Diskusné fórum

aka je spolahlivost noveho forestra?

Autor Správy

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

Daddy gratulujem a prajem vela km bez nehod a navstev servisov. smile

20.03.2012 00:10

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

Fajn,Daddy,konecne sa niekto ozval aj s radov druhych majitelovsmileNech ti teda slape.A kolko mas najazdene,kolko tvojich km?Pis priebezne,ako "zivot pojde"smile

21.03.2012 20:06

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

Zatial od decembra 2011 cca 6000 km, dufam, ze to nezakriknemsmileSamozrejme, tiez som toho nazoru, ze pri kupe jazdenky diesla velmi zalezi od sposobu jazdy povodneho majitela. Diesel ma svoje specifika a ak ich pri jazdeni podcenis, tak sa ti to moze zle vratit... Ale asi plati to, co aj pri benzine, o auto sa musis starat a servis nie je iba o "cisteni okien"smile

22.03.2012 07:50

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

Zatial dobra-necele 2 roky-60.000km bez vacsich problémov-auto ide v pohode.Dnes prebehla prehliadka u JRT.

22.03.2013 17:52

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

Neviem prečo furt polemika benzín vs. diesel-veď nech si kúpi každý čo chce-ja osobne nikdy benzín nekupim a preto mám diesel. Auto ide ako fík-je pravda, že vačšinou dlhšie trasy-s benzínom si to rozdám furt /myslim forestra 150 ps/ a skoro nikde nebude mať šancu. Nehovoriac o tom, že je to technicka superlahôdka a podľa mňa ma ešte veľku pespektívu. Však si všetci uvedomme,že bez toho dieslu by bolo SUBU v smile

27.03.2013 13:42

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

Bespochyby proti gustu žiaden dišputát, ale žeby bol boxer disel taka lahodka smile ...aproto..subaru už v p...i je smile

27.03.2013 22:38

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

Marek, "diesel sud" ta odsudzuje na zaplatenie drinku na najblizsom srazesmile

28.03.2013 09:33

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

Tak prišiel čas aby som aj ja prispel do tohto fóra a zhrnul "život" s Forestrom - MY2010. Mnohokrát som čerpal informácie o autách z takýchto klubových stránok, a tak sa dnes podelím s vami o moju 3 - ročnú skúsenosť s používaním tohto auta. Na začiatok upozorňujem, že som už 17 rokov LPG "postihnutý" a tak ma prosím nafťáci nekameňujte...môj výber je výlučne benzín a následne šup tam plyn... Viem, že mnohí z vás s LPG "bojujú", ale verte mi, že ak sa to vezme do správnych rúk, tak to funguje. Celkovo mám najazdené na LPG autách cca 700 tisíc km, takže nejakú tu skúsenosť už mám za sebou.

Tak späť k autu: Typ: 2.0X Clasic, MY2010 Kúpené: Január/2010 - 7km na tachometri Motor: 1994cm/110kW, kód motora EJ204 - podľa servisu je vhodný na LPG Farba: biela perleťová /nie som vyznavačom bielej, ale Forestrikovi sluší/

Prvé zážitky: S novým autom sa patrí urobiť na začiatok dlhšiu trasu - to aby sme sa lepšie spoznali. A motoru to urobí určite dobre. Takže nejakých 700 km na začiatok bolo celkom fajn. Prvé dojmy dobré, hlavne komfort podvozku a chod motora. Nepríjemný poznatok prišiel pomerne rýchlo a to v podobe kamienkov /posyp/, bombardujúcich čelné sklo. Niekedy sa zdá, akoby ich aerodynamika predku priam smerovala kolmo na sklo. "Neodfukuje" ich ponad strechu - ale nasmeruje na sklo. Riešením je zväčšiť odstup od áut. Mne sa podarilo dodnes "prežiť" bez výmeny skla. Protiidúce "HOVADA" /rozumej kamióny/ však veselo hádžu ďalej. Ale nie je to až také kritické ako od auta vpredu. Takže len ten odstup trochu väčší - to je možno príspevok Subaru k bezpečnosti.

V zime som si okamžite obľúbil plast na dolnej hrane prahu pri nastupovaní - krásne sa doňho okopávajú topánky od snehu pri nastupovaní /mimochodom nový Forester 2013 už o túto vymoženosť prišiel/. Je však pravdepodobné, že väčšina používateľov si o tento plast pošpiní nohavice pri vystupovaní. Ja mám dlhé nohy - tak pre mňa výhoda.

Posed za volantom pre mňa veľmi príjemný, doteraz som lepší /rozumej rovnaký/ zažil len v Mercedese. Je to určite individuálne, ale mne vyhovuje. Sedadlá sú dosť rozmerné, ale trochu menej držia v zákrutách. Vzhľadom na určenie auta to nie je taká neprekonateľná vada. Ohrev sedadiel je "len" dvojstupňový, ale dobre prednastavený - najprv rýchlo zohriať a potom prepnúť na nižší výkon /vtedy sa mi zdá, že pod zadkom hreje len jemne, ale chrbát o trochu viac/.

Postupne zisťujem, že ma akosi "prehliadajú" protiidúce autá na ceste. Pripisujem to farbe auta /a národnému športu - jazda cez stredovú čiaru/. S bielym autom som doteraz nejazdil, tak neviem...Ale jedno viem určite, že vodičku, ktorá mi "sundala" spätné zrkadlo pri prejazde zátačkou by som najradšej odstrelil /a to som blikal, trúbil a takmer úplne ubrzdil k mojej krajnici/. Samozrejme, že milostivá ani nezastala. Týmto ju pozdravujem... Takže prvá závada na vozidle !!! Vymenené zrkadlo.

Po nejakých kilometroch si s ním už celkom rozumiem, tak postupne trochu rýchlejšie prejazdy zákrut /stále mám však na pamäti varovanie predajcu k pohonu 4X4, že kto doteraz nejazdil štvorkolku, tak radšej opatrne/. Ja som ten prípad - nikdy predtým som nešoféroval štvorkolku. Trochu ma vystrašilo ostrejšie "dobrzďovanie" v zákrutách, kedy sa autu odľahčí zadok. Pocitovo sa zdá že si ten zadok aj "zatancuje", ale nič dramatické sa inak nestane.

Samostatnou kapitolou je štrk v zákrute - keď je len na krajnici, a som nútený sa doňho "oprieť". Ten pocit nie je najpríjemnejší. Ale z cesty som ešte "neodišiel".

Stierače: v zime rozmrazovanie v pohode, ale pri jazde ten ohrev už veľa nezachráni - pri mrznúcom mrholení sa aj tak vytvorí ľadová "kryha", takže vystúpiť oškrabať stierač...

Svetlá: Mám halogénové H7-H1. Výkon - stretávacie by mohli byť aj výkonnejšie, diaľkové mi plne vyhovujú. Pomerne často som vymieňal H7 - tak ma to prestalo baviť a hodil som tam LED /Subaru SENOSC3000/, a H7 som práskol výkonnejšie.

Spotreba: S benzínom na začiatku 9-10 litrov, ale veľmi som to nesledoval... Bežne sa tam držalo číslo 8,6 litra/100km. Po odjazdení asi 20000km som skúšobne jazdil aj "na spotrebu". Najnižšie číslo aké sa dalo zajazdiť /teda aké som ja vedel/ bolo 6,8L/100. Cesta cca 200km slovenskom, bez dialnic. Najvyššiu spotrebu má na dialnici, kde pri 140km /na tachometri/ je cca 11L/100. Pri rýchlosti 160km ukazuje okamžitú spotrebu okolo 14L/100, ale priemernu neviem, na to nemám žalúdok. Myslím, že to nie je "dialničný" typ auta. Na to mám iný rýchlik. Inak bežné bolo 8,2 pri jazdách "vonku", a v meste 9,4. Takže benzín - prijateľné. LPG popíšem nižšie.

Konečne nejaký terén: U mňa je to auto takmer nevyužité čo sa týka terénu, ale samozrejme som sa bol pozrieť na nejaké to "hubárske" miesto. Páčilo sa mi to, zájsť na drevo do lesa, známi vraveli, že budú zbierať huby priamo z auta. A keď človek vidí hrudy blata ako odletujú na strechu auta... pre mňa civilného človeka hotový zážitok.

Ľadové zážitky na čistom ľade: Akcelerácia fascinujúca, brzdenie zúfalé /bez rozdielu s klasikou/, zatáčanie takmer nemožné - ručnú mi nedoporučujú na pravidelné používanie, takže len občas...

Snehové zážitky: Jazda v ľavom pruhu zasneženej diaľnice a zasnežených "okreskách" je ukážkou čo to auto dokáže. Mal som tú česť absolvovať jednu takúto jazdu týmto autom s mojim známym /nemenovaný jazdec rally/, za čo mu ďakujem.

Motor: technicky nehodnotím - všetci to tu poznáte, ale zvuk ...to je jediné auto v ktorom rádio nemusím.

Karoséria: to je individuálne, mne sa páči, len to lakovanie mi príde, že to striekali len sprejom z obchodu... Taká tenká vrstvička, len aby zakryla plech /mimochodom veľmi tenký/. Ale na hmotnosti ušetrili, to je fakt.

Ako bežal život: 100km - zimné pneumatiky s ALU diskami 1000km - nainštaloval som bluetooth telefón k reproduktorom auta 3000km - doinštalovaný elektrický ohrev motora na 230V /pri dome si zapojím do zásuvky a nechám v zime predhriať motor. Subaru má priamo na bloku motora takú zátku, ktorá sa vyberie a na toto miesto sa inštaluje ohrievacia špirála. Približne po 2 hodinách ohrevu má motor teplotu asi 20-30 stupňov /pri vonkajšej teplote -10C/. Štart aj prvé metre sú oveľa príjemnejšie... U doterajších áut som používal nezávislé kúrenie, ale s týmto parkujem už pred domom, tak mi stačí aj toto - je to oveľa lacnejšie. A do garáže ma neposielajte...kto to má upratovať.

5000km - nepovinná výmena olej+filter

15000km - servisná klasika /milé prekvapenie - platil som menej ako u doterajších značiek áut/.

30000km - servisná klasika

35000km - gumená "rohož" vodiča je presknutá pod pätou pravej nohy. Materiál je príliš mäkký a tak sa topánka pretlačila na spodok. Drobná nepríjemnosť - v zime pretečie špina na koberec. Uvidím - vymením?

40000km - niečo začína hučať

42000km - hučí ložisko vpredu - výmena v záruke /asi lesník nevydržal tie naše diery/. Celý ceremoniál okolo ložiska trval 9 týždňov !!! /boli dovolenky, schvaľovanie záruky atď.../ Ale trochu dosť nie? Ale servis bol ochotný zapožičať náhradné vozidlo.

42000km - prehratý soft motora Subaru /nechcel som, ale musel som - v súvislosti so zárukou/ Nasledoval čudný chod motora. Vyzeralo to ako windows XP nahradený VISTOU.../potvrdilo sa moje tvrdenie, že čo funguje geniálne - nezasahovať/. Nebolo to však nič vážne - škrtiaca klapka vyčistiť a ako mávnutím prútika to bolo opäť v pohode. Fotku niekde mám ako vyzerala - skúsim priložiť.

42000km - montáž LPG /nepíšem tu typ, ale používam vo všetkých mojích autách Forester je ako stvorený na montáž plynu, všade dostatok priestoru, veľká nádrž /tankujem cca 54 litrov, tankovanie vošlo pod viečko - tam ako benzín/ Už by ste chceli vedieť spotrebu? Popíšem samostatne nižšie.

45000km - servisná klasika

60000km - servisná klasika + filter LPG /15,-Eur/

75000km - servisná klasika

85000km - zadné brzdové dosky /absolútna jednoduchá výmena/ Predné sú tak v polovici života - ja veľa nebrzdím - na poslednom aute som vymieňal predné na 140000km.

90000km - servisná klasika + filter LPG /15,-Eur/ Teraz v zime už pozorujem pri štartovaní slabšiu batériu /8-9 voltov pri štarte/...takže čaká ju výmena /cca 80,-Eur/.

Spotreba LPG:

10,5L/100km, 50% mesto + 50% okresky

9L/100km, Košice-Budapešť-Košice max rýchlosť na tachometri 120km

10L/100km bežné jazdenie vonku, okrem diaľnic

11-12L/100km, bežná diaľničná rýchlosť

14L/100km, ak sa niekam ponáhľam /prekročený diaľničný limit/

Toto je reálne spotrebované LPG podľa tankovania, PC ukazuje tak zhruba o 1L menej /on samozrejme počíta akože benzín.../

Posledná vsuvka k LPG: Odjazdené 50000km, bez akéhokoľvek problému. Motor má krásny ťah v celom spektre otáčok. Pri ľahkej záťaži sa dá bez protestovania motora jazdiť pri 1400ot. Nemám žiadne primazávanie /nikdy na žiadnom aute som nemal a to má moja Opel Astra 1,4/16V statočných 550000km slovom päťstopäťdesiattisíc km na LPG/, soft rieši privstrekovanie benzínu pri vysokej záťaži a otáčkach. Sviečky sú pôvodné /sú tam NGK/ výmena bude na 105000km. Bežne som používal sviečky NGK až do nájazdu 70000km. Možno pri 105000km nechám skontrolovať vôle ventilov /pre istotu/.

Inak to je asi tak všetko, ohodnotil by som Forestríka na záver tak na 1-. Dá sa povedať, že ho mám rád, len nemám preňho to správne využitie. Lesík by sa mu určite páčil viac...

Dúfam, že som týmito riadkami prispel k dobrej veci a tak aspoň z časti vrátil to, čo som získal ja pri "študovaní" týchto stránok.smile Subaristom ZDAR !

Tankovanie LPG

Tankovanie LPG

LED

LED

Nádrž

Nádrž

Sajrajt na klapke

Sajrajt na klapke

28.03.2013 19:33

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

Super zhodnotenie! Osobne nie som zastanca LPG, ale mozno preto, ze som Diesel Pozitiv a LPG som nikdy nemal. Kedze ja som si auto nekupil na dobu splacania leasingu, ale "nafurt", odradza ma od benzinu s LPG aj udaj, ze LPG skracuje zivotnost motora... Mimochodom, konkretne porovnanie Subaru Forester Benzin vs. Diesel je v momentalnom vydani Svet Motoru Diesel smile

28.03.2013 19:55

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

uf doky, riadne si to rozpisal ... ale skusenosti urcite zaujimave a pre zaujemvoc aj neocenitelne smile

28.03.2013 23:17
Posledné príspevky
Re: Ostatne modely - otazky a rady pred kupou 30.04.2024  sugmav
Re: Zaujimavá e-kniha 30.04.2024  sugmav
Re: PZP 26.04.2024  bibcabi
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3397
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26192
Články: 150
Zrazy: 101