Diskusné fórum

Oleje

Autor Správy
555
avatar

Re: Oleje

Tomas ma v niecom pravdu ak naraza na to prehriatie. To, ci mas 0w8000 ti priamo neovplyvni doslovne prehriatie oleja. Tam hra ulohu prechod oleja cez najteplejsi bod, povedzme tenky kanalik v bloku/turbe a plne synty su v haji ak dosiahnu povedzme 150°C. Ani cidlo teploty, umiestnene zvycajne na medzikuse pri filtri vam to neprezradi a ak ho date namiesto srobu, ktory je na bloku pri turbe, urobi vam to cca +20°C v merani. Samotna druha hodnota za "w" je pri vymene zavodneho oleja zavodnym sposobom zaujimava predovsetkym z hladiska, ako dlho odolava benzinu, kym sa jeho vlastnosti degraduju. Pri zavodnom nasadeni ani pri endurance nikto nepocita, ze sa najazdi 12000km smilea olej moze dost trpiet na neschopnost odolavat kyslemu prostrediu, ktora vnika pri studenych startoch. /Odbocim, longy napriklad v tomto rad radom pohoreli v skusobniach, taky olej je pre kamion a nie mesto./ Ak sa uz ale bavime o hustolejoch, fakt by ma zaujimalo, preco JPN STi RA, ked prislo malo v sebe olej zelenej farby, ktory vyzeral ako Motul pre motorky, resp ci niekto netusi aky olej to mohol byt?

06.04.2010 10:09

Re: Oleje

555: urcite si nekukal nejaky iny dekel, napr. chladiacu zmes? smile

06.04.2010 15:38

Re: Oleje

TomasM: ja nemam budik teploty oleje, ty ano? a teplota vody s teplotou oleje nesouvisi. 555: taky jsem ten olej vymenil po 5 tis. :)

06.04.2010 17:35

Re: Oleje

ja si myslím, že teplota oleja a teplota vody až priveľmi spolu súvisiasmile

06.04.2010 20:35

Re: Oleje

Uhnak ja ta tu isto nechcem nejako urazat alebo podobne, ale to ze ty nevies pisat neznamena ze ini nevedia citat, sa nabuce prosim ta aspon trocha zamysli predtym ako prispejes nemiestne do diskusie, pretoze tym cez 300 som narazal na to ze ak ma krutiaci moment 470Nm a nie je to diesel tak je to velmi zvlastne aby mal benzinak s turbom "len" 280 koni (vidis som to zvladol aj preratatsmile. Preto som chcel vediet aj podrobnosti ohladom tej upravy, som necakal ale ze sa tu najde nejaky jedinec ktory sa nad tym aspon trocha nezamyslismile, znova podotykam ze by som ta nerad nejakym sposobom urazil! Takisto som sa preto pytal aj na to prehriatie oleja, lebo neviem ako sa to da zistit ked clovek na to nema budik, preto ma to zaujima. Preto by som sa tu rad vecne bavil a hlavne neplietol hrusky s jablkami (a neporovnaval mineralny 10w-40 so syntetikou 5w-50), aby hlavne novacikom pomohla tato diskusia vo volbe spravneho oleja.

07.04.2010 03:32

Re: Oleje

tak sa podme prosim bavit k veci a neviem ci by aj nebolo celkom fajn zostavit nejaku tabulku s oblubenymi olejmi a ich udajmi popripade aj pro a kontra daneho oleja

07.04.2010 03:36

Re: Oleje

sorry som este zabudol reagovat na 555, lebo myslim si ze spravne podotkol to, ze priority pretekarskych olejov vacsinou nie su v dlhom vymennom intervale, co bolo taktiez jednym z dovodov preco ich uz az tak neoblubujem, kedze nemenim olej po kazdom pretekusmile

07.04.2010 03:41

Re: Oleje

Tomas, vedel by si nas oboznamit na tomto fore ohladne tvojich skusenosti? to znamena ake auto mas, ake skusenosti ( s viacerymi automobilkami) si stihol nazbierat, bla bla bla. nech vieme s kym mame tu cest smile lebo podla tvojho profilu si student bez auta ,co je chvalihodne ale...sposobuje to iste pochybnosti . dakujem smile

Lesnik ,to ze teplota vody a teplota oleja maju nieco spolocne je bez diskusie. ale rad by som ta upozornil,ze to moze byt klamlive - kedze voda je umiestnena v inom okruhu,ako olej. co to moze sposobit? no...pri studenom starte ti sice moze budik teploty vody ukazovat ,ze je vsetko OK ale...mozes sposobit katastrofu.

preco?dajme tomu,ze mas motor s turbom.je cca 0 stupnov a ty sa pozeras na teplotu vody. je v strednom policku,oc znamena ze motor je zahriaty a ty mozes na to dupnut. a dupnes na to...ale vdaka absencii meraca teploty/tlaku oleja nevidis,ze olej je stale studeny. takto tuhy motorovy olej sposobuje zvysenie tlaku na axialne tesnenie v turbine a...tesnenie ukazkovo praskne (kedze je povacsine s kremika) a ty sa potom neskor budes cudovat,ze ti to zerie olej atd.atd.

takze absencia meraca teploty/tlaku oleja je dost velka chyba (mozno zamerna) . v kazdom pripade, meracom teploty vody nedokazes presne zistit,v akom stave sa nachadza mazaci okruh...bohuzial

07.04.2010 08:36
555
avatar

Re: Oleje

V zime je oneskorenie ohriatie oleja voci vode asi 8min. Pomaha dialkovy start, lenze nezahreje prevodovku a difak. Samotny vymennik nie je velka vyhra, staci trosku v posteklit motor a uz ide olej vyrazne hore voci vode a je tam opat ta zotrvacnost. Celkom iste by som na okruhy nechodil bez externeho chladica a vykonnejsiej pumpy. Ono to moze viest k lokalnemu prehriatiu oleja, pretoze sa nestihne ochladit a ludia maju nasledne pocit, ze za to mohlo cerpadlo, ktore nestihalo, pricom sa stalo to iste, ako ked prepalite fritovaci olej. Cerpadlo nestiha az ked je tam dlhsi okruh, ak ide o viacmenej seriovy vykon. Tomas, Brano mi nepripada ako klasicky majster sveta, ohanajuci sa grafom s realnou hodnotou o 50PS nizsou. Nevidim ziadny dovod, preco miesto problematiky oleja riesit vykon auta, ktore nepoznam. Je jasne, ze ak ma najnovsie Nko na zavodnom benzine 304/430, tak su jeho parametre zaujimave, aj ak ma 2,5ku. Mozno by sa mal ospravedlnit za to, ze mu namerali, co mu namerali smile

07.04.2010 09:31

Re: Oleje

na olejovy chladic externy by sa hodil termostat lebo v zime by to mohlo byt dost neprijemne zohrievat oleje cez chladic

07.04.2010 10:31
Posledné príspevky
Re: Ostatne modely - otazky a rady pred kupou 30.04.2024  sugmav
Re: Zaujimavá e-kniha 30.04.2024  sugmav
Re: PZP 26.04.2024  bibcabi
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3397
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26192
Články: 150
Zrazy: 101