojný tiež lebo má olej za lacno, no a spotrebitela pod hrozbou straty záruky nútia kupovať predražené produkty cez autorizák

Diky, Ja mam obkubenu znacku MOGUL, takze si nabuduce zadovazim 5W-40 od nich. Co sa tyka znaciek, v motorovom priestore som mal nalepku: Subaru doporucuje Shell. Pootom mi ju dali v servise dole s tym, ze Subaru uz doporucuje Castrol alebo co, takze tu presnu specifikaciu asi naozaj nema zmysel dalej riesit...

11.07.2015 21:02
555
avatar

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Po precitani celeho mam dojem, ze kazdy tu ma odborne vzdelanie ako Rado555 a zvrhlo sa to na to, kto dokaze jazdit na co najlacnejsom oleji. Pre mna je to uplne blazniva diskusia. Ako keby na Ferrari fore rozoberali, ako super je jazdit na matadorkach. Riesite diesel, ktory je absolutne najhorsi motor, aky subaru za ostatnych 30r vyrobilo a jazdenka stoji radovo 10, co je +- aj cena opravy v autorizaku, ked sa rozleti. Pri aute plati to co pri sexe, na gumach a mazani sa neda setrit, inak je to o bolesti a nie prijemnom zazitku.

11.07.2015 23:26

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

to 555 Asi som sa zle vyjadril, specifikacia ako taka by iste mala byt zachovana, ale znacka rozhodne nemusi byt garantom kvality. Pises o MATADORkach, keby boli take zle, iste by sa nevyrabali a cena nie vzdy musi korespondovat s kvalitou. Do vsetkych aut som pouzival cesky MOGUL a vzdy bolo vsetko OK. Ked robil Svet Motoru test olejov, tak zrovna MOGUL bol na prvych prieckach, co vysvetlili tym, ze pouziva kvalitne zakladove oleje. Nie som absolventom nejakeho petrolejarskeho vzdelania ci chemicko-technologickeho zamerania, takze ak mas ine skusenosti, nazory a rady,konkretne ja sa rad necham poucit. Snazim sa dat svojmu auto to najlepsie, ale s rozumnymi financnymi nakladmi a triezvou uvahou, co najmenej ovplyvnenou medialnou masazou...

12.07.2015 06:40
555
avatar

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Mogul je zaujimavy. V autoexpert je seria clankov s ich odbornikom a zaujimavo sa tam miesa dokonalost ich olejov s tym, ze akykolvek API/SAE je v ramci uvolnenia pre dany motor rovnako dobry a zamenitelny. Obdivujem ich patriotizmus a snahu udrzat sa na trhu. Realita je o zakladovom oleji, kde top je napr Venezuela a potom aditivacii, kde nie je az tak na vyber, lebo je velmi malo fabrik, ktore ich robia. Cim je specifikacia vyrobcu zlozitejsia, tym viac sa budu konkurencne oleje na seba musiet podobat. Navyse je zo strany odberatelov tlak mat v servise co najmenej roznych olejov. Tu je druhy lom, po tom zakladovom oleji, kto ma na to zaplatit tak rozsiahlu aditivaciu a uvolnenie pre tolkych vyrobcov. A treti faktor je uz uzivanie samotneho motora vodicom, ked je motor vyuzivany mierne a vymena dostatocne casta, aby sa udrzala alkalicka rezerva, bude ok a taky clovek bude obhajovat aj lacny olej. Ak mu stupa na krk, tam sa uz rozdiel prejavi. Napr, mam klienta, ktory odjazdil 2,2 nasobok intervalu na Motule a jeho dieslovy Foresrer stale zije. Pri oleji, ktory nema velku rezervu, by to uz nedal.

12.07.2015 16:31

Re: Schvaleny motory olej - aky vlastne???

Co sa tyka odporucania vyrobcu...Mal som 3 Legacy,Forester Sturbo a teraz Wrx a v kazdom bola na kapote ina nalepka (znacka) s mazacim planom.Cize to co odporuca vyrobca sa meni podla trhu resp. klimatickych podmienok. Ja osobne nepouzivan nejaku oblubenu znacku ale snazim sa dodrziavat odporucanie vyrobcu.

12.07.2015 18:00
Posledné príspevky
Re: Ostatne modely - otazky a rady pred kupou 30.04.2024  sugmav
Re: Zaujimavá e-kniha 30.04.2024  sugmav
Re: PZP 26.04.2024  bibcabi
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3397
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26192
Články: 150
Zrazy: 101