Diskusné fórum

zimné reťaze

Autor Správy

Re: zimné reťaze

ako sa to pekne na novy rok rozbehlo tu nejde o hybcove vajcia tie nechce ani vidiet ja som normalne napisal ze si to poplietol zo znami porekadlo ze aj stvorkolka brzdi rovnako ako dvojkolka nic viac nic menej ale aspon vidim ako sa tu mozem k niecomu vyjadrit vobec som hybca neosocil natos chytil za vajcia ked uz mas rad taky nazov je strasne divne ze sokyno chape ako to tu riesim tu vobec nejde o predsedu hybca uhnaka..... a spol strasne mi to tu zacina pripominat www.subaruclub.cz som si myslel ze chceme urobit nieco ine ale tazko ludia su ludia nejde o web na ktorom sa stretavaju

03.01.2011 08:40

Re: zimné reťaze

ach jaj marian ... cesky subaruklub???? to nemyslis vazne taketo porovnavania ... za to ze sa tu par ludi zacne natahovat smilesmilesmile (inak preco tam ty stale chodis, ked to tam zacalo byt ine smile)

ale tak sa tu hadam nebudeme durdit a vratime sa naspat k teme, o tej oprave od teba a sokyna o brzdeni motorom aj na zadnej naprave pri 4kolkach, ktoru som si priznal uz neberiem az tak 100percentne - som sa bavil s par ludmi, ktori sa tomu rozumeju a napr. otec, ktory ma toho dost najazdeneho aj po cestach ake si my nepamatame (vyrastal v horarni) mi potvrdil, ze to brzdenie motorom aj na zadnej naprave nejaky valny vyznam nema .... totizto, ak dokazes pribrzdit kolesa motorom pri zaradeni nizsieho prevodoveho stupna, tak potom by si mal dokazat pribrzdit tie kolesa jemne aj brzdovym pedalom .... ak si na cistom lade a smyka ta bez kontroly, tak ti uz potom nepomoze ani brzdenie motorom - toto je skusenost z praxe (komu sa to nezda, nech si to ide vyskusat, ja tomu celkom verim)

takze suma sumarum je, ze v tom pripade sa retaze urcite oplatia smile

03.01.2011 09:02

Re: zimné reťaze

Zrusil som aktivny odkaz na SC, kedze nie su nasim spriatelenym webom, nemame dovod ich podporovat.

Skoncite toto dotahovanie sa o slovicka a vratme sa k preberanej teme, aby sme tu nemuseli riesit hluposti. Da sa vzajomne komunikovat aj bez blbych narazok. Nerad by som to riesil inym sposobom. smile

Co sa preberanej temy tyka - retaze su urcite prinosom pri jazde z kopca a je jedno ci sa brzdi motorom alebo brzdovym pedalom. Ked je zladovatela cesta alebo cisty lad, dobre zimne pneumatiky dokazu vela, ale myslim, ze s retazami dokazu ovela viacej. Jasnacka, ze ani ja ich este nemam smile

03.01.2011 09:15

Re: zimné reťaze

hybco ja sa som nikdy z cz klubom nemal problemy preto tam stale chodim je tam stale o dost viac ludi infomacii zaujmavych tem a hlavne poznam tam dost ludi z cz ktory k nam nechodia.

Dobre vies ze som ta nechcel nijako urazat len poopravit tak som to aj napisal ale to nevadi. Dany problem ako ho popisujes je trochu viac komplikovany pretoze ak je povrch dost klzky (nepisem velmi) predne kolesa maju vzdy ucinnejsie brzdy preto nedokazes pribrzdit dost jemne aby si ich nezablokoval jednoduchy test daj si nejaky smyklavy kopec na N a iba brzdi a daj si ho na 1 a uvidis v com je ten rozdiel (nedovolujem si urazat Tvojho otca ja take veci nerobim o to tu nejde). Ak je kopec cisty lad a prudko zabrzdis pojdes aj na retaziach ako na sankach (samozrejeme ze retaze su lepsie ako zimne pneu) islo iba o to ze 4 kolka dole svaho je lepsia ako 2 kolka nic viac nic menej ako sa tu niekto z toho sanazi urobit napiste nazor na to ci je to tak alebo nie

03.01.2011 09:26

Re: zimné reťaze

zdravim vsetkych teoretikov smile

asi trochu fyziky by nezaskodilo.takze:

  1. pri volnom pohybe predmetu smerom dole (volny pohyb=bez krutiaceho momentu) je dolezite brzdit jedinu silu resp. pohyb - a to je sila/pohyb ktory vytvara HMOTNOST . ak sa rozhodnete brzdit pri zaradenej rychlosti , brzdite nielen HMOTNOST ale aj KRUTIACI MOMENT . a to je pri smyklavom povrchu zasadny rozdiel .ked idete dole kopcom (zladovatelym s takmer nulovou adheziou) tak brzdenie motorom prinasa vacsie komplikacie . chcete trivialny priklad? silvestrovali sme v chate na kubinskej. zladovatela lesna cesta s cca 20% klesanim . ja som siel dole bez rychlosti (velmi pomaly) ABS nezasiahol ani raz. take auta s AT (napr. brano sedilek) ,ktore nemaju moznost vyradenia rychlosti boli stale korigovane zasahom ABS. jednoducho krutiaci moment sposoboval odtrhnutie kolies od smyklaveho povrchu.suma sumarum , ak si spravite jednoduchu rovnicu,ktora bude suctom brzdenej sily (bez a zo zaradenou rychlostou) , tak o vysledku nemusime diskutovat.

2.prosim neporovnavat brzdenie 20 tonoveho nakladneho auta s rychlostou. to je ako porovnavat jablka na strome s marhulovym destilatom smile LKW nema inu moznost,musi brzdit aj rychlostou- konvencnu brzdu by bez zaradenej rychlosti upiekli este na zaciatku.

3.ak je teda potrebne vyvinut vacsiu brzdnu silu pri zaradenej rychlosti ,ako bez nej (a tym padom riskovat stratu adhezie) ergo je pri takomto pripade lepsie brzdit bez zaradenej rychlosti. takze ak napr. impreza nema zaradenu rychlost , aku ma vlastne potom vyhodu od koktavky ??? ehm , pardon ale ziadnu. v tomto pripade uz rozhoduje len kvalita zimnej gumy/retaz a manevrovanie s autom (rychlost, najazd atd.atd.)

mozeme samozrejme diskutovat a pisat nazory. fyzika ale nie je o nazoroch .tam subjektivita neplati. toto je jednoznacny a jednoduchy fyzikalny zakon.mozno v inej dimenzii to neplati,ale tu rozhodne ano.

PS: marian,nechapem co tu zatahujes nejaky nepodstatny web.pokial som to dobre cital,tak ty si prvy zacal silno tlacit na pilu. nikto od teba nechce ospravedlnenie ,staci ked sa ukludnis a pred tym,ako napises nejaku reakciu pojdes odhadzovat sneh na hodinku.

03.01.2011 10:25

Re: zimné reťaze

ale sak samoska ze sa tu nikto neuraza smile dokonca som ani nepisal, ze so sokynom nemate pravdu, iba som napisal, ze uz nie som na 100% taky presvedceny a som skorej nachylnejsi verit osobnej skusenosti, aj ked v tomto pripade sprostredkovanej.

Suhlasim, ze dany problem je nie trochu, ale ovela viacej komplikovany, pretoze vzdy bude zalezat od konkretnej situacie, gum, brz, vahy auta, pocasia, podkladu a v neposlednom rade aj sofera a jeho zrucnosti, ale dolezite je, ze sa vsetci zhodujeme na nazore, ze retaze vo vacsine situacii potrebovat nebudes, ale pokial ti to problemy nerobi, tak je lepsie ich mat v kufri, kedze v urcitych vynimocnych situaciach ti mozu velmi pomoct ... o to asi islo autorovi prispevku smile

03.01.2011 10:29

Re: zimné reťaze

Tak konecne aj ja mozem prihodit nieco do temy. Dnes som sa vratil po tyzdnovej lyzovacke zo sucian. Nanestastie som dosnowboardoval hned po druhom dni. Isli sme jazdit na martinske hole. Cestou hore som obehol rad dvojkolakov ktory si davali retiazky. Pred rampou som uctivo pozdravil pana ktory zdvyhal rampu a nadsene som sa vybral hore. Cely cas husto snezilo. Cestu si imrezka skutocne uzivala rovnako ako aj ja. Niektore zakruty driftom, ine za pomoci redukcie pekne po stope. Zastavio ma az galaxy z retazami a potom nas dohnal suverenne Discovery od Land roveru ktoremu zjavne nevadili ani diery na ceste. Parkovisko hore bolo super, ale svah poobede strasne neupraveny, predposlednu jazdu som pekne zahranil a vytrtkal sa na rameno, vyklbene ale hned sa vratilo aj spat. Dockal som v bare kamosov kym dojazdia a vecer sa hor na zjazd z martiniek do doliny. Ze mi pojde doslova o zivot, alebo minimalne o auto, som este vtedy netusil.

Spravil som hned niekolko chyb z ktorych som sa poucil.

  1. Sadol som do auta po uraze, (druhy den na rtg som sa dozvedel ze ide o frakturu ramenneho klbu)

  2. Necakal som kym sa mi rozmrazi vyhlad a oskrabal som namrazu zvnutra len o velkosti 15x15 cm

  3. Nikto nesiel predomnov ani za mnou a ze mam dialkace som si uvedomil az ked bolo po vsetkom.

  4. Isiel som priliz rychlo na to ze som nepoznal dobre tu cestu.

Teraz k situacii ku ktorej doslo. Ty z vas, ktory poznaju tu cestu, vedia ako vyzera ta prva zakruta zhora asi 180° ktorej predchazda dlha postupne klesajuca rovinka a staca sa popod teraz uz nefungujucu lanovku. Idem si tou rovinkou na trojke. Hovno vidim bez dialkacov, retaze pre istotu v kufri. To ze je predomnou priepast a cesty akosi niet som si uvedomil priliz neskoro. Asi 15m pred zakrutou. Dupol som na plne brzdy volant natoceny v smere zakruty a auto nic. . . Proste smykanica dolu zadne zvodidla len mantinel zo snehu a priepast. Instinktivne som dupol na plyn v dvojecke, kratka rucna asi v strede zkruty, prdel mi uz rozrazala sneh. Nasledny drift , hned nato kontra na druhu stranu uz bez rucnej kedze ma to pre zmenu zase hodilo oproti skalnej stene. Este jeden vyrovnavaci, pustenie plynu a uz som mal pred sebou rovinku. Vtom momente som skoro odpadol od bolesti v ramene a sucasne si uvedomil ze moja reza disponuje vychytavkou akou su dialkove svetla. Sice som vyuzil celu sirku tej cesticky ale auto ako zazrakom nema ani skrabanec. Dalsia cesta dole bola uz redukcia, trojka a dvojka podla situacie + picungy na bolest. Zaroven som si vsak vravel ako pekne som to zvladol bez hmotnych skod a len s trochu vystrasenou posadkou.

Zvysok lyzovacy som uz stravil na chate s ortezou na ruke a v myslienkach na to ake by to bolo super mat automat :D A radostou z toho ze som sa bol aspon par krat posmykat na parkoviskach!

Ale vpodstate to auto nema chyby, medzery mam skor este ja. Osobne si myslim ze ani retaze by mi v tejto situacii moc nepomohli. Jedine tak gumy z bodakmi. :)

04.01.2011 00:00
555
avatar

Re: zimné reťaze

Dam ja ja jednu demonicku :) Pred rokmi Silvester na Zvoncekovej v BA. Kto to nepozna, nenapadna ulicka do prudkeho kopca. Napriek tomu, ze tam hore byvaju ludia, ktori mozu lietat vrtulnikom, povrch bol ako keby zhora zacali chrlit beton a on zasychal ako priroda chcela. Pocasie bolo uchvatne, okolo nuly a prsalo. Cestou hore soferovala manzelka, raz zastavila, na co som zacal chytat paniku, lebo sme sa sekundu po zastaveni zacali sunut vlastnou vahou spat z kopca na cistom lade. Pridala na 1, co moj mozog trenovany na ziguli nezvladol, no seriovy pohon GT ano a auto sa pohlo smerom hore. Nepijem alkohol, cesta dole bola na mne a cely cas som sa modlil, aby sa pocasie umudrilo, boli sme 4te auto hore a tie 3 vysli este skor, nez to mamrzlo, oni na nas cumeli ako na ufo, ako sme tam dokazali vyliezt. Moja karma je vzacna a pocasie ostalo :), dole som asi kilometer a pol isiel 20min a bez ohladu na ABS som nedokazal zastavit, len som sa snazil nesmyknut do nicoho a neprizabit chodcov. Oni isli prevazne po posolenych castiach pred vchodmi do domov a neraz boli rychlejsi. S jednou partiou sme sa klzali asi 2-3min zarovno, po case im doslo, ze pre mna to nie je sranda. Vtedy som na vlastnej kozi pochopil, co na tom nemenovanom cz fore napisali, ze nie je problem so suba niekam vyliezt, ale potom zist dole...

04.01.2011 10:14

Re: zimné reťaze

a co si osobne myslis, na tom lade vtedy by retaze pomohli? ono mi to pripomenulo horolezco - nie ten je frajer, kto vylezie na vrchol, ale ten kto sa vrati aj do tabora dole smile

mam inak dalsiu otazku v teoretickej rovine, mozno ma zrusite, ze to je blbost smile predstavte si situaciu, ze stupim na brzdy a ono to bez reakcie smyka dole - je technicky mozne zaradit spiatocku a pokusit sa spomalit nekontrolovany zjazd pri spiatocke? sak teoreticky na spiatocke my som mal vysjt hore tiez, pomohlo by to? ak by som teda vobec bol schopny zaradit spiatocku smile

P.S: ta otazka sa sice netyka retazi, ale tak ked sme sa uz v podstate zhodli, ze retaze sa hodia pri jazde z kopca, tak myslim ze to ma spolu suvis

04.01.2011 12:56

Re: zimné reťaze

zaradit ju zaradis ked budes stat na brzde a auto pojde smykom ale nebude to to iste ako ked sa rozbiehas hore kopcom musis ratat s tym ze uz ides opacnym smerom takze kolesa zacnu prehrabovat ale auto sa vtedy asi moc ok spravt nebude neviem osobne by som to nerobil

04.01.2011 13:04
Posledné príspevky
Re: Ostatne modely - otazky a rady pred kupou 30.04.2024  sugmav
Re: Zaujimavá e-kniha 30.04.2024  sugmav
Re: PZP 26.04.2024  bibcabi
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3397
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26192
Články: 150
Zrazy: 101