Diskusné fórum

Oleje

Autor Správy

Re: Oleje

Já přešel na jiný olej z prostého důvodu - čím starší motor, tím kvalitnější olej. A hlavně při letošní chladné zimě mi po nastartování motor začal klepat. Teplej už ne, ale po výměně za řidčí olej je to o poznání lepší. 0W mi připadal na motor co má něco naběháno už moc řídký. A hlavně v téhle klasifikaci má opravdu špičkové vlastnosti. A nejsem závodník, ale občas z toho 2-litru je třeba vyhnat pavouky, takže 2, 3 do omezovače a na to je myslím 10W-40 na hranici a proč něco riskovat. Na oleji se neušetří.

07.04.2010 11:18

Re: Oleje

Brano uz som vylepsil profil tak si mozes precitatsmile Tu imprezu mam 3 roky, najazdene na nej mam 80 000km a predtym som mal upravenu sierru, na nej najazdene asi 100 000km. Nechapem ale co si myslel tymi pochybnostami a preco by sa niekto aj kto nema auto nemohol v olejoch trochu vyznat, lebo myslim ze na olejovych forach sa da nazbierat vedomosti dost a neviem preco by mala byt uprednostnovana osobna skusenost tipu ten olej sa mi zda lepsi ako iny lebo auto mi s nim tak neklepe pred vyrokom uprednostnujem oleje na esterovej baze lebo ponukaju lepsiu dlhodobu tepelnu stabilitu v porovnani s inymi syntetikami. Aj ked som uz presiel viacerymi olejmi, ako viskozitami tak aj znackami, co je pri tych najazdenych km aj logicke, tak z osobnej skusenosti by som tazko vedel posudit rozdiel medzi nimi, lebo okrem rychlosti zahriatia v zime a toho ze ked som mal raz castrol olej tak uz bol po 2000km totalne cierny som nepostrehol ziaden rozdiel. Ale spät este k tomu tvojmu foresteru, ja som nepisal ze ti neverim, mna zaujima ako to bolo dosiahnute, lebo ku 280ps mi pasuje pri standardnom motore okolo 380nm, nie 470nm, preto ma aj zaujima ako to bolo dosiahnute a aj ine podrobnosti, napriek tomu ze neviem ci je na to v debate o olejoch to spravne miestosmile

07.04.2010 17:37

Re: Oleje

o mojom aute uz bolo popisane dost na inych diskusiach , ktore nebudem zamerne spominat smile len ti poviem jedno,ze moj forester bol prvym upravovanym foresterom 2,5XT nielen tu na SK,ale aj v CZ. takze som si tuto problematiku nielen precital na forach (aj ked bez informacii o upravach forestera) ,ale kompletne "pretrpel" na vlastnej kozi. smile ECUTEK mi na odporucanie robila jedna firma s madarska (s X rocnymi skusenostami v rally). pocas uprav som dostal na vyber - bud vyssi kW vykon,alebo vyssi krutiaci moment. ja som si vybral to druhe - aj ked z rizikom nepoznaneho (ale neskor som zistil,ze rozhodnutie bolo spravne) . je to proste process in progress smile

co sa tyka pochybnosti...ja som o olejoch nacital obrovske traktaty, diskusie , hodnotenia (a nie som sam) . a nakoniec som zistil,ze osobna skusenost daleko prevysuje akykolvek teoreticky zaver. preco? no je to asi pre ten isty dovod,ako to ze nikde nenajdes kvalifikovany test motoroveho oleja. je to tym,ze kvalita mazania ani tak nie je zavysla od samotneho oleja,ako od pouzivatela auta. medzikus medzi volantom a sedadlom je ten element,ktory ovplyvnuje stav motora.

takze vdaka tejto subjektivite su vsetky oleje tie najlepsie . my len mozeme radit-ale vzdy to bude vysoko subjektivna zalezitost. lebo moj styl jazdy je uplne iny,ako tvoj ,ci niekoho ineho...

07.04.2010 17:53

Re: Oleje

no skoda, tak sa podrobnosti nedozviem, nemohol by si dat prosim aspon kopiu grafu merania z brzdy do tvojho profilu, aby som si to vedel predstavit ako to vyzera. a ake je to subjektivne, je to pocitovo kus ako diesel, ze s vyssimi otackami ubuda tah ked klesa ten krutiaci moment? kvoli tym olejom, este raz mozem len odporucat sa kus popozerat na fore: http://www.bobistheoilguy.com/cms/ je tam kopec analyz nezavislych laboratorii novych a aj pouzitych olejov po roznom pocte km a to ti povie nieco k tomu co je skutocne vo flasi a nie len napisane na flasi a ako sa to sprava po kolko km, lebo ako si velmi spravne Brano podotkol, kazdy jazdi inak, ale pochybujem ze sa najde niekto kto by ti povedal na zaklade subjektivnej skusenosti aky je rozdiel medzi Mobilom 0w-40 a Redlinom 0w-40 po 8000km. preto aj nechapem preco by take nieco malo byt uprednostnovanesmile

07.04.2010 18:24

Re: Oleje

Mira este som sa ta chcel spytat preco ti pripadal ten 0w moc riedky? Si sa bal, ze ti studeny vytecie z motora? Ale s tym mineralnym 10w-40 ti mozem dat len za pravdu, si urobil velmi dobre ze si presiel na iny a 5w-50 je podla mna dobra volba, teda aspon ja som bol subjektivnesmile spokojny.

07.04.2010 18:46

Re: Oleje

to: Brano

Braňo asi sme sa zle pochopili ja som reagoval na Hetzera, plne s tebou súhlasím, smile, a tiež zastávam ten názor že je na škodu že štandardne nie sú vozidlá takéhoto rangu ako subaru vybavené okrem ukazovateľa teploty chladiacej kvapaliny, aj ukazovateľom teploty motorového oleja a ukazovateľom tlaku motorového oleja, určite by sa mohlo predísť mnohým problémom ak nie katastrófamsmile, takže aby som dal na pravú mieru moju vetu, bolo to myslené v tejto súvislosti,: že sledovanie týchto troch prístrojov má svoju súvisloť,.... ak samozrejem nimi vozidlo je vybavené,... v časoch zašlích napríklad VAZ 2103 mal ukazovateľ tlaku motorového oleja a tam sa dalo odsledovať ako s narastajúcou teplotou prevádzkový tlak oleja postupne klesol na konštatnú hodnotu samozrejme aj od otáčok motora, ale to som už odbočil.smile

07.04.2010 21:15

Re: Oleje

lesnik,praveze si vobec neodbocil...to porovnanie s ladou je vcelku trefne smile. mladsi clenovia vobec netusia,ze taka stara lada mala lepsie meracie vybavenie ako nove subaru smilesmile

07.04.2010 21:31

Re: Oleje

Prispevky ohladne merania vykonu presunute do novej temy

08.04.2010 10:33

Re: Oleje

lesnik: vaz 2103 jsem mel taky:) budik tlaku oleje mi zachranil motor kdyz se pokazilo olejove cerpadlosmile

prave proto ze ty budiky tlaku a teploty oleje nemame jsem dal do motoru teplotne a strihove odolnejsi olejsmile

12.04.2010 15:32

Re: Oleje

to: hetzer

ja už som špekuloval, že by som si namontoval teplomer tlakomer olejasmile videl som taký medzikus , ktorý sa montuje medzi blok motora a olejový filter a na ten sa napájajú čidlá, len sa bojím či je dosť technicky kvalitné riešenie???smile

13.04.2010 20:57
Posledné príspevky
Re: Ostatne modely - otazky a rady pred kupou 30.04.2024  sugmav
Re: Zaujimavá e-kniha 30.04.2024  sugmav
Re: PZP 26.04.2024  bibcabi
Re: Hrdza 23.04.2024  Ivanko

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3396
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2007
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26192
Články: 150
Zrazy: 101