Diskusné fórum

zimné reťaze

Autor Správy

Re: zimné reťaze

Pridam aj ja jednu, mozno hlupu otazkusmile. Preco tie retaze nedat na vsetky 4 kola? Ved ked budem predkom zapichnuty v snehu a zadkom na lade, tak mi len predne nepomozu. Skratka na zadnu sa nemusia davat ,alebo nemozu?

04.01.2011 18:12

Re: zimné reťaze

nie mozes si dat retaze na vsetky 4 len vacsina ludi riesi financnu stranku a potom tiez a priestorovu mat subaru a nosit v kufri 4 retaze naco ked ich pouzijes mas 1-2 krat za 5 rokov preto stacia 2

04.01.2011 18:15

Re: zimné reťaze

Miho, kludne si daj do kufra 4 kusky, urcite ti kvoli tomu neklakne zadok smile rozdiel je asi pol tesco igelitky

drviva vacsina aut ma pohon len na dve kolesa. takze sa vseobecne odvodzuje tento fakt na vsetky auta. v horach som ale videl uz niekolko 4x4 aut (velmi casto LR defender , hlavne horska sluzba) ,ktore mali retaze na vsetkych kolesach. navyse nasadenie 4 retazi trva raz tolko,ako dvoch smile

04.01.2011 20:59
555
avatar

Re: zimné reťaze

V nem navode na GT z roku 97 je napisane, ze iba na predne, koli medzere medzi kolesom blatnikom. Hroty by boli fajn, ale na asfalte moc nedrzia a dalsi problem je to, co urobia na cestach, ked uz teraz je to prechadzka po Marse. Aj v alpskych oblastiach su povolene iba v urcitom obdobi. Jedina legalna alternativa su protektory s green diamond.

04.01.2011 22:14

Re: zimné reťaze

Brano, mna tato tema moze zaujimat len teoreticky, myslis ze mam chut iskrit retazami o blatniky ? smile

http://www.klubsubaru.sk/galeria/599/

04.01.2011 23:26

Re: zimné reťaze

Tak sem šupnem aj ja niečo smile

Podla návodu na obsluhu stačia zimné reťaze na prednú nápravu. Ako bolo už napísane len na krátku cestu,medzi nápravak si pekne musí užívať.Čo sa tíka nových aut napr.Forester obutý 17kami je zakázané použiť reťaze.

A teraz k veci:reťaze na všetky 4 by som použil asi iba v prípade jazdy do kopca po zasneženom zľadovatelom povrchu. Samozrejme že pri jazde dole kopcom tiež,je lepšie mať riadenú strelu pod kontrolou ako čakať čo sa bude diať.

V minulosti som šiel na chatu neupravená cesta cca 40-50 cm snehu. V pohode to šlo až na občasné problémy s trakciou.prečo v aute 5 dospelích zadok krásne sedel no kryt pod motorom fungoval ako obrovská lyža a odľachčovalo prednú nápravu. V tu chvíľu zacalo slušné trhať motorom a prevodovkou,medzi nápravak dostal pekne na smile viete. V tedy by sa hodili reťaze aby som udržal rovnakú trakciu všetkých kolies.Inak doteraz som reťaze nepotreboval nik ma neťahal s nikade,jedine ja som vyťahoval.Aj tak vo vet čine prípadov ostanete s autom na bruchu.

Pneu s hrotmi je krásna vec mal som česť pred niekoľkými rokmi si zajazdiť na Micke Lancri smile kde boli gumy s hrotmi nádhera ako cez leto na pekne o hriatom asfalte.Hej SK zákony sú nanič,a ani záchrane zložky ich nemajú pretože nemajú na ne peniaze smile jedine hasiči ich asi majú tak by sa patrilo ak nie tak je to fakt biedne.

Inak pneumatiky niesu len s hrotmi ale aj s ihlicami. Rozdiel hroty jasne trčia nad dezén kdešto ihlice sú krásne skovaté v dezéne a vykukujú skôr pod záťažou http://cut.sk/e6e no ale ako čítam tak všade hovoria iba o hrotoch.

05.01.2011 10:29

Re: zimné reťaze

Ked som bol pre par rokmi v Rige na dovče, tak tam behali auta s tými hrotmi co sú schované v pneumatike a zaberajú len vo fáze dotyku pneu s cestou. Po meste bez snehu bolo pekne pocut ktore auto ich ma o ktore nie. Rukou sa nepoškriabeš a na ceste to ma záber (volade by som mal mat aj fotky). No na suchej, resp. bez snehu ceste to asi nebude mat ten spravny grip. Urcite by som s tym jazdil opatrne. Teda v severskych krajinach, kde je to legálne. smile

Predpokladám ze tam používaju aj trochu iné zimné pneu ako zvyšok EU, keďže také ako mal otec na MB som nikdy nevidel a boli fakt dobre. (Doviezol ho z Lotyšska)

05.01.2011 11:02

Re: zimné reťaze

Řetězy na všechny 4 kola používá u nás na SFC Doro (modrý forestík 2003). Bydlí na Valachii a cestou k baráku musí někdy hrnout i dost velké závěje. Pokud dal řetězy jen na předek, tak to neprojel. Když Doro s Rudolfem udělali zimní minisraz v hoře, tak ostatní měli jen 2 páry řetězů a museli si řetězy průběžně půjčovat. Je to opravdu extrém a jiné řešení není.

EDIT 22:54 : tady je pár fotek - http://subarufanclub.cz/forum/viewtopic.php?p=4180#p4180

05.01.2011 22:50

Re: zimné reťaze

Ďakujem všetkým za príspevky. S reťazami som sa nakoniec rozhodol pre lajt verziu, kúpil som tie papučky. No zatiaľ som ich ani nemal možnosť vyskúšať. A to ani na martinkách. Bol som tam konečne včera a pravda je, že jednak ujka dole ani nenapadlo sa ma pýtať na reťaze a jednak som ich absolútne nepotreboval. Tak ich vyskúšam možno niekedy nabudúce. A možno ani nie.

30.01.2011 10:34

Re: Zimné reťaze

Ahojte, zima je tu, predpokladam, ze napadne sneh a budem sa chciet ist polyzovat. Chcem sa teda opytat, ake mate skusenosti s potrebou ci nepotrebou zimnych retazi. Niekde som cital, ze kam Subaru nevyjde bez retazi, nevyjde ani s nimi, to ale asi cloveku co pusta auta na lesnej ceste k lyziarskemu stredisku nevysvetlim, vsak? Zaroven by ma zaujimalo, s akym typom mate skusenosti a na ktoru napravu ich pripadne nahodit... Diky

09.12.2011 20:57
Posledné príspevky
Re: Ostatne modely - otazky a rady pred kupou 30.04.2024  sugmav
Re: Zaujimavá e-kniha 30.04.2024  sugmav
Re: PZP 26.04.2024  bibcabi
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3397
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26192
Články: 150
Zrazy: 101