Diskusné fórum

Kupa subaru a otazky okolo toho

Autor Správy

Re: Kupa subaru a otazky okolo toho

Servisná knížka má zmysel iba u max 3-5 ročného auta u staršieho ju môže majitel hodiť do koša, česť pár výnimkám... Ja som teraz predával auto z 99 a záujemca sa ma pýtal či to má servisku, opýtal som sa ho či si robí srandu... On to fakt myslel vážnesmile Načo je komu serviska, kde posledný záznam v nej je starý viac ako 6-8 rokov a na budíkoch o 100% km viac, vtedy sa auto kupuje podla celkového technického stavu a nie podla zdrapu papiera...

08.04.2011 18:22

Re: Kupa subaru a otazky okolo toho

Ivanko, tak teraz si ma pobavil smile ... samozrejme, ze serviska u starsieho auta, kde je posledny zaznam 6-8 rokov stary ti je na 2 veci smile ... otazka ale znie, preco je tam ten posledny zaznam taky stary? nebudes mi asi verit, ale ja ked som pred 2 rokmi kupoval forestra 99 so 160tis km, tak som si takisto pytal od majitela servisku (bez ktorej by som auto nekupil) a nerobil som si srandu. Vdaka zodpovednemu majitelovi som si krasne pozrel historiu auta, kde bolo servisovane, to som si overil, a takisto som vedel co bolo kedy menene, kedze dotycny mal este aj vsetky faktury aj z oprav mimo prehliadok.

Pokial niekto zodpovedny nie je, a prehliadky nezapisuje, tak je to jeho problem, ale sanca na predaj resp. predajna cena je u vela ludi zakonite nizsia ... a to bez srandy smile nehovoriac o tom, ze kopec ludi si take auto ani nekupi, takze silno nesuhlasim s tvojim tvrdenim, ze pri starom aute je serviska iba zdrap papiera.

smile

P.S. a takych odbornikov, ktori kupovali podla stavu auta poznam kopec, a to niektori su naozaj aj odbornici, ktori tomu rozumeli, avsak niektore veci neuvidis ani ked sa pose...š smile

08.04.2011 20:38

Re: Kupa subaru a otazky okolo toho

Subaru a "bežné" auto je rozdiel. U väčšiny "bežných" áut skončí záznam v serviske skôr ako skončí záruka, možno tak 20% ludí nadalej chodí do "značkového" servisu - väčšinou firemnáče kôli odpisom. V neznačkovom servise sa nikto neobťažuje orážať servisku a taký ako ja čo si vedia takéto ukony urobiť sami si nemajú oraziť čím, a za dalšie neviem akú výpovednú lehotu by mala serviska, ktorú si vypisuje po skončení záruky sám majitel. Kto chce staršie auto zo serviskou , musí si priplatiť, jej overenie pred kúpou auta je tiež otázne , pretože značkový servis by nemal zverejniť informácie o vozidle osobe , ktorá nie je držitelom vozidla...

09.04.2011 08:21

Re: Kupa subaru a otazky okolo toho

Hybco, tvojmu nazoru nemozno oponovat.Nemozes niekomu poradit,aby sa na servisku vykaslal...vseobecne.Ale je to casto len o psychike.Problem neprekuknes aj ked to servisku ma.Navyse servisku ti sfalsuje kazdy lojza.Kto si telefonicky preveruje napr.v Nemecku,ci su udaje v knizke pravdive?smile Ja som napr.kupil uz dva Forestre bez servisky...a oba takmer uplne bez zavadsmileMinule som dokonca pocul aj o falosnych zapisoch do servisiek novych autsmileVies,ked je moralka v prdeli,ziadny zakon a toboz nejaky zdrap papiera to isto nespravi.Bohuzial.

09.04.2011 08:22

Re: Kupa subaru a otazky okolo toho

Zdravym vsetkych Subaristov,

Do buducna mam zaujem o kupu nejakeho jazdeneho sti 2,0 z rokov 2003 az 2005, popripade ak najdem za dobru cenu aj model od 2005 do 2007 2,5 sedan. Naco si treba dat pozor pri kupe jazdeneho sti? Nejake zname caste zavady v tychto rocnikoch?

Dalej som sa chcel spytat niekoho kto ma sti aj ako auto, ktore nevozi len po pretokoch, ale s nim aj bezne jazdi, ako sa pohybuju naklady na servis, spotreba pri normalnom(predpisovom) jazdeni v meste aj mimo. Chcel by som ho pouzivat castejsie na bezne vozenie. O spotrebe som cital, s vyssou samozrejme pocitam, aj s tym, ze pri plnej palbe zere jak besne. Dakujem za odpovede

08.06.2011 00:06
555
avatar

Re: Kupa subaru a otazky okolo toho

Zmeny povodneho tvaru karoserie netreba rozoberat, tieto auta si na to nachylne smile.

Zadal si velky rozsah. Prve EU STi jazdili s este GT roztecou 100x5 na kolesach. Tie maju vseobecne sklon k problemom s loziskami a zadnymi tlmicmi. Tie s vacsou roztecou su na tom lepsie. Ak uvidis podvozok D2, utekaj, tie netusim z coho okopcili v azii ale D2 znamena, ze to spravil debil na druhu a vyrobil surfovaciu dosku, nie tlmice. Dalej ohnute drziaky ulozenia stabilizatora, ktore avizuju drsnu jazdu cez velke prekazky. Po kamosovej skusenosti si dokladne pozri aj prasknute luce na kolesach. Loziska, homokinetaky, tycky riadenia nie su tak sialene polozky a da sa to predychat, ale ak mas volu v riadeni, treba zjednavat a kukni aj prachovky a manzety, ci nie su poskodene. Seriove tlmice su invertovane, predpokladam, ze moc ludi v SR netusi, ze nie su bezudrzbove a zvuk, ze vozia v aute vrece zemiakov pokladaju za rydzo sportovy prejav, bez ohladu na to, ze maju seriove horne ulozenia tlmicov a nie unibaly.

Brzdy vseobecne su postacujuce, ked sa da rozumna kombinacia dosiek a kotucov. Dnes uz to nie je 3000+€ investicia, ale aj tak ta sada kotucov a dosiek na cele auto moze cenove prekvapit. Dobre dosky tak 150€ na napravu a kotuce 200. Snazim sa ludom vysvetlovat, ze na kopce a bezne jazdenie im staci Nkovy kotuc a dobra doska, lebo tak podla predpisov jazdia v tejto kategorii jazdci palbu, aku smrtelnik nedokaze a funguje to. Teraz beriem pre viacero aut takyto setup.

Motor je problem. Mas tam EJ207 blok s 2,0 a aj 257 s 2,5. 207 bol nasadeny pre STi 5 z roku 1999 a vymysleli ho pre svoj trh a homologizaciu FIA. 257 je snaha za malo penazi dostat lepsie emisky a vykon, ale na ladenie je to v serii trosku nevhodny motor. Co ma zaraza, existuje viacero verzii toho bloku, ktore maju roznu pevnost. Servis priamo neprevadzkujem, ale podla skusenosti, ked ma 2,5ka olejovu vanu, ktora ma vyrez na zvody /je trochu skosena/, tak tam je ten lepsi blok. Neriesi to bohuzial piesty, ktore su mizerne a 06-07 su tak zle, ze aj fabrika upravila vlastnu mapu, aby sa im nelamali. Koli tomu sa nad 6000rpm neda nic normalne robit a ked naladim auto, ma to taku TDi charakteristiku, lebo jednak vacky su casovane na tuto hranicu a koli piestom sa neda motora zatazit. Ak pri 2,5 premyslas nad serioznejsopu upravou, piesty a hlavove sroby su zaklad. Ak motor klepe pri zatazenie, ci pusteni plynu, daj si pozor.

Turbo ak majitel aspon trosku nechaval vychladit motor, tak je v pohode. Hlavne prve modely maju dobru vlastnost, ked vykuchas vyfukovy system, fuka viac, ako ma, lebo to seriove nastavenie neukontroluje. Preto je tam tak velky narast vykonu, kvalita prace vyrobcu vyfuku s tym suvisi tak, ze on dodal dieru a Subaru zvysok smile . Preto sa hovori, ze k vyfuku treba vykonnejsiu palivovu pumpu. Od 08 vyssie nie, tam uz su dost dobre.

Prevodovka normalne upravy prezije. 6 kvalt je dost mohutny. Problem je keramicka spojka. Nemam ich rad, ludia si myslia, ze to je vseliek, ale ak nejazdia s ALS, nema to skutocne opodstatnenie. Ak mi ostane cas, hodim si na stranku robotu z piatku, ked som riesil jednu keramiku na STI02. Bola to neodpruzena domacky vyrabana ....tina, ktora spalila pritlacak a aj zotrvak tak, ze boli parcialne zakalene ako prava katana. Normalne hamon som tam videl smile. Exedy robi cely kit, komplet v ruzovych krabiciach /nielen seriova lamela + silnejsi pritlacak, ako sa obcas predava/ a tam nevadia posuvacky v kolonach a ma dostatocnu vykonovu rezervu pre prenos Nm. Ale ak chces, su tu aj dvojlamely, to som este neskusal, tak o tyzden budem mudrejsi, ide na moj projekt, kde mam poziadavku min 400PS prave na EJ257.

Ak mas uz verziu s DCCD, musi fungovat. Blikajuce logo na pristrojovke znamena opak. Je tam viacero dovodov, najprozaickejsi je utrhnute cidlo teploty na zadnom dife, lebo olej vymienal imbecil a poskodil ho. Aspon vies, ze tam nie je olej este z Japonska smile. Horsie to je, ak je to ok, potom je sanca, ze sa pokazila cast, ktora hovori, ako je natoceny volant a v najhorsom pripade nasleduje hladanie chyb ako spalene vinutie na medzinapravku, cidlo pretazenia, ovladacia logika... ale spravidla su to tieto prve dve priciny.

Tolko v strucnosti :)

08.06.2011 10:01

Re: Kupa subaru a otazky okolo toho

Vdaka za vycerpavajucu odpoved :),

Pri kolkych km sa robi nejaky velky servis a co to obnasa, popripade za kolko? Kde je najlepsie ist s Sti do servisu?

08.06.2011 18:26
555
avatar

Re: Kupa subaru a otazky okolo toho

Vseobecne sa to deje pri 100 000km u Subaru s turbom. Podla typu motora sa bud steluju vole ventilov, alebo nie, meni sa olej+filter, sviecky, vzduchovy filter, palivovy filter, brzdova kvapalina + aj v spojke, prevodovy olej + zadny dif., chladiaca kvapalina a rozvody. Odporucam menit aj vodnu pumpu. Inspeckia stavu dosiek a kotucav, vole riadenia atd je samozrejmost.

Z BB nie je daleko do JRT, co je vseobecne najuznavanejsi autorizovany servis v SR.

08.06.2011 19:29

Re: Kupa subaru a otazky okolo toho

Ahojte, u mojho Forestra 98 mam zaznamy o vsetkych servisnych prehliadkach, vymenach oleja a vacsich opravach. O auto sa snazim starat, nielen sa vozit a urcite sa to prejavi v jeho spolahlivosti. Mozno som detailista, ale malo by to byt asi samozrejmostou..smile

12.06.2011 19:19

Re: Kupa Subaru?

Zdarec som tu novy a chcem sa opitat zvazujem kupu auta a padla my uz davnejsie do oka Subaru kombik rocniky 98 az 2003 Motor bud 1.6 alebo 2.0L turbo ci bez.Len ma zaujima ako to je zo servisom,cenou nahradnych dielou + dostupnost.Co odchadza a td...Naco davat pozor pri kupe a tak..Spotreba ma tak nezaujima kedze som mal R6 2.8 BMW...Hladal som uz na viacerych forach ale nikde som sa nic nedocital..Autom budem jazdit viac menej mesto..Chcel by som 4x4 kedze chodim aj na ryby ci polovky..Dakujem za rady.....Budu vdacne kedze do Subaru sa norozumiem nic..

04.08.2011 22:34
Posledné príspevky
Re: PZP 13.05.2024  bibcabi
Re: PZP 09.05.2024  kryznik
Re: Ostatne modely - otazky a rady pred kupou 30.04.2024  sugmav
Re: Zaujimavá e-kniha 30.04.2024  sugmav

Posledné články

  • Prajeme všetkým subaristom úspěšný rok 2024 a veľa šťastných kilometrov

    Autor: hybco
    Dátum: 01.01.2024

  • História SUBARU - Druhá dekáda tretieho tisícročia

    Autor: miloxko
    Dátum: 27.12.2018

  • História SUBARU - Druhá polovica prvej dekády 2000

    Autor: miloxko
    Dátum: 04.10.2018

Štatistiky
Používatelia: 3402
Členovia OZ: 27
Autá: 1245
Inzeráty: 2009
Témy fóra: 1861
Príspevky fóra: 26194
Články: 150
Zrazy: 101