Diskusné fórum

aka je spolahlivost noveho forestra?

Autor Správy

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

Ano,Jomky,ako vidis,aj na Sube sa da vyhodit PDF,zatial trocha drahsie,ale je len otazkou casu,kedy sa to bude robit bezne.Vzhladom na cenu a problemy v case jeho"lucenia"(nudzovy rezim)smilesa asi nenajde mnoho ekologov,ktori pojdu cestou jeho kupy a opatovneho nasadeniasmile

12.03.2012 22:54

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

Tolu- vies co, nesiel som na nete zopar firiem, ktore to vedia velmi efektivne chemicky vycistit. Nie je to ani zdaleka take drahe ako vymena za nova a po vycisteni je zopar desiatok tisic km pokoj. Myslim, ze to je tiez jedna z ciest. Ano su aj firmy ktore to vyberaju, prehraju novy soft. Problem je, ze to robia na rozne znacky vratane i premiovych predajcov aut, len na subaru to nieje az take zbehle. Nasiel som snad len legacy, ktore sa toho zbavilo. hmmm...

12.03.2012 23:00

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

jomky, každý dehťák, který splňuje EURO5 (nebo EURO4 +), tak má DPF filtr. U forestíka trvá vypalování cca 12 minut. Buď tam hodí 600 stupňů (pokud jedeš nad 80 km/h) nebo když zrovna skáčeš v zácpě, tak tam hodí 380 stupňů a taky to zvládne. Problém nastává v okamžiku, kdy vypneš motor v půlce vypalování. Pokud takto přerušíš vypalování několikrát za s sebou, tak si zaděláváš na problém. Subaru má "celoživotní" DPF filtr, takže pro jeho životnost je dobré dodržovat správné vypalování.

Pokud jezdíš takto krátké vzdálenosti, tak já osobně bych šel do benzínu. Vedle dehtového forestíka mám doma šestihrnka (legacy sedan, šestiválec, třílitr, 5-ti sptupňový automat) a když porovnám spotřebu aut, které řídím a jezdím stejným způsobem, tak šestihrnek jezdí o 1 Kč na 1 km než forestík. A svezení je úplně někde jinde.

12.03.2012 23:04
MKo
avatar

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

quickly, trosku Ta doplnim. Nie je az taka tragedia ak vypnes motor pocas regeneracie filtra (ak by bolo, tak nam tam musi svietit velke cervene svetlo - inak bezny zakaznik ani nevie o prebiehajucej regeneracii). Stane sa akurat to, ze sa nevypalia vsetky sadze a povedzme znizi sa jeho upchatie na 50%. Vtedy RJ nepocita regeneraciu ako ukoncenu a pri najblizsej moznej prilezitosti ju bude opakovat. Problem nastava az v okamihu, ked sa tento proces prerusovania opakuje vela krat za sebou (napr. z dovodu kratkych jazd). Vela krat je udajne viac ako 10x (zamerne mensie cislo ako mi povedal servisak ~20-30, lebo si nepamatam presne). Vtedy RJ upozorni vodica o tom ze je nutne ist v urcitom rezime s autom (tusim 4qualt a viac ako 1800ot/min - je to v navode) po urcitu dobu. Ak sa toto ignoruje, vtedy je velky problem na spadnutie. Tu auto zacne indikovat, ze je nutne navstivit servis a tam sa pokusia o riadene vypalenie.

12.03.2012 23:22

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

MKo, děkuji za upřesnění. V manuálu je pro mého forestíka u vynucené regenerace napsáno 15 minut víc jak 60 km/h .

Jinak já jezdím často "krátké" vzdálenosti kolem 12 km (Pice, HK) a DPF mi nikdy nesvítilo.

12.03.2012 23:50

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

Ja by som dal ruky od toho preč, už si nespomínam ako často sa to DPF vypaluje ludom ktorý aj čosi za rok natočia, to DPF sa vypaluje aj ked sa s tým pravidelne jazdia dlhšie trasy, mám dojem že sa tam hovorilo o intervale 500-600km .

Ale tu jomky rieši jazdenku , "neznámeho" pôvodu, možno dovoz, možno kúpene tu, možno stočenka, bez ZÁRUKY a navyše asi aj po neznámej osobe , a k tomu tá "skladba" ciest ... smilesmilesmile jomky DPF sa "vyriešiť" dá, aj ked to nepovažujem zrovna za správne riešenie (chemické vyčistenie áno, vyradenie nie), ale čo urobiš až sa ti ozve niečo iné, bavili sme sa tu kedysi o vstrekoch jeden stojí cez 500€ v autorizáku cez 600€, znovu a znovu zabudni na diesel...

smile jomky začni používať hlavu aj na iné veci ako iba na výpočet toho, kolko ušetríš na 100km smilesmile Ja nie som typ človeka ktorý bude prikivovať len preto že si chce niekto kúpiť Subaru, lebo ho mám tiež, tu zdravý rozum nepustí, väčšina ludí čo tu má "kachle" ich má od novoty a kopec ludí ešte v záruke, ale to čo chceš ty je trochu iná káva, týmto majitelom čo ho majú od novoty, im to auto už aj čosi prevádzkou ušetrilo, ty začínaš od NULY

12.03.2012 23:57

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

jomky, mozes si este kupit dvojtakt, na tom sa Ti ani rozvody neposeru.smile

Poslal so Ti sukromnu spravu, ako je to v skutocnosti.smile

13.03.2012 00:58

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

Jomky...este by to chcelo zistit,ci to chemicke cistenie je nejaka novinka,alebo sa to uz robi dlho.Lebo ak to novinka nieje,tak to asi nebude zazrak,inak by sa o tom asi vedelo v kruhoch dlhorocnych servisakov inych znaciek a netvarili by sa stale kyslo pri zmienke o PDF.Doposial som pocul len to,ze ak si mozes vybrat,tak PDF nie!Subaru ma dehet kratko,ostatni uz maju dlhsie skusenosti.Ten filter je dozivotny ciste teoreticky.Ak by som ja teraz kupoval diesla,siel by von tak ci tak.Tym nechcem nikoho nahovarat na toto riesenie,lebo aj EK moze byt problem.Ehm...no... Ekologicky dosah je mi jasny aj jeho miera a prave preto. To,ze si zatial nasiel na nete len jedno "odlahcene" Legacy nic neznamena,nie kazdy sa pochvali,pochopitelne.A je to este dost cerstve.Tu u nas to robi jeden clovek hlavne na premiove znacky,vyhodil ich uz furu,ale na Subo este nikdy,takze si nieje isty,co to bude robit.Ono to totiz niekedy znefunkcni nejaku dalsiu funkciu,napr.vyhrievanie sedadiel,alebo tempomat.Preco,mne osobne zatial nieje jasne...smile

Miho,posli aj nme SS,aj ja by som chcel vediet,ako je to v skutocnostismilesmile

13.03.2012 09:43

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

tolu - ten filter ma skratku DPF, nie PDF, to je cosi ine smile

jomky - najlepsie bude, ked sa porozpravas s niekym kto ten diesel ma osobne. Ak si v okoli BA, daj vediet a s Mihom s tebou skocime kamsi sadnut a povieme si otvorene pozitiva aj negativa a sam sa mozes rozhodnut. To co tu niektori pisu je su z velkej miery prehnane veci, pretoze auto s tym motorom nikdy nesoferovali alebo su zaryti odporcovia nafty.... nic v zlom.

13.03.2012 09:54

Re: aka je spolahlivost noveho forestra?

Ja by som sa DPF / FAP nebal. Na vsetko sme vyzreli, na poloucpate egr, na zadrbkane vstrekovace, na turba presahujuce 60 000 Sk, hadam nas nezastavia nejake trapne vyfukove filtresmile Aj ked moj osobny nazor je ten, ktory bol aj prezentovany, kto ma na opicu, musi mat aj na banany. Urcite ale niesom zastaca "vyhodenia" tohot filtra, ostatne, ono to nebude asi az take jednoduche, oporucam precitat cele lakno v linku, samzorejme treba filtrovat iste veci, ale fakty su velmi zaujimave... Mechanicke cistenie FAP/DPF

13.03.2012 10:58
Posledné príspevky
Re: PZP 13.05.2024  bibcabi
Re: PZP 09.05.2024  kryznik
Re: Ostatne modely - otazky a rady pred kupou 30.04.2024  sugmav
Re: Zaujimavá e-kniha 30.04.2024  sugmav

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3402
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2009
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26194
Články: 150
Zrazy: 101